Acronis και χτυπημενος δισκος

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Προχτες το φορητο μου βαρεσε Pending Sectors Count : 2

Με αλλα λογια ο σκληρος αποχαιρετα σιγα σιγα τον ματαιο τουτο κοσμο.

Το laptop ειναι ακομα στην εγγυηση και θα μου δωσουν εναν αδειο δισκο (φοβερη εξυπηρετηση για φορητο του 1000+ αγκρρρ).

Πριν κανα 20αρι μερες ειχα παρει ενα Backup (επιλογη Entire PC) με το Acronis True Image 2015 στο NAS.

Το φορητο ειναι της δουλειας και με αυτο βγαζω το ψωμακι μου.

Ερωτηση1

Το φορητο (Dell 7537) εχει Windows 8.1 και κρυφα partitions.

Αν κανω restore με το Acronis θα δει ολα τα partitions (κρυφα και μη) να τα διαμορφωσει μονο του ή πρεπει να μπω στον καινουργιο δισκο να φτιαχνω partitions (με κινδυνο να πεσω τιποτα KB εκτος και να @@ το συμπαν)?

Ερωτηση2

Με το bootable USB θα μπορω να δω το backup file που εχω στο NAS ή χρειαζεται να ειναι στο USB ή σε καποιον αλλο τοπικα συνδεδεμενο δισκο?

Φχαριστω
 
Ερωτηση1: "θα δει ολα τα partitions (κρυφα και μη) να τα διαμορφωσει μονο του." Αυτο.

Ερωτηση2: Αν εχει υποστηριξη για την καρτα δικτυου σου τοτε θα το δει (υποθετω οτι μιλαμε παντα για SMB shares).
 
Αυτο που λεει ειναι για να αλλαξεις μεγεθος στα partitions με το χερι οταν πας να κανεις το restore. Μια γενικα ριψοκινδυνη τακτικη.
 
Thanx!!

Ερωτηση3

Aν βαλω τον καινουργιο δισκο σε ενα κουτακι USB, τον συνδεσω με το laptop, ξεκινησω το Acronis μεσα απο τα Windows και του πω να κανει Restore το image απο το NAS στον νεο σκληρο, παιζει ως ιδεα?

Δηλαδη να φτιαξει το neo δισκο ενω ειμαι στα Windows με τον παλιο δισκο, να του κανει το restore και μετα να αντικαταστησω τον παλιο με τον νεο δισκο

Ερωτηση4

Διαβαζω οτι μαζι με τα partitions το Acronis βρισκει και ενα MBR0. Το επιλεγω και αυτο μαζι με τα partitions εξ αρχης?
 
Ερωτηση3: Δεν ειμαι σιγουρος. Δοκιμασε το και δες.

Ερωτηση4: Ναι.
 
freaktmp είπε:
Ερωτηση3: Δεν ειμαι σιγουρος. Δοκιμασε το και δες.
Δουλεύει 100% :D :D:D

Λοιπόν, στη δουλειά χρησιμοποιώ Acronis true image workstation εδώ και 8 χρόνια. Πλέον έχει μετονομαστεί σε backup pc advanced. Τρέχεις μια κονσόλα στο πισί σου και από εκεί μεσα εγκαθιστάς εναν agent στο(α) client που θες και του λες "παρε backup τώρα ή κάθε μερα τη Χ ώρα" κλπ κλπ κλπ. Μ'εχει βολέψει πάρα πολύ ομολογώ. Τα προβλήματα που κατα καιρούς έχω είναι ότι το bootable PE περιβάλλον δεν υποστηρίζει τα πολύ νέα μηχανήματα που παραγγέλνω όμως εχοντας εμπειρία και από PE, μπορώ να ενσωματώνω δικούς μου drivers. Πρόσφατα κλήθηκα να αλλάξω δίσκο σε Laπτοπ, από 250GB να παω σε 160GB SSD. Ξεκίνησα με boot περιβάλλον και πηρα full backup του συστήματος αλλά δυστυχώς το restore δε μου έπαιζε γιατί ο δίσκος προορισμού ήταν μικρότερος από τον αρχικό. Ομως, τα δεδομένα του αρχικού 250άρη δίσκου ήταν λιγότερα από τα 160GB του SSD, πολύ λιγότερα για την ακρίβεια, δηλαδή χώραγαν άνετα στον SSD. Μεσα από το boot περιβαλλον του Acronis εφτιαξα τον ίδιο αριθμό partitions χωρίς να ορίσω filesystem και εκανα restore partition-to-partition. Τίποτα, τα 8άρια δεν ξεκινούσαν. Δοκίμασα με Ghost disk-to-disk, τίποτα. Δοκίμασα με parted magic, κανοντας copy paste τα partitions (ναι, παίζει μια χαρά αυτή η λειτουργία), πάλι τίποτα. Είχα απογοητευτεί. Εντωμεταξύ ο 250άρης ήταν ο αρχικός, είχε κρυμμένα partitions, είχε ενα περίεργο msreserved partition που δεν το'χουν τα 7άρια, αλλά τα 8άρια. Είχε επίσης recovery και diagnostics partition, είχε πράμα δηλαδή. Το τελευταίο πράγμα που έκανα ήταν να χρησιμοποιήσω όλες τις προηγούμενες ενέργειες αφου είχα αλλάξει το μέγεθος του κυρίως partition (αυτού που περιείχε το λειτουργικό και τα δεδομένα) σε κάτι αρκετά μικρότερο ώστε όλο το σύμπαν να χωράει στον 160άρη χωρίς να μου παραπονιέται και το Acronis. Τζίφος! Τελικά χρησιμοποίησα ενα προιόν που λέγεται AOMEI partition manager, καπως έτσι. Το'χω κανει bootable και τρέχει από στικάκι. Εχει λειτουργία clone disk και μαλιστα κανει και SSD trimming. Εχοντας χασει 15 ώρες από τη ζωή μου, το πρόβλημα το έλυσα με αυτό το πρόγραμμα μεσα σε 1.5 ώρα, κλωνοποιώντας τον εσωτερικό 250άρη σε SSD 160άρη τοποθετημένο σε εξωτερικό USB κουτάκι. Αυτό το πρόγραμμα είναι free για non-commercial χρήστες. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θανξ Ρηγανη.

Οποτε προτεινεις να μην παω με Restore και Acronis αλλα με Clone και Aomei?

Να το κανω μεσα απο τα Windows?
 
Κοίταξε. Εγώ όπως είπα παιδεύτηκα πολύ. Ισως από ενα σημείο κι ύστερα να έκανα λάθη. Ομως αυτό το εργαλείο μου έκανε δουλειά με την πρώτη. Βασικά θες το boot περιβάλλον. Το κατεβάζεις από εδώ (πας κατω κατω που γραφει "Download PE builder"). Δε θυμάμαι να σου πω τί ρυθμίσεις κάνεις μεσα στο builder γιατί παει καιρός που το είχα στήσει. Θα σου φτιάξει ενα ISO που το καις σε CD/USB stick.

Μολις μπουτάρισα το στικάκι σε VMware. Το περιβάλλον είναι αυτό:

attachment.php


Δεν ξέρω γιατί βγήκε τόσο μικρή, στο πισί μου φαίνεται μια χαρα. Ζουμάρισε στον browser για να δεις λεπτομέρειες. Περιέχει το aomei backupper και το Partition Assistant, αλλά εσύ θα τρέξεις το backupper.

Ενδεχομένως το PE builder να σου ζητήσει να εχεις εγκαταστήσει ήδη το backupper για να παρει τα αρχεία που χρειάζεται. Δε θυμάμαι Γουώλη, τρέξε το builder και ακολούθα τις οδηγίες.
 
Ολα στραβα!

Ξεκιναω με Acronis boot USB. Του λεω να παρει το backup απο ενα δικτυακο δισκο που εχω (WD MyCloud) και μου λεει οτι ειναι corrupted. Το ψαχνω και το Acronis εχει θεμα με τον συγκεκριμενο ας-πουμε-NAS!!!

Δεν μασαω λεω και παω AOMEI

Μπουταρω το boot USB και ανακαλυπτω δυστυχως οτι το WinPE boot USB δεν αναγνωριζει την καρτα δικτυου μου ακομα και οταν βαλω του 32/64bit drivers! Το εψαξα και οντως υπαρχει θεμα με αυτη την Realtek!!

Μεταφερω το backup σε εναν USB σκληρο (USB 2 και μου εβγαλε την ψυχη η αντιγραφη) ωστε να παιξω με τοπικο δισκο

Δυστυχως το WinPE boot USB δεν αναγνωριζει τα USB!!! Για την ακριβεια το βλεπει μεσα στο DiskManagement αλλα δεν μπορεις να το κανεις τιποτα, ουτε με DiskPart μπορεις να κανεις Assign!

Πισω στο Acronis

Αναγκαζομαι να στησω ξανα το Acronis σε αλλον υπολογιστη ωστε να ξαναφτιαξω το boot USB

Τωρα μεταφερω το backup στον USB σκληρο...θελει ακομα 50 λεπτα

Ελπιζω οτι θα δει τον USB δισκο...
 
Πες μας και τι κάρτα δικτύου είναι ή τι σκληρός είναι ο NAS που έχεις κτλ. Όχι στα τυφλά. Το "Acronis True Image 2015" έχει γενικότερα πρόβλημα με μεγάλους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους και με USB 3.0 (δε ξέρω τι έχεις εσύ, βέβαια...). Εάν ακόμη δεν έκανες δουλειά, θα σου πρότεινα να δοκίμαζες να πάρεις νέο backup με το "Acronis True Image 2014".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θανξ Mandrake!

USB 3 εχω. Ο δισκος ειναι USB 2.0 (εξ ου και το ξενυχτι). Δεν ηξερα ποιον driver να εβαζα στο Aomei WinPE. Η καρτα δικτυου ειναι η Realtek με driver rt603x64 (τον οποιο ενσωματωσα στο WinPE αλλα δεν γουσταρε τα μουτρα μου μαλλον :) )

Εριξα εναν υπνο οπως καταλαβαινετε :)

To Acronis (True Image 2015) τα καταφερε μια χαρα με το restore απο τον USB δισκο. Tα partitions (1 κυριο και 5 κρυφα) φτιαχτηκαν αερα. To boot του Acronis βλεπει τα παντα. Νομιζω οτι και το θεμα με τους WD MyCloud μαλλον αφορα την WD (της οποιας τα εχω ΠΟΛΛΑ μαζεμενα...τεσπα)

Τελος καλο, ολα καλα απο οτι φαινεται.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!
 
Πίσω
Μπλουζα