A 520 STFM!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Α 520, οχι το RF modulator για την Amiga παντως!!

Η ιστορια του STFM αυτου εχει ως εξης:

Καμια εικοσαρια χρονια πριν, ειδε το φως της ημερας πλαϊ πλαϊ στα υπολοιπα γκριζα αδερφια του. Τους κοιτουσε, τους ξανακοιτουσε.. κατι δεν του καθοταν καλα. "Ετσι θα ειμαι και εγω?" διερωτηθηκε. Και πηρε τον οματιων του (μετα του mouse του μαζι) και πηγε σε μια πορτα που εγραφε Jack Tramiel. Μπαινει μεσα και ο διαλογος εχει ως εξης:

STFM: "Ρε συ πατερα, μηπως υπαρχει κανενα κουστουμακι λευκο να φορεσω? Αυτο το γκριζο μου χαλαει την διαθεση."

Jack: "Τι λες βρε συ? Τελευταια λεξη της μοδας. Ασε που δεν κοστιζει τιποτα καθως δεν θελει ειδικη επεξεργασια στο πλαστικο, ασε που δεν θα κιτρινιζει και στο μελλον οποτε δεν θα μου ριχνουν καταρες απο τα GRM και λοιπα Forum!"

STFM: "Mα να, εστω κατι ετσι να ασπρισει το θεμα? Μια ριγα, κατιτις?"

Jack: "Αστα αυτα, εξαλου δεν θα κοστιζει και μια για να καθαριστει καθως στο γκρι οτι βρωμια και να πεσει δεν φαινεται ενω σε ολα τα αλλα κοστιζουν."

STFΜ: "Αει να χαθεις ρε γυφτο, ε γυφτο! Αντε φευγω να μην σε βλεπω στα ματια μου. Θα παω στου phil_vr να μου φτιαξει κουστουμακι στα μετρα μου."

Jack: "ΣΤΟΥ PHIL_VR?! Ελα εδω να αρπαξεις οσες δεν χορτασες μεχρι τωρα!!" (Δεν τον πειραξε το "γυφτο", το ονομα μου τον χαλασε!! :) )

Και πακεταριστηκε κακην κακως ο αμοιρος STFM, με ξεπροβαδισμα τις κλωτσιες του Tramiel στις θυρες του (κοινως.. οπισθια!), και του εμεινε ο καημος να αποκτησει μια αλλη φορεσια. Μεχρι που περασαν τα χρονια και καταφερε να βρει την πορτα μου. Η ωρα να φορεσει κατι νεο ειχε ερθει.

Ετσι εχω την χαρα να σας δειξω το νεο και ανανεωμενο 520 STFM με λευκο χρωμα. Μακαρι να τον ειχα καμια 15αρια χρονια πριν να τον πηγαινα στα γραφεια του Pixel που απο εκει μαθαμε την εκφραση "Γκριζος κυριος"! Ποιος γκριζος κυριος, κυριοι? Ετοιμος για τις Αλπεις ειναι! :)

picture.php


Ολα λυμενα, βαμμενα, ετοιμα να κανουν τις Amiga να ξανακοιταχτουν στον καθρεπτη!

picture.php


H πλακετα (1040 motherboard με 512kb μνημης) που πλεον δεχτηκε και αυτη την πινελια με το λευκο χρωμα πανω στο καλυμα απο το RF Modulator.

picture.php


Το κατω μερος με το αυτοκολητο στην θεση του.

picture.php


Και εδω αρχιζει πλεον η κυρια μεταμορφωση με μια αποχρωση που δεν ξαναειδαμε σε ST.

picture.php


Στον συγκεκριμενο ηθελα να βαλω μια διχρωμια μεσα στην ασπιδα του, αλλα δεν βρηκα τις αποχρωσεις που ηθελα. Θα ξαναεχουμε επιστροφη στο εσωτερικο του οταν βρεθει χρονος και εμπνευση. Παντως και μεσα παρ ολη την ασημενια ασπιδα, με το λευκο τριγυρω δειχνει ομορφο.

picture.php


Αυτο ειναι το "λευκοτερο" πληκτρολογιο ST που μπορει να βρεθει. Ειχα και την σκεψη για να βαψω και τα πληκτρα αλλα βλεποντας ποσο πολυ εχω καθυστερησει την μαυρη εκδοση του, δεν ηθελα να συμβει το ιδιο και εδω. Ετσι προς το παρον θα αρκεστει στην ελαφρια διχρωμια πληκτρολογιου/καλυματος. Και το σημα θα υποστει αλαγες στο μελλον.

picture.php


Κυριοι, ο Α 520!! :)

picture.php


Το λευκο του παει οντως και μακαρι να το ειχαμε απο καταβολης μηχανηματος.

picture.php


Η πισω πλευρα κανει ομορφοτερες αντιθεσεις με τα μαυρα των θυρων..

picture.php


.. οπως και με τα ασημενια/νικελ των υπολοιπων θυρων στην αριστερη πλευρα.

picture.php


Παντα ο μπελας (στο βαψιμο), αλλα και το πιο ομορφο στοιχειο στον ST. Τα αναγλυφα του drive (σε ευρωπαϊκο στυλ drive αυτη τη φορα).

picture.php


Πανεμορφο, η ειναι απλα η ιδεα μου?

picture.php


Και ενα κοντινο στην "αντιπερα" οχθη με τα .. μυδια! (midi)

picture.php


Test drive οτι ολα πηγαν ενταξει..

picture.php


Και σε πιο επαγγελματικη χρηση!!! Παρεϊτσα με το CMS (thanks to wally!), κανει σφηνα στην εικονα που ειχαμε περι λευκου 16bit υπολογιστη ταγμενου να παιζει παιχνιδια. Strange and beautiful.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα τα Αταρια επρεπε να ειναι ασπρα...
 
Δεν είναι κακή προσέγγιση! :)

Όμως το άσπρο, είναι από τα χρώματα που δε με ενθουσιάζουν!

Ποικίλα συναισθήματα προκύπτουν, βλέποντας τις φωτογραφίες... :D

Πάντως, η δουλειά του phil_vr, είναι για άλλη μια φορά, καταπληκτική! :thumbup:
 
φίλε τα σπάει .. απίστευτα όμορφος...
 
:eek:

Phil, εχεις κάνει κανένα συμβόλαιο με την Krylon;

Wally είπε:
Τελικα τα Αταρια επρεπε να ειναι ασπρα...

Δεν έπρεπε να υπάρχουν καν, αλλά τελοσπάντων.... Ας κάνουμε κάνουμε τον κινέζο :D
 
εντάξει Phil, απλώς δεν υπάρχεις φίλε!!! :bow: :bow: :bow:

Είναι απίστευτα τα πράγματα που κάνεις!!!

Πάντα εντυπωσιακά και πάντοτε προσεγμένα...συγχαρητήρια για άλλη μια φορά.....
 
lol @ Rygar :biglaugh:

Oντως οι δουλειές του Phil είναι άπαιχτες. :thumbup: (Η συγκεκριμένη είναι και ένα βήμα πιό κόντά στην Amiga, οπότε παίρνει παραπάνω πόντους !! ΛΑΤΡΕΥΩ και τον τρόπο που "ψιλο-στράβωσε" ο αμετανόητος -αλλά πάντα ευγενικός- Dino !! :biglaugh: ).
 
billy είπε:
Η συγκεκριμένη είναι και ένα βήμα πιό κόντά στην Amiga, οπότε παίρνει παραπάνω πόντους !!
Billy (και λοιπα παιδια).. η λευκη εκδοση ειναι ημιτελης. Το πληκτρολογιο βγηκε πολυ γκριζοτερο απο οτι το περιμενα (αν και ειναι απο τα "λευκοτερα" που μπορουν να βρεθουν σε ST), οποτε παιρνει σειρα για το επομενο λογικο βημα. Θα πεσουν λευκα κυρια πληκτρα και γκριζα ακριανα πληκτρα (αριστερα/δεξια, πανω απο τα cursor keys, και φυσικα στο αριθμητικο πληκτρολογιο), καθως το ολο λευκο θα το χαλασει ασχημα. Ετσι θα Amigo-φερει διχως προηγουμενο, αλλα ειναι αναγκαιο καθως αλλιως θα του βαλω μια ταμπελα "ΔΕΛΤΑ" και θα το χωσω σε κανενα ψυγειο για γαλα! Aλλα μεχρι στιγμης φαινεται σαν ενα μηχανημα που μισω οσο τιποτα στον κοσμο, οποτε αν falconιζει λιγο, συγνωμμη παιδια.. οι γκριζοι κουβαδες με μπογια του tramiel φταινε! :) Δεν θα παραμεινει για πολυ σε αυτη την κατασταση.

Απλα δεν ηθελα να το τραιναρω τοσο οσο τον μαυρο που ετοιμαζω, καθως ελειψη χρονου τον εχουν παραγκωνισει ασχημα, αλλα πλεον καθως ξεμεινα απο καμβαδες (βλεπε STFM!) θα ασχοληθω με τις λεπτομερειες τους.

Thanks για τα καλα σας λογια, και επεται πολυχρωμη συνεχεια (ηδη μου μπηκε η ιδεα για A1000 με τις μπαλες της 500αρας!).. :)
 
phil_vr είπε:
(ηδη μου μπηκε η ιδεα για A1000 με τις μπαλες της 500αρας!).. :)
Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα αυτή Phil !! Νομίζω πως οι resident amigάδες θα αγαπήσουν ένα τέτοιο design. :)
 
Συγχαρητήρια φίλε μου!!!, λέω μήπως να το έκανες κύρια απασχόληση την μοντίφα στα retrohome?
 
Φοβερή φάση! πολύ όμορφος ο Atarakos! :bow: :bow:
 
Δεν εχει ολοκληρωθει ακομα Nikifore.. εχουν να πεσουν γκριζα control keys και λευκα πληκτρα για να γινει πληρες tribute στην Amiga. A, και λευκο mouse να κλεισει το πακετο.. :)
 
αλλη μια προσεγμενη αλλα και παρατολμη δουλεια του phill...!!!!μπραβο !!!αντε να μου κανεις και στο 2cv ριγες spectrum στις πορτες...χαχαχα ...

μην και βαψεις κανα amstrad.....!
 
Πίσω
Μπλουζα