7ετια!!!

Θεία Λένα

RetroJunkie
Joined
21 Απρ 2017
Μηνύματα
2.030
Αντιδράσεις
4.361
Γεια σας φίλοι! Έχω κάποιο καιρό να γράψω αλλά συμπτωματικά σήμερα είχα τη διάθεση να μπω να δω τι γίνεστε. Και τι συνειδητοποιώ ; Πως σήμερα έχω τα ρετρογενέθλια μου και κλείνω 7 χρόνια! Ότι και τελείωσα την πρώτη δημοτικού. Ασφαλώς σήμερα από άλλη σύμπτωση είναι κι η επέτειος απ τη χούντα. Κι αν η χούντα χούντα ήταν και πέρασε, η Καραπιπερίμ είναι ακόμα εδώ!! Αλλά τι λέω; Η Καραπιπερίμ πέθανε, ζήτω η Θεία Λένα !!
Να είμαστε λοιπόν καλά, σε τόσα κι άλλα τόσα χρόνια, να τα λέμε και να τα θυμόμαστε. Κι αν είπαμε και καμιά κουβέντα παραπάνω, νερό κι αλάτι. Άλλωστε θα πούμε κι άλλες, τι στην ευχή, ζωντανοί άνθρωποι είμαστε! Χαιρετισμούς σε όλους και σας ευχαριστώ για την παρέα που μου κρατάτε όλα αυτά τα χρόνια.
 
Happy retrobirthday!

Με γειά το όνομα!

Καλά που άλλαξε μόνο το όνομα αλλά όχι ο Καζής (διαχρονική αξία) διότι εγώ ως νέος της εποχής προσέχω εικόνες, όχι κείμενα οπότε δεν έχω να θυμάμαι "ποια είναι αυτή η θεία Λένα, την ξέρω από παλιά"? Μη μου τον αλλάξεις κι αυτόν διότι θα τα μπλέξω
 
@Θεία Λένα

Φίλη Λένα εμείς σε ευχαριστούμε για την συνεισφορά σου στο φόρουμ τόσο για την RetroDB όπως και σε ότι έχεις ανεβάσει απο το ιστορικό και ανεκτίμητο αρχείο ΕΛΙΑ.

Να τα εκατοστήσεις ρετρομανιαξικα αλλά και στην πραγματικότητα για να τα λέμε και εδώ για πολλά πολλά χρόνια!

Το ίδιο εύχομαι και σε όλους να ήμαστε πάντα καλά για να τα λέμε εδώ όλοι μαζί μέχρι τα γεράματα μας!

Και ένα τραγουδάκι αφιερωμένο για το ταξίδι των 7 ετών στο GRM

 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρόνια πολλά σε όσους έχουν γενέθλια / ρετρογενέθλια.

Για μένα 21 Απριλίου 1992 είναι η ημερομηνία που απολύθηκα από το στρατό.
 
Σε ευχαριστούμε @Θεία Λένα για την συνεισφορά σου στο φόρουμ των αναμνήσεων από τα καλύτερά μας χρόνια!
Εύχομαι τα 7 χρόνια να γίνουν...107 με ακόμα περισσότερες αναμνήσεις!
 
Καλέ και γω είχα γενέθλια και το πήρα χαμπάρι με αφορμή το δικό σου ποστ. Και γω επταετία, αφού γράφτηκα στις 18 Απριλίου του 2016.
Τζέλλα εσύ είσαι λιιιιιιίγο πιο παλιά, στις 9 Μαρτίου του 2016. Τρία τα εφτάρια μέχρι στιγμής.
Χρόνια μας πολλά κορίτσια, με υγεία, χιούμορ και να μαστε πολυγραφότατες και δημιουργικές.
 
@Θεία Λένα : Δημιούργησες το παρόν θέμα με τον τίτλο 7ετία την 57η επέτειο του πραξικοπήματος της 21ης Απριλίου 1967.

