Adventure για PSP?

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Aναρωτιεμαι αν υπαρχει κανενα καθαρο adventure στο στυλ Broken Sword: Sleeping Dragon η σαν τα Uncharted για το PSP. Ξερω για τα remake/ports των Broken Sword απο τα PSX αλλα καμια σχεση με αυτο που ψαχνω.

Εχω κοιταξει παντου αλλα εχω βρει παρηγορια στα sort-of-και-ο-θεος-να-τα-κανει-adventures:

- Syphon Filter: Dark Mirror/Logan's Shadow (ναι ξερω ειναι "περιπετειες" αλλα fps)

- Assassin's Creed Bloodlines (ναι το εχω "βαπτισει" adventure γιατι ο μαγκας απλα τα σπαει ολα και ειναι οτι καλυτερο εχει δει το PSP)

- Tenchu: Shadow Assassins (για τους ιδιους λογους με το Assassin's Creed)

- Tomb Raider Legend (πλησιαζει αλλα δεν ειναι adventure)

Δεν κοιτω καν στα RPG μιας και δεν μου αρεσουν καθολου. Αν γνωριζει καποιος παιχνιδια σαν τα Broken Sword/Uncharted θα ηταν ευλογια για το PSP μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η λίστα με τα adventures του psp που δίνει το mobygames είναι η εξής

Anata wo Yurusanai

Boku no Natsuyasumi Portable: Mushimushi Hakase...

Dynasty Warriors

Dynasty Warriors: Strikeforce

Fading Shadows

Finder Love: Aki Hoshino

Fired Up

Harvey Birdman: Attorney at Law

Jak & Daxter: The Lost Frontier

Metal Gear Solid: Digital Graphic Novel

Myst

Patapon 2

Shadow of Destiny

Spyro 2: Ripto's Rage

Tenchu: Time of the Assassins

Undead Knights

τώρα θα μου πεις που βλέπω τα adventures σε αυτή τη λίστα και θα έχεις δίκιο αλλά αυτά δίνει το mobygames.Καθαρόαιμα adventures στο psp δεν νομίζω να υπάρχουν...
 
Τhanks krem13.. αν και μονο το Shadow of Destiny δειχνει να πλησιαζει περισσοτερο στον ορο adventure (αν και αξιζει μονο και μονο σαν animated ταινια). Ελπιζω να υπαρχει κατι καλο, αν και η λογικη ειναι οτι "ποιος αγοραζει το PSP? Πιτσιρικαδες..". Σιγα μην κατσουν να φτιαξουν κανενα adventure της προκοπης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το scummvm το έχεις;
 
Δεν με ενδιαφερει το emulation στο PSP, και αυτο που ψαχνω δεν ειναι emulated. Ψαχνω για καινουρια παιχνιδια που να το αξιοποιουν και να αξιζει να φτιαχτει μια μικρη συλλογη. Aπο οτι βλεπω ομως το συστημα αυτο πασχει τρομερα σε αυτο τον τομεα.

Τωρα που ξαναβλεπω την λιστα mobygames στο θεμα adventures, θα τους αξιζε πολυ στους "reviewers" να παραμεινουν για κανα δυο χρονια σε ερημικο νησι παρεα μονο με text adventures. Να δεις πως θα ηξεραν μετα που να βαζουν την λεξη adventure στην σωστη κατηγορια. Α, και θα εφευγαν απο εκει μονο με προφορικη εξεταση απο τον Tσουρινακη! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα περισσότερα εαν όχι όλα από αυτά που λες είναι 3rd person shooters ή platform παιχνίδια και όχι καθαρά adventure.Μήπως εννοείς Action-Adventure;
 
Phil δυστυχώς δέν έχει πράμα. Καθαρόαιμο adventure πλήν του Myst δέν υπάρχει. Αυτά που έχω βρεί εγώ, είναι κάποια περίεργα γιαπωνέζικα (unplayable όμως αφού μιλάμε για adventures...) τα οποία είναι κάποια dark - comic inspired, και ένα άλλο που είσαι μόνος σε ένα νησί και το εξερευνάς, δυστυχώς τα έχω πετάξει κάπου και δέν θυμάμαι κάν τίτλους...

Τα υπόλοιπα που μπορεί κανείς να παίξει είναι φυσικά όσα υπάρχουν στην λίστα της Scummvm, και των emulators (Amiga κυρίως) και φυσικά όσα υπήρξαν στο PSX. Είναι όντως μεγάλο μειονέκτημα του PSP απέναντι στο Ds, καθώς έχει horsepower να τρέξει ακόμα και σύγχρονα ports απο PC.

ΒΤW η λίστα του mobygames είναι αμερικανιά φυσικά, εκτός του Myst κανένα άλλο game δέν είναι adventure (κάθε άλλο μάλιστα)

Το shadow of destiny παρότι όχι εντελώς adventure είναι εξαιρετικό port και αξίζει οπωσδήποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@F2bnp: Ακριβως επειδη δεν βρισκω Adventure games, εχω ξεπεσει στις αλλες κατηγοριες, χωρις να εχουν φυσικα καμια σχεση με την πρωτη. Eκεινα τα παιχνιδια τα τιμω δεοντως, αλλα ψαχνω για κατι που λειπει απο το PSP (τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κατι αναλογο).Τωρα αν εννοεις action/adventure τα παιχνιδια στυλ Broken Sword:Sleeping Dragon και Uncharted, τοτε ναι, κοιταζω για αυτου του ειδους. Ετσι και αλλιως εκει εχει καταληξει το Adventuring στα game systems, σε μια μιξη action/γριφων/cinematics.

@Other_Reality: Thanks φιλε, το πηρα και εγω χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα με την κατηγορια αυτη στο PSP. Απλα μου εκανε τρελη εντυπωση μιας και το PSP εχει τρελες πωλησεις σε πολλαπλες κατηγοριες παιχνιδιων, αλλα δυστηχως οχι adventuring. Για retro-adventuring εχω Amiga/ST/PC και καλυπτομαι.. απλα ειχα φρουδες ελπιδες και για κατι πιο native στις δυνατοτητες του PSP.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκεί που υπάρχει πολύ πράμα απο την άλλη είναι στα 3rd person action adventures και Jrpg's όπου αναγκαστικά θα καταφύγει κανείς !!!

Ξέχασα να αναφέρω το Adventure player, το οποίο δέν είναι ακριβώς παιχνίδι αλλα software για να φτιάχνεις δικά σου adventure και να τα παίζεις στο PSP (ή να παίζεις δημιουργίες άλλων φυσικά). Κάτι σάν interactive novel...δέν το έχω δοκιμάσει απλά μιάς και είπαμε αυτα τα ολίγα άς το αναφέρω και αυτό for the record !
 
Πίσω
Μπλουζα