Aκαταλαβιστικες τιμες cpu

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Κοιτουσα i5 10600 παιζει 200-230Ε. Δεν μπορω να καταλαβω ποιος θα τον παρει, οταν σε αυτη την τιμη περνει i5 13400,που ειναι πολυ πιο καινουργιος, γρηγορος και δυνατος. (17%+ απο οτι ειδα)
Επισης η 4060 κατα 70Ε φθηνοτερη απο 3060
Κατασκευαστες, προμηθευτες, κατ/τα δεν θελουν να ξεφορτωθουν στοκ, παλαιοτερων μοντελων?
 
"παίζουν" πολλά με την ασυμβατότητα μεταξύ διαφόρων γενιών των επεξεργαστών και των μητρικών που τους υποστηρίζουν. ένας φίλος μου πήρε μια πολύ καλή μητρική και από λάθος επεξεργαστής λάθος γενιάς και έτσι δεν δούλευε. είναι αρκετά χρόνια που ψάχνει, μεταχειρισμένο φυσικά, τον σωστό επεξεργαστή και δεν βρίσκει. μάλιστα ένας του "φέσωσε" καμένο επεξεργαστή. μάλιστα εγώ του το έχτισα το PC (δεν είχα διαλέξει όμως εγώ τα υλικά αλλά ο αδερφός του) και αναρωτιόμουν τι λάθος έκανα και δεν δούλευε, μάλιστα χρησιμοποίησα αντιστατικό χαλάκι και αντιστατικό βραχιολάκι. άρα κάποιος που έχει ανάγκη προηγούμενης γενιάς επεξεργαστή λόγω υπάρχουσας μητρικής είναι αναγκασμένος να τον αγοράσει ακόμη και αν είναι υποδεέστερος σε ισχύ, ταχύτητα κλπ.μιας και οι επεξεργαστές από διαφορετική γενιά είναι ηλεκτρικά ασύμβατοι μεταξύ τους.΄
 
Eνταξει αυτο ειναι περιπτωση ενα στο εκατομυριο. Για τους intel οι ασυμβατοτητες ειναι λογω socket, διαφορετικες για καθε γενια.
Εγω εχω i5 10400, τον ειχα παρει 210Ε πριν 3 χρονια. Σημερα κοστιζει 100-120Ε (λογικο νομιζω). Αν και ο 10600 ειχε μια λογικη πτωση τιμης, π.χ. στα 150, θα μπορουσα να πουλησω τον 10400 στα 50 να βαλω κι 100 και να εχω εναν λιγο καλυτερο επεξεργαστη. Με τιμη 230Ε δεν θα το κανω, υπεβολικο μου φαινεται. Την στιγμη μαληστα που βρισκω i7 10700 στα 185Ε. Μηλαω για καινουργια κοματια, οχι μεταχειρισμενα.
 
Πίσω
Μπλουζα