80's η δεκαετία του φωσφοριζέ!

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Φωσφοριζέ σε όλες του τις παραλλαγές!Φούξια, κιτρινο, πράσινο, πορτοκαλί ελεκτρίκ.Φωσφοριζέ παντού.Σε μπλούζες παντελόνια κάλτσες κοκαλάκια κοσμήματα/αξεσουάρ μαγιό.

Το φωσφοριζέ φορέθηκε εξίσου απο άντρες, γυναίκες και παιδιά.Βγαίναμε όλοι στον δρόμο και λαμπιρίζαμε.Και στην θάλασσα λαμπιρίζαμε!

πολύχρωμη δεκαετία παραδεχτείτε το!

80swomen.jpg
032july_timex.jpg


092f_1_sbl.JPG


reebok_freestyle_all.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα, πάλι, μου θυμίζουν ένα αντιανεμικό που μου είχε κάνει δώρο ένας φίλος μου με το σκεπτικό πως αν κυκλοφορώ σε δρόμους χωρίς φώτα και είναι μαύρα μεσάνυχτα, να μπορούν να με αντιληφθούν οι οδηγοί των αυτοκινήτων και να μη με πατήσουν... :emoticon_pou_autopyrovoleitai: :p

Eπίσης, είχα και ένα πολύ όμορφο πουλοβεράκι φούξια, το οποίο πρέπει να μαδήθηκε από το πολύ βάλε-βγάλε.. :xm:
 
Χμ το μονο αντιστοιχο αντικειμενο που ειχα ηταν ενα μικρο πορτοφολακι το οποιο ηταν στην ουσια μικρογραφια μιας σχολικης τσαντας, καπου το 1992. Ηταν κιτρινο η πρασινο. Και αλλα παιδια ειχαν τετοιο, και δεν ξερω αν αποτελεσε καποια μοδα.

Προσφατα αναρωτιομουν που να ειναι. Στο εξοχικο δεν το βρηκα :(

Αληθεια, φωσφοριζε μαρκαδορους υποσημειωσης εχω να δω πολλα χρονια. Μηπως ανηκουν και αυτη σε εκεινη τη μοδα; ;)
 
Μαγιώ είχα μικρή κίτρινο φωσφοριζέ, ότι πρέπει , για να μην σε πατάνε τα αυτοκίνητα το βράδυ.
 
Δεν ξεκινησε ετσι παντως.

Το φωσφοριζε εγινε μοδα γυρω στο '84 λαι λιγακι αργοτερα ('86-'87) μπηκαν στη γυναικεια ενδυση τα στρας, οι πουλιες και τα λαμε.

Θεωρω λοιπον πολυ κομψο το ντυσιμο που επικρατουσε μεχρι το '83 και το ευχαριστιεμαι οταν το βλεπω μεσα απο τις ταινιες της εποχης εκεινης, αλλα απο εκει και υστερα το απεχθανομαι.

Ας μην παιρνουμε σβαρνα λοιπον μια ολοκληρη δεκαετια, γιατι αλλιως ξεκινησε και αλλιως κατεληξε. Τρανο παραδειγμα η δεκαετια του '60 για την οποια οι περισσοτεροι μιλανε λες και ηταν κατι το ενιαιο απο πλευρας μοδας και αισθητικης, ενω δεν ειναι καθολου ετσι. Αρχισε με φουρω, γαντια και μυτερες γοβες και κατεληξε με σουπερ μινι και ανδρογυνο στυλ.
 
Rakeesh είπε:
Χμ το μονο αντιστοιχο αντικειμενο που ειχα ηταν ενα μικρο πορτοφολακι το οποιο ηταν στην ουσια μικρογραφια μιας σχολικης τσαντας, καπου το 1992. Ηταν κιτρινο η πρασινο. Και αλλα παιδια ειχαν τετοιο, και δεν ξερω αν αποτελεσε καποια μοδα.
Προσφατα αναρωτιομουν που να ειναι. Στο εξοχικο δεν το βρηκα :(

Αληθεια, φωσφοριζε μαρκαδορους υποσημειωσης εχω να δω πολλα χρονια. Μηπως ανηκουν και αυτη σε εκεινη τη μοδα; ;)
για το πορτοφολάκι που αναφέρεις και ήταν μικρογραφία σχολικής τσάντας, φαντάζομαι ποιο λες, αν θυμάμαι καλά κάποιες σχολικές τσάντες έδιναν μαζί κι ένα τέτοιο πορτοφολάκι σε κάθε αγορά, συνήθως τα πορτοφολάκια αυτά ήταν ίδια μάρκα με την τσάντα...όσο για τους μαρκαδόρους υπογράμμισης όπως STABILO δεν γνωρίζω αν ήταν φωσφοριζέ πάντως κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν και σήμερα σε πολλά χρώματα.

Δηλαδή φοράγαμε τότε ρούχα σε έντονα φωσφοριζέ χρώματα και...φωσφορίζαμε; Εγώ από φωσφοριζέ είδη θυμάμαι κάτι αυτοκόλλητα στα δρακουλίνια με το Δρακουλίνο επάνω που φωσφόριζε το βράδυ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι έντονα που το καλοκαίρι τα κορίτσια φοράγαμε βερμούδες τις λέγαμε, αλλά στην ουσία ήταν τα ποδηλατικά κολάν μέχρι το γόνατο .
Ήταν φωσφοριζέ κ είχαν πάνω αστεράκια κ τέτοια. Τέλη δεκαετίας 80 . Επίσης πολύ must have ήταν κ οι φούστες lambada.
 
Η μόδα με τα φωσφοριζε ρούχα ήταν γνωστή και ως μόδα Neon.

Η Φωσφοριζε μόδα στα 80s ήταν παντού απο τα ρούχα, τα παπούτσια, τις φόρμες, τα γυαλιά, τα καπέλα μέχρι και τις κάλτσες! :)

Ορίστε και ένα φωσφοριζε Neon καπέλο..

images
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οικολογικό το καπέλο, Παναθηναϊκό ή ΠαΣοΚικό?

Θυμάμαι την μητέρα μου στα νιάτα της να είχε ένα τέτοιο καπέλο όταν πηγαίναμε στην παραλία.

Κάποιες φορές με τα παιχνίδια στη θάλασσα έβρεχα το δικό μου καπέλο και έτσι μερικές φορές είχα βάλει το δικό της το οποίο εκείνη το είχε όχι για προστασία απο τον ήλιο αλλα για να της κρατάει τα μαλλιά της μιας και είχε λάστιχο πίσω και ήταν ανοιχτό απο πάνω.

Τα είχα δεί όλα με τα μάτια μου :wacko: γιατί ο ήλιος από πάνω διαπερνούσε το διάφανο πράσινο πλαστικό κομμάτι και το μισό πρόσωπο γινόταν πράσινο... Ο οπτικός ορίζοντας όταν κοίταζες κάπου άλλαζε χρώμα λόγω της αντανάκλασης του πράσινου χρώματος στο μισό πρόσωπο και στα μάτια!

Δεν ήταν ότι καλύτερο αλλα με συνάρπαζε να τα βλέπω διαφορετικά τριγύρω μου! :biglaugh:

Αυτά τα καπέλα υπήρχαν και σε αλλα χρώματα όπως μπλε, ροζ, μοβ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φορμες-χρατσα χρούτσα λόγω της υφης του υφασματος...
 
Πίσω
Μπλουζα