Επί τη ευκαιρία γνωρίζετε ότι το πρώτο τραγούδι (καλαματιανό) που ερμήνευσε το 1963 σε ηλικία 14 ετών η Λίτσα Διαμάντη
(Ευαγγελία Κοσμίδου) και κυκλοφόρησε σε 45άρι δισκάκι της εταιρείας Dore με κωδικό δίσκου Κ-64 και τραγουδιού 474
με επανακυκλοφορία το 1966 από την ίδια εταιρεία με με κωδικό δίσκου Κ-124 και τραγουδιού DR-600,
διασκευάστηκε επί χούντας για να υμνήσει το καθεστώς ;



ΕΝΑ ΔΕΙΛΙΝΟ Τ'ΑΠΡΙΛΗ - ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ (TO ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙ)

ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΗΣ (ΜΠΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ) ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ Τ ΑΠΡΙΛΗ 1967
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΘΕΙΑ ΛΕΝΑ - Πρωινό ξύπνημα ( Τραγούδι)

Η «θεία Λένα» με τα κυματιστά μαλλιά και τα γαλανά μάτια πήρε στη συντροφιά της τα Ελληνόπουλα στα δύσκολα χρόνια της Κατοχής, για να τα αφήσει, ενηλίκους πια, το 1971.

Αρχισε να συνεργάζεται με τον Ραδιοφωνικό Σταθμό Αθηνών το 1936. Την "Ωρα του παιδιού" την ανέλαβε έξι χρόνια αργότερα και από τότε δεν σταμάτησε να δημιουργεί νέες εκπομπές για κάθε ηλικία, από τη νηπιακή ως και την εφηβική».

Εξαιρετική ηθοποιός στο «Θέατρο Τέχνης» του Σπύρου Μελά και στον θίασο Βεάκη η Αντιγόνη Μεταξά - Κροντηρά ιδρύει προπολεμικά τον πρώτο μόνιμο παιδικό θεατρικό οργανισμό που «λειτούργησε αδιάλειπτα ως την Κατοχή», ενώ το ταλέντο της διοχετεύεται μετά τον πόλεμο και στη συγγραφή βιβλίων για παιδιά, σε εκθέσεις και σε διαγωνισμούς. «Εχω πάντα στο μυαλό μου την εικόνα της», συνεχίζει η κυρία Κροντηρά - Κατσούφη, «θυμάμαι τα παιχνίδια μας, τις ώρες που περνούσαμε μαζί στους ραδιοθαλάμους... Μου έκαναν πάντοτε εντύπωση οι πρωτοποριακές ιδέες και ο δυναμισμός της. Ηταν από τις πρώτες γυναίκες που τόλμησαν να κρατήσουν το πατρικό τους όνομα πλάι στο όνομα του συζύγου τους».

Τόσο το «Μεταξά» όμως όσο και το «Κροντηρά» έμελλε να ξεχαστούν. Για τους μικρούς της φίλους ήταν πάντα η «θεία Λένα». «Η ιδέα για το νέο της όνομα ανήκε στον Γιάννη Βουλπιώτη, τότε διευθυντή του ΕΙΡ, και στον σύζυγό της, τον ραδιοσκηνοθέτη Κώστα Κροντηρά. Δόθηκε σε αντιπαράθεση με τη "θεία Μπέρτα" του γερμανικού ραδιοφώνου και με το δεδομένο ότι ο πατέρας της ονομαζόταν Κωνσταντίνος».

Από τα τέλη της δεκαετίας του '60 και ως τον θάνατό της το πρωινό της 16-10-1971, η «καλημέρα» της γέμιζε τα πρωινά μας από την ΥΕΝΕΔ.

Παρόλα αυτά η Θεία Λένα και οι εκπομπές της σε επανάληψη συντροφευσαν για ακομα 10 χρονια απο τον θανατο της τις επομενες γενιές καθε ημέρα στης 9:00 το πρωί ...

Καλημέρα σας παιδιά,
τραλαλά τραλαλά
σηκωθείτε με χαρά,
τραλαλά λα λα.

Η χρυσή Ανατολή
στη δουλειά μας προσκαλεί,
τραλαλά λα λα λα τραλαλά τραλαλά
τραλαλά λα λα λα τραλαλά λα λα
 
Πίσω
Μπλουζα