7 Μαΐου-Φιλικό/Τιμητική εκδήλωση για το ΝΙΚΟ ΓΚΑΛΗ (Live Stream!)

Πρότυπο αθλητή αλλά ΚΥΡΙΩΣ ανθρώπου ο Νίκος Γκάλης...Ο αγαπημένος Nick όλων (ή τουλάχιστον των περισσότερων-να μην είμαι απόλυτος) Ελλήνων...Αυτός που έφερε το μπάσκετ στην Ελλάδα, αυτός που μας χάρισε τις χρυσές στιγμές του '87 και του '89...Το ταλέντο του αδιαμφισβήτητο...Αυτό όμως που ανέκαθεν εκτιμούσα σ'αυτό τον άνθρωπο, ήταν (και ευτυχώς εξακολουθεί να είναι) η ηθική του ακεραιότητα και η καλοσύνη που εκπέμπει..Δεν είναι απλά ένας θρύλος του μπάσκετ, "ο βασιλιάς" της καλαθόσφαιρας και ένα από τα αστέρια του ευρωπαικού (και όχι μόνο) Hall of fame αλλά ένα ΠΡΟΤΥΠΟ ανθρώπου...Πάντα χαμογελαστός και πράος, μετρημένος στα λόγια του,δεν ξιπάστηκε ποτέ..Από τα εξαιρετικά σπάνια φαινόμενα στο χώρο των σπόρ, όπου δυστυχώς κυριαρχούν άτομα που μοναδικό σκοπό έχουν την εφήμερη δημοσιότητα και την -μέσω αυτής- αποκόμιση κερδών! Δεν γνώρισε την αναγνώριση από τους αθλητικούς παράγοντες, οι οποίοι του συμπεριφέρθηκαν αν μη τι άλλο με υπέρμετρη αχαριστία και δεν σεβάστηκαν τη συνολική προσφορά του...Δεν πειράζει..Αρκεί που είναι στις καρδιές του απλού φιλάθλου...Καιρός λοιπόν ήταν να τιμηθεί όπως του πρέπει ο Nick, που όσο μπόι του έλειπε, άλλο τόσο ταλέντο και ηθικό ανάστημα είχε...Εδώ έχουν μετονομαστεί στάδια για άλλους κι άλλους...Να'ναι καλά πάντα και τον ευχαριστούμε για όλα!
 
Όπως αποκάλυψε το ΘΕΜΑ την Κυριακή, ο κ. Γκάλης επιχείρησε με σκάφος και απρόσκλητος να επισκεφτεί την κυρία Αγγελοπούλου. Ήταν μια έμπνευση της στιγμής, καθώς τύγχανε να βρίσκεται στο restaurant Νʼammos στη παραλία της Ψαρούς, που απέχει μόλις λίγα μέτρα από το παλάτι της άλλοτε σιδηράς κυρίας του E.T. Ήθελε απλά να της πει ένα «γεια», καθώς οι δυο τους γνωρίζονται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Φαίνεται όμως ότι την πέτυχε σε άσχημη στιγμή. Την ώρα που εκτελούσε ασκήσεις στρέτσινγκ. Του γύρισε επιδεικτικά τη πλάτη. Εκείνος, αρχικά σάστισε. Ήταν μια αντίδραση που ομολογούμενος δεν περίμενε.

«Εδώ μου σφίγγει το χέρι ο πρωθυπουργός και εκείνη ούτε να με χαιρετήσει δεν ήθελε;» διερωτήθηκε δευτερόλεπτα πριν ζητήσει από τον κυβερνήτη του σκάφους να αποχωρίσουν. Αισθάνθηκε ντροπή. Όχι τόσο για τον ίδιο, αλλά επειδή μαζί του ήταν η σύζυγος και το παιδί του.

 


http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=37867


https://www.dailymotion.com/embed/video/xcmnkl
(00.20 - 01.12)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν βλακώδες που δε μεταδόθηκε το παιχνίδι από κρατικό κανάλι...Αν δεν υπήρχε το retromaniax να δούμε ότι έχει ελεύθερο streaming από το συνδρομητικό, θα το είχαμε χάσει κιόλας...
 
Συγχαρητηρια Τασο!
 
Για όσους δεν το κάνανε....

Δυστυχώς, δεν ήμουν εκεί, αλλά βούρκωσα το ίδιο διαβάζοντάς το:

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο σʼ αυτό το σχεδόν …παραληρηματικό κείμενο. (...) έπρεπε επιτέλους να γράψω κάτι και για ΕΚΕΙΝΟΝ, μια και ασχολήθηκα αποκλειστικά με το ποδόσφαιρο ως προς το επαγγελματικό κομμάτι και δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να χαράξω δυο λέξεις για το μεγαλείο ΤΟΥ.
Μέγιστε των μεγίστων ΝΙΚΟ ΓΚΑΛΗ, thanks for the memories! Σʼ ευχαριστώ για όσα μου χάρισες χωρίς να το ξέρεις και δεν πρόκειται να σβήσουν ούτε στιγμή από το μυαλό, αλλά κυρίως την καρδιά μου… Να ʽσαι πάντα καλά και …μη χάνεσαι, έτσι; Σε χρειαζόμαστε!
Τάσο, απλά Respect.
 
Εσυ γιαννάκη πάρτους τα μυαλά και συ γκάλη πάρτους το κεφάλι....μέρες της δεκαετίας του 80 ζήσαμε απλά.Μπράβο για το χειροκρότημα στον τεράστιο πρέλιεβιτς/κόρφα.Ο παναγιώτης γιαννάκης πρέπει να ειναι ο επόμενος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2 το πρωι σημερα η βραβευση. Σιγουρα το εχει το ΕΡΑ Σπορ, δεν ξερω αν το δειχνει και η τηλεοραση.

Συγχαρητηρια μεγαλε Γκαλη
 
Wally είπε:
2 το πρωι σημερα η βραβευση. Σιγουρα το εχει το ΕΡΑ Σπορ, δεν ξερω αν το δειχνει και η τηλεοραση.
Συγχαρητηρια μεγαλε Γκαλη
Αν καταφέρω και αντέξω να μην κάνω shutdown θα το ακούσω απο την ΕΡΑ Σπορ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα