Active console gaming του Α' 6μήνου 2009

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.801
Αντιδράσεις
4.315
Απο την εγκριτη Nielsen

gam_nielsenchart3_580.jpg


Στο chart βλεπουμε το ποσοστο της χρησης της καθε κονσολας.

Η πρωτια του 360 δεν εκπλησσει.

Αυτο που εντυπωσιαζει ειναι η χαωδης τελευταια θεση του Wii και το πολυ καλο πλασαρισμα του πρωτου XBOX.

Επισης στο παρακατω διαγραμμα βλεπουμε οτι η χρηση του Wii γινεται κατα συντριπτικο ποσοστο απο γυναικες.

console-gender-june09.png


Πηγη
 
Τι ειναι αυτο; .......

Ποσοστο χρησης λεει ,μαλιστα.

Και πως βγαινει αυτο;

Δηλαδη ολοι οι παραπανω εχουν Ps2 και Ps3 kαι Wii αλλα παιζουν περισσοτερο 360. :xm:

Den καταλαβαινει ,να ηταν ποσοστα πωλησεων να συζητησουμε,ακου ποσοστο χρησης .

Εκει το ριξαμε τωρα ,σε λιγο θα βγαλουν και ποσοστο χρησης αναμεσα σε αυτους που εχουν μονο 360.
 
Καλά μιλάμε για πολύ μούφα τα αποτελέσματα. Τι έγκριτη, έγκλειστη πρέπει να βγει η "εταιρεία" που έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα.

Ειδικά αυτό το gamecube να χρησιμοποιείται περισσότερο από το Wii, ε, τι στο κόσμο πιά!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Pooky, μου ακούγεται απολυτως λογικο να χρησιμοποιείται το Cube περισσοτερο από το Wii.Προφανώς το νούμερο βγαίνει από το λόγο συνολικές ώρες χρήσης/χρήστες. Με δεδομένο τις χαμηλές πωλήσεις του Cube και τις εξωφρενικές πωλήσεις του Wii (το μεγαλυτερο ποσοστο των οποίων έχει να κάνει με non-gamers) μια χαρα νουμερα μου φαίνονται....

Στην ουσια το γραφημα μας δίνει μια εικόνα του πόσο χρησιμοποιούν το κάθε μηχανημα οι χρήστες που το έχουν αγορασει.

Οσο πιο πάνω στη λίστα είναι ένα μηχάνημα τόσο περισσότερο "εβγαλε τα λεφτά του", ενώ όσο πιο κάτω είναι τόσο περισσότερη σκόνη μαζεύει...
 
Το XBOX 1 πάνω από το Playstation 2;;; 8)

Αϊ ντοντ θινκ σοου!!!!!
 
Stormwatch είπε:
Pooky, μου ακούγεται απολυτως λογικο να χρησιμοποιείται το Cube περισσοτερο από το Wii.Προφανώς το νούμερο βγαίνει από το λόγο συνολικές ώρες χρήσης/χρήστες. Με δεδομένο τις χαμηλές πωλήσεις του Cube και τις εξωφρενικές πωλήσεις του Wii (το μεγαλυτερο ποσοστο των οποίων έχει να κάνει με non-gamers) μια χαρα νουμερα μου φαίνονται....Στην ουσια το γραφημα μας δίνει μια εικόνα του πόσο χρησιμοποιούν το κάθε μηχανημα οι χρήστες που το έχουν αγορασει.

Οσο πιο πάνω στη λίστα είναι ένα μηχάνημα τόσο περισσότερο "εβγαλε τα λεφτά του", ενώ όσο πιο κάτω είναι τόσο περισσότερη σκόνη μαζεύει...
Αντίθετα εμένα που ακούγεται απολύτως παράλογο. Μόνο και μόνο από τα κομμάτια που έχουν πουληθεί.

Επίσης: Το Wii παίζει όλα τα παιχνίδια του Cube, οι πωρωμένοι που είχαν Cube ως επί το πλείστον έχουν αγοράσει Wii οπότε και Cube παιχνίδια να ήθελες να παίξεις στο Wii θα τα έβαζες.

Όσο για το Xbox 1 VS Play II ------> NO COMMENT.
 
DINO είπε:
Το XBOX 1 πάνω από το Playstation 2;;; 8)Αϊ ντοντ θινκ σοου!!!!!
Δεν είναι περίεργο. Το PS2 έχει πουλήσει πάρα πολλά κομμάτια, μεγάλο μέρος των οποίων σε casual χρήστες. Λογικό αυτοί να το χρησιμοποιούν λίγο και επομένως να ρίχνουν χαμηλότερα το συνολικό του ποσοστό. Για τον ίδιο λόγο με του Wii.

Αντίθετα XBox αγόρασαν μόνο βαρβάτα αρσενικά (σαν τον Wally ένα πράμα :p ) που γενικά αφιερώνουν περισσότερο χρόνο στο να παίζουν.

50 χρήστες που παίζουν 15 λεπτά Wii Fit ημερησίως μετράνε σε αυτή την στατιστική πολύ χειρότερα από έναν Wally που λιώνει με τις ώρες, οπότε μην συγχέετε τον αριθμό πωλήσεων με την χρήση του μηχανήματος.

Το πιό ενδιαφέρον για εμένα και μέχρι στιγμής ασχολίαστο, ήταν η εμφανής απέχθεια των γυναικών προς το 360 που ουσιαστικά δεν παρατηρείται σε κανένα άλλο μηχάνημα τόσο έντονα. Διόλου περίεργο όμως. Είπαμε έχει πολύ varvatila, βλ. FPS και racing αποτελούν το 90% του library. Η ειρωνεία της υπόθεσης εδώ είναι ότι στην Microsoft γνωρίζανε ότι και το XBox 1 απευθυνόταν περισσότερο σε αρσενικά και hardcore χρήστες και -υποτίθεται- ότι το έλαβαν υπόψη στον σχεδιασμό του 360. Αλλά το αποτέλεσμα τους βγήκε ανάποδο. :p
 
Maddog είπε:
Δεν είναι περίεργο. Το PS2 έχει πουλήσει πάρα πολλά κομμάτια, μεγάλο μέρος των οποίων σε casual χρήστες. Λογικό αυτοί να το χρησιμοποιούν λίγο και επομένως να ρίχνουν χαμηλότερα το συνολικό του ποσοστό. Για τον ίδιο λόγο με του Wii.
Είναι μια εξήγηση... Παρ'ολα αυτά, αυτό δε δικαιολογεί το ότι τον Ιανουάριο του 2009, το XBOX 1 ήταν πιο πάνω και από το Playstation 3 ('Ήμαρτον!), και τώρα βρίσκεται ξανά σε τροχιά ανόδου, και ίσως το ξαναπεράσει!!!

Maddog είπε:
Αντίθετα XBox αγόρασαν μόνο βαρβάτα αρσενικά (σαν τον Wally ένα πράμα :p ) που γενικά αφιερώνουν περισσότερο χρόνο στο να παίζουν.
Ασχολίαστο!!! :p

Maddog είπε:
50 χρήστες που παίζουν 15 λεπτά Wii Fit ημερησίως μετράνε σε αυτή την στατιστική πολύ χειρότερα από έναν Wally που λιώνει με τις ώρες, οπότε μην συγχέετε τον αριθμό πωλήσεων με την χρήση του μηχανήματος.
Σωστό και δεκτό... Αλλά τι παίζουν στο XBOX;;; Project Gotham Racing;;; (Ο Wally, θα έχει βγάλει αφρούς!!!) :biglaugh:

Maddog είπε:
Η ειρωνεία της υπόθεσης εδώ είναι ότι στην Microsoft γνωρίζανε ότι και το XBox 1 απευθυνόταν περισσότερο σε αρσενικά και hardcore χρήστες και -υποτίθεται- ότι το έλαβαν υπόψη στον σχεδιασμό του 360. Αλλά το αποτέλεσμα τους βγήκε ανάποδο. :p
Μάλιστα! Κάτι σαν την Coca Cola Zero δηλαδή! :D :D:D

Εν ολίγοις...

Αγόρασα το Playstation 2 (και το 1 και το 3) για το λεγόμενο hardcore gaming, και δε θεωρώ τον εαυτό μου μειοψηφία, ανάμεσα στους χρήστες του.

Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί παιδικοί και casual τίτλοι, αλλά αυτή είναι η μοίρα μιας επιτυχημένης κονσόλας. Αυτό όμως δε διαγράφει τους τίτλους "διαμάντια" (θα ήταν άτοπο να τους αναφέρω), οι οποίοι, θα τολμήσω να πω, δημιούργησαν την έννοια hardcore gaming και τους οποίους επισκέπτομαι συχνά - πυκνά και ξαναπαίζω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γυναικες στη κουζινα με τα κατσαρολικα. Εμεις με το 360 pad ανα χειρας, να σωζουμε τη Γη απο εξωγηινες απειλες :p
 
Εν τω μεταξύ, τι Singstar, τι Eye Toy, τι Crazy Frog Racer 2 της έχω πάρει της γυναίκας μου, να παίζει, δε λέγεται!

Αλλά αυτή είναι τσακωμένη με το gaming!!! :xm:
 
εμένα μου άρεσε η τελευταία πρόταση:

"Somewhat surprisingly, use of even older consoles (PS One, Atari 2600, Nintendo 64, Sega Genesis, etc.) accounted for the remaining 19%."

αυτοί οι τελυταίοι είναι οι πραγματικοί άντρες :p

πλάκα πλάκα όμως μεγάλη η μαγκειά η νιντέντο, φοβερό hype να πάρουν μέχρι και οι πεθερές wii fit και ας μη παίζει κανένας στο τέλος, αυτοί τα πουλήσανε!

samsonwiifit.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παναγιώτη (και υπόλοιποι) δεν διαφωνώ με τα λεγόμενά σας, απλά μου φαίνεται περίεργο να χρησιμοποιείται περισσότερο ένα Cube από ένα Wii.

Ειδικά όσοι ξέρω (εκτός από τον Paspartoo!!!! ) που είχαν πόρωση με το Cube, έχουν "μετακομίσει" στο Wii από καιρό, έχοντας και τα παιχνίδια του Cube "ετοιμοπόλεμα".

Κάτι δεν μου κολλάει ρε παιδιά στο όλο θέμα........
 
DINO είπε:
Εν τω μεταξύ, τι Singstar, τι Eye Toy, τι Crazy Frog Racer 2 της έχω πάρει της γυναίκας μου, να παίζει, δε λέγεται!Αλλά αυτή είναι τσακωμένη με το gaming!!! :xm:
Άσε μην το ψάχνεις, αν δεν το έχουν στο αίμα τους δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τίποτα. Gray's Anatomy βλέπει φανατικά η δικιά μου, πέταξα και εγώ 15 ευρώ (παραπάνω δεν θα έδινα για την γυναίκα...πενηντάευρα για αγορά games δικαιούνται μόνο τα αρσενικά!). Ε, ακόμα σφραγισμένο είναι. Ούτε καν να το δει δεν ζήτησε. :p

tarasque είπε:
εμένα μου άρεσε η τελευταία πρόταση:
"Somewhat surprisingly, use of even older consoles (PS One, Atari 2600, Nintendo 64, Sega Genesis, etc.) accounted for the remaining 19%."

αυτοί οι τελυταίοι είναι οι πραγματικοί άντρες :p
Από αυτό το 19% το 15% είναι του Dreamcast. Όσοι το έχουνε ρίχνουνε που και που κανένα παιχνιδάκι. Το υπόλοιπο είναι από 1% ο Plink με το Vectrex του, o Geoanas με το Virtual Boy του, o Pitsunami με το 3DO του και ο Phil_vr με το 2600 του. :)
 
Μονο και μονο οτι εβγαλε 19% για τα παλιοτερα μασινια δειχνει οτι ειναι σωστη ερευνα.

Οσοι εχουμε τα ρετρομηχανακια μας, τα εχουμε στη πριζα και τα λιωνουμε. Δηλαδη το ratio : (λιγοι κατοχοι / τρελη χρηση) επιβεβαιωνει το chart.
 
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοια δημοσκοπιση, ειναι ΕΞΩΘΦΑΛΜΑ στημενη.

Δηλαδη τι μετραει, ποσο παιζεις, αυτο που πηρες?

Και ποιον τον ενδιαφερει? Γιατι τις εταιριες, τις νοιαζει να στο πουλησουν και ας μην παιξεις ποτε στην ζωη σου.

Και το 20% που μενει ειμαστε εμεις που παιζουμε megadrive, gameboy, Dreamcast? Αν δηλαδη μαζευτουμε ολοι οι χρηστες dreamcast και παιζουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ, θα παρουμε την πρωτη θεση? Ακομα και εγω μονος μου να παιζω segaCD για 24 ωρες το εικοστετραωρο, θα βγαλω πρωτο το segaCD, γιατι ειναι σαν να μετραω για 50 χρηστες playstation3 που παιζουν για μιση ωρα την μερα, ή 1-2 ωρες αλλα οχι καθε μερα.

Και αυτοι που απαντησαν, πως ερωτηθηκαν? Βρηκαν ΜΟΝΟ κατοχους κονσολων? και σε ποια χωρα, τι ηλικια και γενικα ΠΟΥ τους βρηκαν?

Αυτο που μετραει για τις εταιριες ειναι οι πωλησεις και μονο.

Τωρα αν καποιος "παραγειλε" μια δημοσκοπηση, για προωθηση, οπως γινεται και στο ελληνικο πολιτικο τοπιο, δεν εχει καμια σχεση με τα βερυκκοκα.
 
Μα, φυσικά και ΔΕΝ ενδιαφέρει τις εταιρίες αυτό που δείχνει η συγκεκριμένη στατιστική! Αν θα μπορούσε να είναι δείκτης για κάτι, είναι η ικανοποίηση που αντλεί ο χρήστης από την αγορά του. Ακόμα και εκεί όμως χωράει πολύ κουβέντα.

Ακριβώς επειδή το υποψήφιο κοινό δεν είναι το ίδιο παντού, μπορεί κάποιος να είναι πανευτυχής με τρόπο χρήσης που άλλον πιο hardcore θα τον έκανε να γελάει, είτε λόγω μικρής διάρκειας είτε λόγω του "περίεργου" της φάσης. Ξέρω άνθρωπο που πήρε PS2 μόνο και μόνο για να παίζει Pro Evolution και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε για τίποτα περισσότερο. Κι όμως ήταν πανευτυχής έτσι. Το ίδιο ευτυχής μπορεί να είναι κάποιος χοροπηδώντας 5 λεπτά πάνω στο Wii Fit. Εμένα αυτό το είδος gaming μου είναι αδιανόητο.

Αλλά η μελέτη δεν παύει να δείχνει σε διαγράμματα αυτό που (σχεδόν...) όλοι θα δέχονταν σε μια οποιαδήποτε τυχαία πριβε κουβέντα: δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι γενικά η χρήση του Wii σε ώρες είναι δυσανάλογη με τον τεράστιο αριθμό πωλήσεων. Πολλοί από τους αγοραστές το πήραν σαν gimmick ή ασχολούνται εντελώς χαλαρά. Ή ότι αρκετοί χρήστες PS1/PS2 το πήραν εντελώς λόγω μόδας και τώρα το έχουν παρατήσει. Η΄ότι υπάρχει δυσκολία διείσδυσης των next-gen κονσολών γενικά και πολλοί είναι ευτυχείς να παίζουν σε κονσόλες προηγούμενων γενεών. Όλα αυτά φαίνονται καθαρά. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλούν τόσο τα αποτελέσματα που βλέπουμε.

Και αν υπονοείτε ότι την μελέτη την "σπρώχνει" η Microsoft, δείτε το και έτσι:

Η μελέτη δείχνει ακριβώς την αποτυχία της Microsoft να "πιάσει" οποιοδήποτε άλλο κοινό πλην των νεαρών αρσενικών-hardcore gamers. Δεν νομίζω να πανηγυρίζει η εταιρία εσωτερικά, άλλο τι πάει να "δείξει" προς τα έξω ή τι νομίζει ότι βλέπει ο Wally στα διαγράμματα... :)
 
DINO είπε:
Εν τω μεταξύ, τι Singstar, τι Eye Toy, τι Crazy Frog Racer 2 της έχω πάρει της γυναίκας μου, να παίζει, δε λέγεται!Αλλά αυτή είναι τσακωμένη με το gaming!!! :xm:
κατι μου θυμιζει εμενα αυτο.

Η γυναικα μου ειναι μυροδιας σε αυτα :)

Δεν θελει να βλεπει τα μπλιμπλικια μου ουτε ζωγραφιστα.

Και εχω παρει και τα 3 κονσολακια που πεζουν τωρα .

Και Wii και Xbox360 και PS3. Δεν πειραζει , ολα για παρτη μου :D
 
Πίσω
Μπλουζα