Aγαπημένο γλύκισμα Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.324
Αντιδράσεις
6.291
Την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς το σπίτι μοσχοβολούσε από τα μελομακάρονα, τους κουραμπιέδες και τις δίπλες που ετοιμάζονταν στην κουζίνα για να πάρουν θέση στη συνέχεια μέσα σε όμορφες πιατέλες που θα τοποθετούνταν στο τραπέζι στο σαλόνι για κέρασμα στους επισκέπτες. Κατά την παρασκευή των γλυκών υπήρχε πάντα το βιβλίο συνταγών στο τραπέζι (βιβλίο μαγειρικής-ζαχαροπλαστικής της Χρυσας Παραδειση...) και βέβαια αγαπημένη συνήθεια των παιδιών ήταν να μαζεύουν ό,τι είχε απομείνει από την άψητη ζύμη στο μπολ...(κι εγώ το ίδιο έκανα!).


Στο σπίτι φτιάχναμε πάντα μελομακάρονα και κουραμπιέδες αλλά όχι δίπλες, σταθερή προτίμηση είχα στους κουραμπιέδες, δεν μου άρεσαν πολύ τα μελομακάρονα.



Την παραμονή της Πρωτοχρονιάς ετοιμαζόταν και η βασιλόπιτα στο σπίτι.


 


Εσείς ποια γλυκά φτιάχνατε τις γιορτές και ποια σας άρεσαν;


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν το κάνουμε δημοσκόπηση, να γίνει ντέρμπι αιωνίων, "μελομακάρονα vs κουραμπιέδες";

Βέβαια, κάπου πρέπει να μπουν και οι δίπλες, άντε και τα σοκολατάκια (άλλο vs... Τζοκόντα vs Νουαζέτα)

Γενικά στο σπίτι δε φτιάχναμε χρονιάρες μέρες γλυκά στο σπίτι. Όχι γιατί δε μας αρέσουν, ίσα ίσα, αλλά γιατί το κόστος ήταν (και είναι) μεγάλο, και το ποσοστό επιτυχίας μικρό (δεν είμαστε και η Χρύσα Παραδείση...). Οπότε το ρίχναμε στα ετοιματζίδικα (από το φούρνο, όχι από τα συσκευασμένα του σούπερ), όπως και στη βασιλόπιτα, που προτιμούσαμε να είναι τσουρέκι, παρά κέικ.

Σταθερή προσωπική προτίμηση στα μελομακάρονα, και σε δεύτερη μοίρα οι κουραμπιέδες (δε λέω όχι, γενικά στα γλυκά). Οι δίπλες και τα σοκολατάκια ήταν για αλλαγή... Στα σοκολατάκια, στο σπίτι είχαμε, και λόγω καλεσμένων, και Τζοκόντα, και Νουαζέτα. Και τα δύο, με μια πολύ πολύ ελαφριά προτίμηση στη Νουαζέτα, τα τσάκιζα με ευκολία.
 
Κουραμπιεδες και ισλι εχουν την τιμητικη τους στο σπιτικο μας καθε Χριστουγεννα. :D

Σπιτικα φτιαγμενα και τα δυο,οχι εμποριου. :nono:

Ειδικα τα ισλι...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148935&d=1450892717"]
attachment.php


πηγη φωτο: marascookrevolution.blogspot.gr

...που ειναι συνταγη απο παππουδες...τα τιμαω δεοντως!!!!
smiley-eatdrink011.gif
"]
smiley-eatdrink011.gif
[/url]

Φετος μονο,που δεν κανει να φαω ξηρους καρπους λογω της επεμβασης... :( ...

διαφοροποιηθηκαν λιγο οι συνταγες Η' μαλλον για να το θεσω καλυτερα,εγιναν δυο ξεχωριστες συνταγες, και στα δυο γλυκισματα.

Η μεν κανονικες με γεμιση ξηρων καρπων...και η δε "imitation" ανευ γεμισης. :D

Αυτα τα ολιγαν...
santa-106.gif
 
Οταν ημουν ανυπαντρη κοπελα και ζουσα με τους γονεις μου, η μητερα μου εφτιαχνε καθε χρονο θεϊκη βασιλοπιτα, καλες διπλες και απαισιους κουραμπιεδες τους οποιους ακομα επιμενει να φτιαχνει και να αποτυγχανει. Πιο πολυ μου αρεσαν ως παιδι και ως εφηβη, οι κουραμπιεδες και ευτυχως υπηρχαν οι ετοιμοι κι εκανα τη δουλεια μου. :) Δεν ελεγα οχι και στην υπεροχη βασιλοπιτα της μαμας, βεβαια!

Τωρα πια, περισσοτερο απο ολα προτιμω τα μελομακαρονα που ως παιδι τα αντιπαθουσα, αλλα ετσι γινεται συχνα. Με τον καιρο τα γουστα μας αλλαζουν.
 
Για τις γιορτές η μητέρα μου έφτιαχνε τα κλασικά κυρίως, μελομακάρονα και κουραμπιέδες, και μετά, κοντά στην Πρωτοχρονιά το είχαμε παράδοση να φτιάχνει μπακλαβά, και λιγότερο συχνά κανταϊφι. Εμένα μου άρεσαν όλα αυτά, εκτός των κουραμπιέδων, που πάντα τους έβρισκα πολύ βαρείς και ποτέ δεν με κέρδισαν. Αν επέλεγα όμως ένα από όλα αυτά, θα έλεγα ότι σίγουρα μου άρεσαν περισσότερο τα μελομακάρονα, τα οποία ακόμα τα θεωρώ ένα φοβερό γλυκό, που ούτε σε βαραίνει πολύ, και που έχει γενικά πολύ ωραία κι αγνά υλικά.
 
Δεν μπορώ να πώ ότι με ξετρέλαιναν ποτέ τα μελομακάρονα και οι κουραμπιέδες. Μου αρέσουν πολύ, αλλά δεν θα μου λείψουν κιόλας. Βασιλόπιτα και τσουρέκια δεν τρώω, ούτε δίπλες και κάτι άλλα με το λουκούμι μέσα. Αλλά...τα φοινίκια είναι η μεγάλη μου αδυναμίαααααααα!!! Και κουτί κατεβάζω, και τσατίζομαι που βρίσκω πολύ σπάνια στα ζαχαροπλαστεία. Ή λέω φοινίκια και μου φέρνουν μελομακάρονα :tsktsk: . Είναι σαν μία πιό ελαφριά εκδοχή της τουλούμπας!
 
Βασιλοπιτα μοναδικη!!!

Αν μου πειτε αναμεσα σε κουραμπιεδες ή μελομακαρονα,μελομακαρονα με διαφορα!!!
 
Τα κλασσικα. Κουραμπιεδες και μελομακαρονα και για την πρωτοχρονια βασιλοπιτα. Εμενα παλι η μανα μου ειχε το αλλο "εθιμο". Εφτιαχνε βασιλοπιτες για ολους, πεθερα, μανα και καμια φορα αδερφη της ασχετα αν η θεια μου εφτιαχνε κι αυτη. Παντως την πρωτοχρονια οταν περνουσαμε με συγγενεις κοβαμε δυο τρεις βασιλοπιτες...
 
Εγω παντα περιμενα/νω τις διπλες... Τα μελομακαρονα και οι κουραμπιεδες με αφηνουν παγερα αδιαφρο :p

Ps. Η Βασιλοπιτα δεν μετραει αφου ειναι στην ουσια κεικ ή τσουρεκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα