AMD ή Intel;

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.432
Αντιδράσεις
6.038
Iδου η απορια.παιδια εχω χτισει 3 pcs μεχρι τωρα και παω για το τεταρτο.ολα ηταν amd αλλα οι "πελατες"μου μειναν ευχαριστημενοι.ολα ηταν budget pcs εννοειται.το μονο που εχω να επισημανω ειναι οτι τογρασσο σιλικονης (δηλ.η θερμοαγωγιμη παστα) απο τη μανα τους ειναι χαλια και πρεπει να βαλετε αγοραστη.κατα τα αλλα ουτε υπερθερμαινονται ουτε τιποτε.μολις εχω βολευτει εδω στη σκωτια θα παρω ενα καινουριο μια και δεν συμφερει με τιποτα να μου στειλει η μανα μου τον δικο μου απο κρητη.λοιπον εχω κατα ληξει σε μια ωραια συνθεση κατα τη γνωμη μου.

Amd fx 6300 piledriver black edition

Gigabyte ga990fxa-ud5 κορυφαια μητρικη κατα τη γνωμη μου

Msi r7 radeon 360 2gb ddr 5

Bitfenix comrade midi tower black

Samsung sh224-fb dvd writer optical drive

430 wcorsair builder series 430cx 80 plus bronze power supply

1tb western digital caviar blue

4gb 1600 MHz corsair vengeance low profile ddr3 memory-cl9

Asus v228tr widescreen 21.5" monitor with built innspeakers

Microsoft 400 desktopwired black usb keyboard and mouse bundle

Akasa 3.5"internal 6-slot multicard reader

Microsoft lifecam hd-3000

Arctic COOLING mx-4 high performance thermaal compound φτανει για γυρω στα 5 pcs

Εκδοση home των windows 7

Οολα γυρω στις 600 λιρες sage und schreibe που λενε και οι γερμανοι

Βρηκα ενα καλο site που λεγεται aria pc και τα μεταφορικα για ολα αυτα τα πραγματα ειναι γυρω στις 12 λιρες

Οψομεθα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά και τα δικά μου pc μέχρι τώρα ήταν AMD. Δεν είχα ποτέ παράπονο και όπως είπες για την πάστα, έβαζα πάντα μια καλή θερμοαγώγιμη και όλα μια χαρά.
 
Η γνώμη μου είναι "τι θέλει ο χρήστης"... Και για να το πω πιο αναλυτικά, προσωπικά για PC "γενικής - απλής χρήσης" λέω Intel με κλειστά μάτια!

Μετά αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο, πχ πέσει πολύ rendering, πολύ επεξεργασία βίντεο, overclocking, βαριές εφαρμογές που εκμεταλλεύονται πολλούς πυρήνες, ελαφρύ gaming με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (Γενικά gaming και με έξτρα κάρτα γραφικών, η κατάσταση είναι λίγο αμφιλεγόμενη.. Πχ στην πιάτσα κυριαρχεί η άποψη ότι ένας i5 είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.), κλπ, πας σε AMD... Αν και πάλι θέλει λίγο ψάξιμο.

Και για να το τεκμηριώσω και λίγο... Η Intel στην ίδια κατηγορία τιμής είναι κατά κανόνα ανώτερη σε single core, που καλώς η κακώς ακόμα κυριαρχεί στις εφαρμογές, και από την άλλη η AMD υπερέχει στις multi core, που κατά κανόνα είναι "εξειδικευμένες" εφαρμογές... Όμως εδώ υπάρχει και μία "παγίδα", γιατί έχω ακούσει ότι οι εφαρμογές της Adobe που αν και είναι είναι multi core, σε Intel δουλεύουν λίγο καλύτερα γιατί η Adobe έχει λίγο καλύτερες σχέσεις με την Intel, και σχεδιάζει τις εφαρμογές της επάνω στους επεξεργαστές της.

Τώρα πάμε στο οικονομικό... Αν δεν θέλεις κάτι επαγγελματικό - εξειδικευμένο, και δεν θέλεις να ασχοληθείς με gaming άρα δεν θέλεις να βάλεις και έξτρα κάρτα γραφικών η Intel είναι μονόδρομος!! Α! Και μην ακούσω την κλασική βλακεία "Οι on-board κάρτες γραφικών δεν κάνουν ούτε για να βλέπεις τα e-mail σου!!!".. Οι on-board κάρτες γραφικών που έχουν οι σύγχρονοι επεξεργαστές είναι αξιοπρεπέστατες, με μία τέτοια είμαι εδώ και 1,5 χρόνο, και έχω παίξει ακόμα και Skyrim..

Φυσικά αν θέλεις κάτι περισσότερο, κοιτάζεις σε κάτι άλλο...

Άρα, "ΟΧΙ παιχνίδια = Intel".

Μετά στο θέμα "οικονομία", οι Intel είναι πολύ πιο οικονομικοί στο θέμα της ενέργειας... Πχ αν συγκρίνουμε τον A10 7700K με τον περίπου στην ίδια τιμή και κατηγορία i3 4150, ο 7700K είναι στα 95W TDP, και ο 4150 στα 54..

Και μιας και αναφέρθηκε και πιο πάνω, στον AMD μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις ανεμιστήρα, ψήκτρα, πάστα, ενώ με τον Intel μία χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και με της μαμάς του.

Και για να κάνω και ξανά μία σούμα, η απάντηση θα βγει βάση των αναγκών και του τι θα κάνει ο κάθε χρήστης, πόσων χρημάτων θα δώσει, και ανάμεσα σε τι μοντέλα θα παίξει...

Και προσωπικά σε μία "ξερή" ερώτηση "AMD ή Intel;" λέω 70% Intel και 30% AMD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. θες μεγαλυτερο τροφοδοτικο. ειναι πολυ μικρο για τις αναγκες σου ή για μελλοντικη αναβαθμιση

2. βαλε ssd. Δε θα το μετανιωσεις

Αν δε σου βγαινουν τα λεφτα τοτε βαλε τον 4300 επεξεργαστη, βγαλε τελειως το DVD-RW kai με ενα κλικ πιο κατω μητρικη και οτι περισσεψει κανε τα 1 και 2 που σου αναφερω

Α και εννοειται AMD. Εγω σχεδον αποκλειστικα στηνω μηχανηματα σε AMD πλατφορμα εδω και 12 χρονια.
 
Ενταξει μαλλον θα βαλω το 500αρι 5 λιρες παραπανω ειναι.για ssd το εχω υποψη αλλα σιγα σιγα.στην κρητη ειχα και ειχε τεραστια διαφορα ασε που "ξεκουραζει" και τον σκληρο.σιγα σιγα θα προζθεσω και 4 γιγα μνημη ακομα.θελω να οαρω και το gtav που το εχωκαυμο.οχι δεν θελω να κανω "τσιγκουνιες" σε επεξεργαστη μητρικη γιατι αυτα δησκολα να αλλαξουν.ο τετραπυρηνος για μενα ειναι λιγος.τον ειχα στην κρητη.ειναι μυθος οτι υπερθερμενονται.αυτο ηταν πριν πολλα χρονια.ο επεξεργαστης χρησιμοποιειται συνηθως ως "κραχτης" και οολλοι κατασκευαστες (ετοιμων υπολογιστων) κανουν τσιγκουνιες σε μητρικη τροφοδοτικο καρτα γραφικων και σκληρο δισκο οου δεν κανουν τοσο μπουγιο.
 
Eπειδη εισαι στο εξωτερικο και παιζει η αλλαγη σπιτιου,γιατι να μην παρεις ενα laptop με αυτα τα λεφτα?δεν πιανει χωρο και ειναι ευκολο στην μετακινηση...
 
Oχι δεν θελω λαπτοπ ειναι κατι που δεν μου αρεζε πολυ θελω να παιζει και συγχρονα παιχνιδια και να του κανω συντηρηση εγω και να ξερω τι κομματια θα του βαλω μεσα εγω και οχι κατι που διαλεξε καποιος αλλος.σε μια μετακομιση το λιγοτερο που θα με απασχολει θα ειναι το pc μιας και θα εχω λευκες συσκευες επιπλα ρουχα βιβλια κλπ.σιγσ σιγσ στην σρχη βρισκομαι ακομα.
 
Εγώ πάντως το μόνο που ξέρω είναι ότι για emulation οι περισσότεροι συνιστούν Intel. Και ειδικά για Dolphin, πας Intel.
 
Μυθος ειναι κι αυτος εγω τον ειχα σχεδον εναμιση χρονο και κανενα προβλημα.το θεμα ειναι οτι ο fx ειναι hi end και δεν εχει υποσυστημα γραφικων ενω ο αντιστοιχος i5 της ιντελ εχει το οποιο χρυσοπληρωνεις και δεν μου χρειαζεται αφου ουτως η αλλως θα βαλω καρτα γραφικων αυτο που ειπε και ο βασιλης metalcandyman σε ενα παλιοτερο θεμα αφου η amd εχει ολη την τεχνολογια της radeon πισω της.καλυτεφα να παρεις amd και να ριξεις τα λεφτα που γλυτωνεις σε μητρικη καρτα γραφικων τροφοδοτικο περιφεδειακα κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
Μυθος ειναι κι αυτος εγω τον ειχα σχεδον εναμιση χρονο και κανενα προβλημα.το θεμα ειναι οτι ο fx ειναι hi end και δεν εχει καρτα γρ.αφικων ενω ο αντιστοιχος i5 της ιντελ εχει την οποια χρυσοπληρωνεις και δεν μου χρειαζεται αφου ουτως η αλλως θα βαλω καρτα αυτο που ειπε και ο βασιλης αφου η amd εχει ολη την τεχνολογια της radeon πισω της.καλυτεφα να παρεις amd και να ριξεις τα λεφτα που γλυτωνεις σε μητρικη καρτα γραφικων τροφοδοτικο περιφεδειακα κλπ.
Aκου φιλος αν εχεις τα μπικικινια περνεις Intel αν δεν τα εχεις περνεις ΑMD απλα ειναι τα πραγματα.Η Intel ειναι χιλιομετρα μπροστα απο την ΑΜD οσον αφορα τους επεξεργαστες απλα τα ενσωματωμενα γραφικα που εχουν οι intel ειναι για τα μπαζα σε αντιθεση πχ με καποιον AMD APU Α10 πχ που για ενσωματωμενα γραφικα φοραει Radeon R7 Series η τον APU A10 5800k Που φοραει την Radeon HD 7660D η τον 6800k Που φοραει την 8670D και που με οποιονδηποτε απο αυτους μια χαρα παιζεις παιχνιδια και γλυτωνεις και λεφτα για εξωτερικη καρτα γραφικων αν δεν εισαι πολυ απαιτητικος.Στο μονο που υπερισχυουν ομως ειναι στα ενσωματωμενα γραφικα και στο οτι ειναι ξεκλειδωτοι γιατι καθαρα σαν επεξεργαστες η Intel ειναι πολυ μπροστα οπως ειπα.Θα σε δωσω παραδειγμα δυο επεξεργαστες που εχουν την ιδια τιμη ο ενας ειναι ενας απο τους φθηνοτερους i5 που ειναι ο 4460 και ο αλλος ειναι απο τους κορυφαιους FX της AMD ο 8350.Οποιοδηποτε συγχρονο παιχνιδι και να παιξεις με αυτους τους δυο επεξεργαστες ο μονος τροπος να φτασει σε αποδοση ο 8350 των 125w των 4460 των 85w ειναι να τον υπερχρονισεις γιατι οπως ειναι απο την μανα τους χωρις να πηραξεις τιποτα δεν υπαρχει συγκριση απλα σε παιχνιδια που χρησιμοποιουν ολους τους πυρηνες οπως ειναι το Battlefield 4 πχ η ΑMD εχει ενα μικρο πλενεκτημα.
Επισης δεν ειναι κανενας μυθος οτι υπερθερμενονται οι AMD η πως δεν θες νεα καλη ψυκτρα και κανεις δουλεια με την μανισια.Αμα τον εχεις για να σερφαρεις στο ιντερνετ και να γραφεις στο Retromaniax και να παιζεις mame ναι μια χαρα ειναι η μανισια αλλα για πιο απαιτητικα πραγματα απλα ειναι για τα μπαζα σε αντιθεση με αυτη που εχουν οι επεξεργαστες Intel που και αυτη ειναι για τα μπαζα αλλα την βοηθαει ο επεξεργαστης ωστε να τα παει σχετικα καλα και να μη φαινεται ποσο σκαρτη ειναι.Για να μην παω πχ στους FX 9370 και 9590 με τα 220w που θες οπωσδηποτε ψυκτρα και μαλιστα Πολυ καλη και απο της κορυφαιες οπως ειναι η πολυαγαπημενη NOCTUA NH-D15.Επισης κανενας μυθος δεν ειναι πως οι emulators δουλευουν καλητερα με intel κλασικο πραδειγμα ο Dolphin οπως ειπε ο τασος παραπανω και δεν το λεμε εμεις αυτο αλλα οι ιδιοι που εφτιαξαν τον Dolphin και εκατομμυρια αλλα ατομα ανα τον κοσμο που γραφουν σε διαφορα forum,sites κλπ για τους emulators.

Ολα ειναι καθαρα θεμα απαιτησεων και χρηματων που διαθετει καποιος απλα ειναι τα πραγματα αν θελει απλα να σερφαρει να παιζει κανενα mame κλπ μια χαρα θα κανει δουλεια και με εναν pantium 4 η εναν Pentium D που εχω και γω στο τριτο σταθερο Pc που εχω αν θελει να παιζει τα παντα να ασχολειται με επεξεργασια βιντεο και αλλα πολλα και διαφορα τοτε θα χρειαστη και να βαλει το χερι στην τσεπη πιο βαθεια αλλα και να κανει την σωστοτερη επιλογη οσον αφορα Intel η AMD.
 
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Bασιλη παραπανω..
 
Uskoke είπε:
Μυθος ειναι κι αυτος εγω τον ειχα σχεδον εναμιση χρονο και κανενα προβλημα.
Φυσικά, δεν λέει κανείς ότι θα έχεις προβλήματα με AMD. Απλά λέμε τι είναι καλύτερο.

Aπό τους developers του Dolphin emulator:

AMD: Due to very low IPC (Instructions Per Clock), AMD CPUs are poor choices for Dolphin. The FX8000 line of processors is the best they have, and even then most of those processors will be around half the speed of the 4670Kʼs performance with Dolphin.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Φυσικά, δεν λέει κανείς ότι θα έχεις προβλήματα με AMD. Απλά λέμε τι είναι καλύτερο.
Αυτό!

Όπως είπα και πιο πάνω, δεν υπάρχει απάντηση στο τι από τα 2 είναι καλύτερο η χειρότερο, ή το αν έχεις η δεν θα έχεις πρόβλημα.. Το θέμα είναι στο τι θέλεις να κάνεις, και πόσα λεφτά θα δώσεις.

Όπως φυσικά και σε ένα θέμα όπως αυτό δεν νομίζω να χωράνε "οπαδιλίκια" ή φανατισμοί.. Όπως πάλι και δεν χωράει το "εμένα αυτό μου αρέσει!"..

Όπως πάλι δεν χωράει και σύγκριση στιλ "Αυτός έχει τόσους πυρήνες, τόση cache, κλπ..

Και μία ξερή και απόλυτη απάντηση AMD ή Intel είναι εντελώς άκυρη.

Και μιας και το έφερε και η κουβέντα, πριν από 1 και κάτι χρόνο φίλος μου πήρε νέο PC, και είχε βάλει τον i7-4790... Σε κάποια φάση είχαμε πάει σε μαγαζί με υπολογιστές που είχε κάποιος γνωστός μας, και πιάσαμε την κουβέντα με κάποιον τύπο γεμάτο ύφος "Είμαι και ο πρώτος PCάκιας!!" τον ρωτάει τι πήρε... Μόλις ακούει για τον 4790, γυρνάει και του λέει "Τι πήρες!; Είναι κορόιδο που έδωσες 350?!! Ρε σε AMD με 150? θα έπαιρνες πολύ καλύτερο επεξεργαστή, με περισσότερους πυρήνες και καλύτερη cache!!"... και έτρεχα μετά εγώ να τον συμμαζέψω που άρχισε την κλάψα γιατί δεν ήταν καλός ο επεξεργαστής που πήρε..

Ε, συγνώμη.. Αλλά αν απόλυτο μέτρο σύγκρισης είναι οι πυρήνες και η μνήμη, και φτάνουμε στο σημείο να θεωρούμε καλύτερον τον FX 8300 από τον i7-4790, κάπου κάτι χάνουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Ε, συγνώμη.. Αλλά αν απόλυτο μέτρο σύγκρισης είναι οι πυρήνες και η μνήμη, και φτάνουμε στο σημείο να θεωρούμε καλύτερον τον FX 8300 από τον i7-4790, κάπου κάτι χάνουμε!
Ε βέβαια, άμα ήταν έτσι, οι 8 πύρινοι CPU στο PS4/XBOXone θα ήταν τέρατα και δεν θα πάσχιζαν να νικήσουν έναν διπύρηνο i3 CPU ας πούμε...

Ο αριθμός των πυρήνων έχει γίνει το νέο marketing jargon, μου θυμίζει φάση "blast processing" ή και αργότερα που μετράγαμε μόνο τα τα mega/gigahertz στις CPU και δεν κοιτάγαμε τίποτε άλλο.
 
Ναι ρε παιδια τι ειναι "καλυτερο" ενα φιατακι η μια μερσεντες το ενα κανει 8 χιλαρικα το αλλο 30 καιβτα δυο σε πανε εκει που θες ;) εγω δεν εχω κολλημα με την μια εταιρεια η με αλλη ο γιος του ξαδερψου μου πηρε ενα pc με i3 και μπουταρει σε 3 δευτερα με απλο δισκο ενω τι δικο μου με ssd 8 γιγα κλπ σε 20 αλλα δεν κανουμε διαγωνισμο :D παντως ο αντιστοιχος ιντελ κανει 3 φορες τα λεφτα κι εγω κανω budget pc,ουτε χαρντκορας ειμαι ουτε φανατικος gamer,στο ιντρνετ παιζω και που και που κανα παιχνιδι.ενας "πελατης"μου ηθελε i3 βεβαια το καλο με την ιντελ ειναι οτι επειδη χρησιμοποιουν περισσοτεροι τους εοεξεργαστς της υοαρχει πολυ μεγαλυετρ ποικιλια σε μητρικες κλπ.για να μην αναφερω τεχνολογιες αιχμης οπως ddr4 τα 12 νανομετρα κλπ.ενω οι πρωτοι επεξεργαστες της amd zen με αυτην την τεχνολογια του χρονου.horses for courses που λενε, τα pc δεν ειναι one size fits all αλλωστε αυτο ειναι και το νοημα της ανοικτης αρχιτεκτονικης.
 
Uskoke είπε:
παντως ο αντιστοιχος ιντελ κανει 3 φορες τα λεφτα κι εγω κανω budget pc,ουτε χαρντκορας ειμαι ουτε φανατικος gamer
Εδώ ήμαστε! Και αυτό ακριβώς λέω ότι πολλοί κάνουν λάθος, και είναι ακόμα ένας μύθος που θα πρέπει να καταρριφθεί.. Και φυσικά πάντα μιλάμε για προϊόντα με το περίπου ίδιο κόστος, και ΟΧΙ με πάνω κάτω τα ίδια νούμερα όπως ο τύπος που είπα πιο πάνω, που με την δικιά του λογική θα έπρεπε να συγκρίνουμε τον FX με κανέναν Xeon ή με κανέναν i7 των 1.200+? γιατί αυτοί έχουν 8 πυρήνες..

Και να φέρω ξανά σαν παράδειγμα τον εαυτό μου..

Αν θυμάται κάποιος, πριν από 1,5 χρόνο περίπου πήρα και εγώ νέο PC, και σαν βασικό μου θέμα είχα το οικονομικό, και όμως κατέλιξα σε Intel i3-4330...

Από την AMD είχαν να επιλέξω σε αυτά τα λεφτά που έδωσα τον 6300 και κάποιο Α8 ή Α10... δεν θυμάμαι καλά..

Στο θέμα των επιδόσεων, σαν CPU ο i3 ήταν συνολικά καλύτερος από τον Α, και έχανε λίγο από τον FX σε multi core εφαρμογές, αλλά υπέρηχε πολύ περισσότερο σε single core (Στα παιχνίδια, που δεν με ενδιέφεραν και άμεσα, και στα τεστ που είχα δει τότε, δεν υπήρχε ξεκάθαρος "νικητής" γιατί σε άλλα ήταν ο ένας πιο πάνω και σε άλλα ο άλλος.)..

Από την άλλη όμως ο Α είχε πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών, που ΔΕΝ με ενδιαφέρει, και ο FX δεν είχε καν κάρτα γραφικών, άρα θα ήθελα έξτρα κάρτα γραφικών... Και φυσικά όταν σαν βασικό θέμα έχω το οικονομικό, θα μετρήσω και την έξτρα ψήκτρα που θα χρειαστώ με τον AMD, αλλά ΚΑΙ την κατανάλωση σε ενέργεια που με τον FX + την κάρτα γραφικών θα είχα ένα PC που θα "έκαιγε" χαλαρά 2 φορές περισσότερη ενέργεια..

και για να συνεχίσω με αυτό το παράδειγμα, ΑΝ κάποιος ήθελε ένα φθηνό PC για να παίζει παιχνίδια, με τα ίδια λεφτά φυσικά και θα του έλεγα να πάρει τον Α10!

Όπως πάλι ΑΝ κάποιος θα δούλευε φουλ βίντεο, ή θα έκανε με τις ώρες rendering, και δεν τον ενδιέφερε το να δώσει έξτρα λεφτά για κάρτα γραφικών (ας πούμε ότι θα έπαιζε και παιχνίδια..), και η κατανάλωση ενέργειας δεν τον απασχολούσε, θα του έλεγα να πάρει τον FX... Και από την άλλη για κάποιον που θέλει ένα απλό PC γενικής - καθημερινής χρήσης, που δεν παίζει παιχνίδια, και δεν θέλει κάτι το εξειδικευμένο, θα του έλεγα να πάρει τον i3 που πήρα και εγώ..

Όπως βλέπεις όλα είναι θέμα των αναγκών σου, και όχι των οικονομικών σου ή ακόμα περισσότερο "εμένα μου αρέσει η τάδε εταιρία, γιατί αυτή ξέρω τόσα χρόνια, αυτή εμπιστεύομαι!".

Πάντως αυτά που ακούω για την AMD είναι μάλλον κατάλοιπα από το μακρινό παρελθόν, παρά κάτι που έχει άμεση σχέση με το σήμερα..

Πχ όταν το 2002 είχα πάρει το πρώτο μου PC, πραγματικά σε Intel έπρεπε να δώσεις τα διπλά λεφτά για να δεις τις επιδώσεις που έβλεπες με έναν AMD... Πχ ο 1800+ που είχα πάρει τότε, χτυπούσε ακόμα και τον 2000 της Intel, και είχε την μισή του τιμή, ίσως και ακόμα πιο κάτω.. Αυτό όμως δεν νομίζω να υπάρχει σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα