A600 adf transfer kit CF card Επιτέλους

Saulot

RetroNuts!
Joined
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.789
Αντιδράσεις
201
Οσοι με ξέρουν απο εδω μέσα ξέρουν τι προσπαθώ να πετύχω με την Amiga μου και τι κοπος, βρισίδι και ταλαιπωρία έχει πέσει γιαυτό.

Ενα απο τα πρώτα προβλήματα μου ήταν η αμφίδρομη μεταφορά αρχείων μεταξύ amiga και PC. (για adf προφανώς, δεν το κρύβω)

η πρώτη αγόρα ήταν ενα usb2serial και ενας μετατροπέας για να μεταφέρω μεσω σειριακής και να το γραφω απο την ram στην δισκέτα.

Αργό σαν το θάνατο...

η 2 δευτερη αγορά ηταν kickstart και chip ram αρα ασχετο με το θέμα

η τρίτη αγορά, ηταν το Adf tranfer kit ΧΩΡΙΣ cf καρτα, γιατι ακόμα και τώρα αρνούμαι να δώσω, 6? για 128ΜΒ (τοτε δέν είχε την 4GB με 20? αλλα και πάλι τελικά δέν αξίζει)

το επειχήρημα στεφτικε με αποτυχία (παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες του mike και την αγορά 2 cf απο διαφορες αλλα incompatible μαρκες) και το adf kit ξεχάστηκε.

Ηρθε όμως το πόστ του rygarix με τις αλλαξοκολιές των καρτών στην A500 με αντάπτορες απο IDE σε SD και CF και απο SD σε CF.

Το τελευταίο μου κίνησε την περιέργεια, και 6? και 6 μέρες μετά (σήμερα, χα)το πήρα στα χέρια μου.

Εχοντας επιβεβαιώσει οτι η sd καρτες συνεργάζονται αψογα με την Α600 σαν HD με τον σχετικό αντάπτορα, ειπα να δοκιμάσω μπας και παίξει και με το κίτ και τον αντάπτορα.

Πρόβλημα, ο αντάπτορας CF2PCMCIA δέχεται type I κάρτες αλλα ο SD2CF είναι type II άρα λίγο πιο χόντρός, αρκετά για να μήν χωράει.

Ώρα για εγχείριση, ο CF2PCMCIA ξεκοιλιαστηκε (βρίσκω και στην αθήνα φτηνα αν χάλαγε) και κόπηκαν τα πλαστικά σημεία που εμπόδιζαν.

Πήρα μια noname microSD 256 mb που καθότσν, έσβησα το partition απο linux (τα windows δεν με αφηναν, δεν ξέρω γιατι) και την κάρφωσα στην Α600.

Την είδε σαν NDOS κάτι που περίμενα, το κάνει με όλες η σαρδανάπαλη.

Το μετά δέν το περίμενα όμως, μου έβγαλε error στο format και πήγα να τα παρατήσω αλλα δοκίμασα και ενα quick και δούλεψε!!!

Πέρασε κανα 3 λεπτο για να το χωνέψω, και τρέμοντας την έβαλα στο netbook (Arch linux) και την είδε, και με άφησε να γράψω στην κάρτα.

Μετά στον μεγάλο με win7 και έγινε το ίδιο χωρίς να μου ζητήσει να την φορμάρει!!

Ξανά στην Α600, την είδε κανονικά και όλα τα αρχέια που είχα βάλει εκτός απο τον φάκελο που έφτιαξα απο τα win, μικρό το κακό!

Δοκίμασα και με μία apacer 2 GB και δουλευει κανονικά!

Αρά, γα μένα τουλάχιστον, για να δουλέψει το afd transfer kit δέν χρειάζεται κυνήγι θησαυρού για συμβατή CF (ούτε να κάνουμε κανένα πλούσιο για να πάρουμε μια), ενας αντάπτορας SD2CF αρκεί , και είναι και πιο βολικός για κατόχους laptop που έχει ενσωματωμένο sd card reader!!!

Καλές μεταφορές!!
 
Παρολου που εξ'αρχης δεν ειχα καταλαβει πιο ειναι το προβλημα σου

(μαλλον δεν ηθελες να παρεις cf 128ΜΒ για 6 ευρω, ουτε 2GB για 15+)

και παλι καλο gaming.

Εισαι απο τους χρηστες που τους κυνηγουσε η γκαντεμια (θα θυμασε την ξαφνικη

δυσλειτουργια της παλιας ρομ), αλλα ολοι οι υπολοιποι δεν ειχαν ποτε θεμα.

Αυτους που εχω βοηθησει (π.χ. spyros_s, divined, ndial κτλ) δεν ειχαν προβληματα.

Αλλα εφοσον εχει επικρατησει στην αμιγκα η χρηση cf, γιατι να αλλαξουν σε sd?

Το ιδιο πραγμα ειναι, αν και αυτο που λες για απευθειας συνδεση σε λαπτοπ ειναι

παρα πολυ σωστο. Δεν χρειαζεσαι card reader και πτωση της ταχυτητας σε usb.

Θα τα πουμε και απο κοντα.
 
Το βασικό πρόβλημα των CF είναι το κόστος.

Οι κλασσικά συμβατές Sandisk που έχουν τα μαγαζιά είναι hi-end με ταχύτητες 400Χ και τιμές αντίστοιχες. Οι φτηνές είναι κατα 99% ασύμβατες.

Απο την άλλη, οι SD είναι παμφτηνες και βρίσκονται παντού, και χρησιμοποιούνται και σε πολλές αλλες συσκευές.
 
Αρα οπως λες το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο.

Το θεμα ειναι οτι τωρα οι cf ειναι πανακριβες, επειδη ακριβως εχουν τρομερες

ταχυτητες. Που ομως χανονται αν βαλεις τις cf σε card reader, δηλαδη ταχυτητα usb (οποιαδηποτε εκδοση).

Το καλυτερο ειναι να ψαξεις για cf, προηγουμενων ετων που εχουν νορμαλ ταχυτητα και νορμαλ τιμη.
 
Έχουμε και επιβεβαίωση απο την Cammy οτι οι SD δουλευουν κανονικά!!

Επίσης προτείνει και αυτό αντι για PCMCIA2CF

Παρεπιπτόντως , έχω δοκιμάσει και αυτό και παίζει κανονικά!
 
Στην δικιά μου 600αρα χρησιμοποιώ μία sandisk ultra II των 2gb και δουλεύει άψογα (αυτό για όποιον ψάχνει συμβατή κάρτα..).

Μιχάλης
 
sorry που θα το γράψω αυτό ΑΛΛΑ τοοοοόσο παίδεμα και ψάξιμο και ταλαιπωρία για τα 6ε που έχει μια λύση που δουλεύει σίγουρα; Μπορεί 6ευρώ/128ΜΒ να μην ακούγονται καλά ΑΛΛΑ όλη η ταλαιπωρία δεν αξίζει τίποτα;
 
Πίσω
Μπλουζα