Addams Family SMS

demizz29

Retro Member
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
111
Αντιδράσεις
4
Ένα από τα πιο σπάνια παιχνίδια για την αγαπημένη μας κονσόλα βρίσκεται στα χέρια μου. Πρόκειται για το Addams Family της Flying Edge. Το παιχνίδι είναι ένα κλασσικό Platform 8bit, δύσκολο, με προβληματάκια στο χειρισμό, αλλά πολύ ευχάριστό οπτικά, αν αναλογιστεί κανείς ότι το master system έχει επάνω του έναν z80 επεξεργαστή.

Το κουτάκι του παιχνιδιού διαφέρει από την πλειονότητα των games για το Master system, όπως και πολλοί άλλοι 3rd party τίτλοι.

Προβολή συνημμένου 82828

[deadpics]

Προβολή συνημμένου 82829

Προβολή συνημμένου 82830

Ο ήρωας του παιχνιδιού περιπλανιέται σε στοιχειωμένα νεκροταφεία, μέσα σε τρομακτικές επαύλεις ενώ υπάρχει και επίπεδο που γίνεται ακόμα και κολυμβητής!

Το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο, ενώ ενδιαφέρον έχουν τα μυστικά δωμάτια που πρέπει να ανακαλύψει ο παίκτης και που βρίσκονται κρυμμένα σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού.

Ο ήχος είναι εμπνευσμένος από την ταινία και ακούγεται ευχάριστα.

Το παρακάτω βίντεο δείχνει την ποικιλομορφία στους κόσμους του παιχνιδιού.


Πραγματικά νιώθω τυχερός που έπεσε τυχαία στα χέρια μου αυτό το παιχνίδι, με βαθμολόγηση σπανιότητας R6 στα σχετικά sites, είναι το πρώτο σπάνιο παιχνίδι master system που προστείθεται στη SEGA-συλλογή μου, αφού είπα να ξεκινήσω με τα συνηθισμένα, φθηνά κομμάτια.

Μερικές φορές όμως τα καλά έρχονται από κει που δεν το περιμένεις.!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το The addams family του master system ειναι παιχνιδιαρα με ολη την σημασια της λεξεως και στον τεχνικο τομεα πολυ καλητερο και ομορφοτερο απο την NES εκδοση πραγμα φυσιολογικο λογο της παραπανω δυναμης της κονσολας της sega.Η υπερτατη εκδοση ομως και πιο πετυχημενη ειναι η NES εκδοση και αν και εχει κατωτερα γραφικα το επιπεδο δυσκολιας του ειναι πολυ μεγαλητερο απο την Master system εκδοση που θα την χαρακτηριζα ως την φλωρικη εκδοση του παιχνιδιου.Στο NES το παιχνιδι ειναι πανδυσκολο κυριως γιατι με το παραμικρο ο gomez που ειναι ο χαρακτηρας μας χανει ενεργεια αλλα και για διαφορους αλλους λογους.Η δυσκολια σε συνδιασμο με τον σκοπο του παιχνιδιου που πρεπει να μαζεψουμε ενα συγκεκριμενο αριθμο χρηματων ωστε να ανοιξουμε την πυλη για τον τελικο δημιουργουν ενα εξαιρετικο παιχνιδι.Για οποιον εχει αμφιβολιες των προκαλω να παιξει την NES εκδοση και αν καταφερει να το τερματισει με ενα credit θα του βγαλω το καπελο.Συντομα θα ανεβασω walkthrough με τερματισμο της εκδοσης του NES γιατι ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου παιχνιδια γενικοτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα