Ace Ventura: Pet Detective (1994) & Ace Ventura: When Nature Calls (1995)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.097
Μιας και ο Jim Carrey είναι επίκαιρος λόγω της προβολής του Dumb & Dumber To, είπα να θυμηθούμε δύο από τις πιο ξεκαρδιστικές του κωμωδίες. Ο ταλαντούχος κωμικός ενσαρκώνει τον Ace Ventura, που είναι ένας ντετέκτιβ διαφορετικός από τους άλλους, καθώς η αποστολή του δεν είναι να βρίσκει ανθρώπους, αλλά ζώα. Στην ταινία του 1994, τον βλέπουμε να ψάχνει ένα δελφίνι που έχουν απαγάγει, το οποίο είναι μασκότ της ομάδας Miami Dolphins. Εννοείται ότι θα μπλέξει σε κωμικοτραγικές καταστάσεις που χαρίζουν άφθονο γέλιο.

Ένα χρόνο μετά, το 1995, βγήκε το σίκουελ, που κατά τη γνώμη μου είναι από τις λίγες περιπτώσεις που είναι καλύτερο από την πρώτη ταινία. Εδώ βρίσκουμε τον Ace Ventura κλεισμένο σ'ένα Θιβετιανό μοναστήρι, πλήρως αποκομμένο από τα εγκόσμια, μετά από μία αποτυχημένη απόπειρα διάσωσης ενός ρακούν. Εκεί τον βρίσκουν και του αναθέτουν μία περίεργη αποστολή: Το να βρει την εξαφανισμένη λευκή νυχτερίδα Shikaka, η οποία θεωρείται ιερή για μία Αφρικάνικη φυλή, και υπάρχουν υποψίες ότι μία άλλη Αφρικάνικη φυλή είναι αυτή που την έκλεψε. Οι δύο φυλές σκόπευαν να ενωθούν μέσω του γάμου των παιδιών των αρχηγών τους, αλλά τώρα αυτό το σκάνδαλο σημαίνει πόλεμος. Ο Ventura λοιπόν, αναλαμβάνει αυτήν την αποστολή και μπλέκει σε μία τρελή περιπέτεια, ενώ καλείται και να ξεπεράσει τη φοβία του για τις νυχτερίδες.

Τrailers των δύο ταινιών:


Ας θυμηθούμε και την πιο κορυφαία και διάσημη deleted scene από την πρώτη ταινία: Ο Carrey επί σκηνής μαζί με τους Cannibal Corpse, που στην πραγματικότητα ήταν το αγαπημένο του συγκρότημα.

https://www.youtube.com/watch?v=6anoJrvKXMM

Προβολή συνημμένου 121385

Προβολή συνημμένου 121386
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι να εχω ξεραθει απο τα γελια με τις παλαβομαρες του Carrey,τοτε ηταν και στα φορτε του.... :D

Αραια και που τις ξαναβλεπω ευχαριστα. :D

Απο την πρωτη ταινια, φαση εχει η σκηνη στο τελος

ωπου ο Ace - υπερμαχος των ζωων - πλακωνεται στα μπουνιδια

με την μασκωτ της ομαδας baseball που δεν ειναι αλλη απο εναν....Αετο!!!!! :eek:


Ace Ventura fight mascot. wmv


 
Ταινιαρες και τα δυο Ace Ventura!! Μιλαμε για τρελο γελιο :D .

Μια σκηνη που μου αρεσει αρκετα ειναι αυτη απο την 2η ταινια :

Ace Ventura 2 - Tribal Fight




ps. πως και δεν υπηρχε θεμα για τις ταινιες Ace Ventura...
 
Και οι δυο ταινιες ειναι απο της πολυ αγαπημενες μου και της βαζω ανετα μεσα στης καλητερες κωμωδιες ολων των εποχων.οσο για την σκηνη με τους με τους επισης πολυ αγαπημενους cannibal corpse ακομα απορω γιατι την εκοψαν την στιγμη που στο αμερικα εχουν δειξει τρισχυροτερα πραγματα σε ταινιες.
 
Ajax87 είπε:
ps. πως και δεν υπηρχε θεμα για τις ταινιες Ace Ventura...
Κι εγώ δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι δεν υπήρχε θέμα με τον Ace Ventura, γι'αυτό έγινα σχεδόν ψυχαναγκαστική ψάχνοντας το σάιτ δέκα φορές πριν το γράψω :) Μπράβο σας που ανεβάσατε κι άλλα κορυφαία βίντεο των ταινιών, θα το έκανα κι εγώ αν είχα χώρο. Ειδικά αυτό του Σταύρου με τον Monopoly guy, είναι από τα αγαπημένα μου!
 
Ποτέ δεν μπόρεσα το χιούμορ του Κάρευ...δεν ξέρω ποια από τις δυο είχα προσπαθήσει να δω, αλλά με τόσες γκριμάτσες σε κάθε σκηνή, το παράτησα στην μέση... :xm:
 
Ο Καρευ ειναι ή του υψους ή του βαθους.

Στα συγκεκριμενα οργωνε
 
RIO είπε:
Ποτέ δεν μπόρεσα το χιούμορ του Κάρευ...δεν ξέρω ποια από τις δυο είχα προσπαθήσει να δω, αλλά με τόσες γκριμάτσες σε κάθε σκηνή, το παράτησα στην μέση... :xm:
Και γω μια από τα ίδια. (ως προς την αρχική σου πρόταση)

Τώρα πώς πήγα να δω τη 2η ταινία στο σινεμά..

Ήμουν μικρός και άμαθος! :p
 
perlastar είπε:
Ένα χρόνο μετά, το 1995, βγήκε το σίκουελ,

Ace Ventura: When Nature Calls (1995)

που κατά τη γνώμη μου είναι από τις λίγες περιπτώσεις που είναι καλύτερο από την πρώτη ταινία. Εδώ βρίσκουμε τον Ace Ventura κλεισμένο σ'ένα Θιβετιανό μοναστήρι, πλήρως αποκομμένο από τα εγκόσμια, μετά από μία αποτυχημένη απόπειρα διάσωσης ενός ρακούν. Εκεί τον βρίσκουν και του αναθέτουν μία περίεργη αποστολή: Το να βρει την εξαφανισμένη λευκή νυχτερίδα Shikaka, η οποία θεωρείται ιερή για μία Αφρικάνικη φυλή, και υπάρχουν υποψίες ότι μία άλλη Αφρικάνικη φυλή είναι αυτή που την έκλεψε. Οι δύο φυλές σκόπευαν να ενωθούν μέσω του γάμου των παιδιών των αρχηγών τους, αλλά τώρα αυτό το σκάνδαλο σημαίνει πόλεμος. Ο Ventura λοιπόν, αναλαμβάνει αυτήν την αποστολή και μπλέκει σε μία τρελή περιπέτεια, ενώ καλείται και να ξεπεράσει τη φοβία του για τις νυχτερίδες.

Στην πορεια ο Ace Ventura μαθαινει οτι

"προσοχη ακολουθει mini spoiler".

....

....

....

...

Οτι τι πραγματικο κινητρο πισω απο την απαγωγη της νυχτεριδας ,ειναι ο ελεγχοςτων σπηλιων με τις νυχτεριδες προκειμενου να γινει εκμεταλλευση του μεγαλων ποσοτητων και μεγαλης εμπορικης αξιας guano/των .... "απορριμματων" δηλαδη των νυχτεριδων .

Kαι πριν πουν καποιοι

Καλα δεν υπαρχει το σεναριο.

Δυο φυλές -και οχι μονο -να πολεμουν και ο λογος πισω απο απο αυτο το Guano/τα ""απορριμματα"" νυχτεριδων ????

Τι αλλο ποιο ευφανταστο ή ποιο εξωφρενικο πια θα σκεφτουν αυτοι οι σεναριογραφοι ????

Δυστηχως -παραλλασσοντας την κλισε/πολυφορεμενη φραση-

οταν η ιστορια εχει ηδη αρκετα "αυτοτελη" στοιχεια φαρσας ,ενιοτε επανερχεται ως σεναριο κωμωδιας και στην προκειμενη περιπτωση εξωφρενικης κωμωδιας με τον Jim Carey πρωταγωνιστη .

Για τον ελεγχο περιοχων πλουσιων σε Guano στην διαρκεια του 19ου αιωνα εχουν γινει 2 πολεμικες συρραξεις .

-η πρωτη μεταξυ 1865-1866 σε μικρoτερη σε κλιμακα μεταξυ Ισπανιας Vs Περου (& Χιλης)

http://www.zum.de/whkmla/military/19cen/guanowar.html

-και μια μεγαλυτερης ακομα -γνωστη ως Pacific War - που εγινε μεταξυ των ...-καλα μαντεψατε καποιοι- των νικητων και πρωην συμμαχων της προηγουμενης Χιλης Vs Περου (& της Βολιβιας )που διεξηχηθη μεταξυ (1879-1883)

http://en.wikipedia.org/wiki/War_of_the_Pacific

Ενα τελευταιο παραλειπομενο .

Ακομα και τα Midway Ιslands/Midway ατολη http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Midway

ο λογος που εγιναν αρχικα αμερικανικο εδαφος δεν ηταν η η ιδιαιτερη στρατηγικη τους θεση καταμεσις του Ειρηνικου Ωκεανου .

Αλλα το Guano

To κονγκρεσο των Ηνωμενων Πολιτειεων το 1856, προκειμενου να αντιμετωπισουν το βρεττανικο μονοπωλιο , εξεδωσε την λεγομενη Guano act,με την οποια εξουσιοδοτουσε τους πολιτες της να διεκδικησουν/προσαρτησουν ως αμερικανικα εδαφη νησια πλουσια σε Guano οπουδηπωτε στον κοσμο, που δεν ανηκαν-δεν διεκδικουνταν ηδη απο καποια αλλη κυβερνηση

http://en.wikipedia.org/wiki/Guano_Islands_Act

Αναμεσα στα περισσοτερα απο 100 νησια που προσαρτησαν οι Ηνωμενες Πολιτειες ως αποτελεσμα του Guano Αct

ηταν και τα Midway Ιslands/Midway ατολη .

(δεκτη η οποιαδηπωτε επισημανση για πιθανη αναφερομενη ανακριβεια μια και βρισκομαι σε uncharted waters )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα