Amiga αναδρομή

Η Amiga αποτελεσε το τεχνολογικο ονειρο ολων ειτε μεταπηδουσαν απο 8bit στα 16, ειτε αγοραζαν για πρωτη φορα υπολογιστη, και δεν ειναι ανακριβεια να αναφερω οτι οσοι απεκτησαν Atari ST ηταν επειδη δεν μπορουσαν να αγορασουν Amiga (μιας και κοστιζε το λιγοτερο 30.000δρχ παραπανω), η επειδη δεν υπηρχε αντιστοιχος προμηθευτης στην περιοχη τους. Δεν υπηρχε κανενας που να μην γουσταρει την Amiga. Αυτο με το χερι στην καρδια απο εναν Atari STFM user. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil το έθεσες άψογα.

Η Amiga για μένα συμβολίζει μια περίοδο άπλετης ανεμελιάς, παρόλα τα προβλήματα, αλλά σηματοδοτεί και την έναρξη του μεγαλύτερου Γολγοθά που πέρασα ποτέ.

Σήμερα έχω δύο, μια 500 και μια 500+, η 500 βρίσκεται ετοιμοπόλεμη δίπλα μου και είναι σαν καινούργια. (Μάνο την προσέχω σαν τα μάτια μου φίλε!!!!!!!!!!! )

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει άλλος υπολογιστής που θα φτάσει το peak της πώρωσης που είχε προσφέρει η Amiga, φυσικά πάντα για μένα.

Let the gaming go on.............
 
Other_Reality είπε:
@manos: Βασικά πάρε ένα 1084...εκτός άμα θές να μπείς στα έξοδα του scandoubler. ¨Οτι και να έχω δοκιμάσει πάλι στο μονιτοράκι καταλήγω...θές το flickering στο ham mode...θές τα ενσωματωμένα ηχεία...πάντα με μαγέυει περισσότερο απο οποιαδήποτε LCD !
Βασικά η A1200 θέλω να είναι στο σαλόνι,οπότε ένα 1084 είναι out of the question για εκεί,ενώ συν τοις άλλοις,σε 42'' είναι αλλιώς τα παιχνιδάκια! :D

Ναι,η λύση στην οποία έχω καταλήξει ονομάζεται scandoubler...

pooky(1) είπε:
(Μάνο την προσέχω σαν τα μάτια μου φίλε!!!!!!!!!!! )
Έτσι,έτσι,όπως ακριβώς την πρόσεχα κι εγώ! ;)
 
η amiga 500 μου σημάδεψε τα παιδικά μου χρόνια.. ακόμα θυμάμαι την ήμερα που την πήρα μεταχειρισμένη 80.000 δρχ απο τον εγκέφαλο computers (έκανα ανταλλαγή με τον 6128 color+διαφορά).. ακόμα θυμάμαι όταν αγόρασα με τεράστιες οικονομίες την amiga 1200 με γερμανικό πληκτρολόγιο μόλις είχε έρθει Ελλάδα και την είχα πάρει 145.000 δρχ απο την Νικαια computers και μέχρι να παω σπίτι καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι... σε ευχαριστώ amiga για της όμορφες στιγμές που μου χάρισες...

shinobi συγχαρητήρια απλά
 
manos426f είπε:
Βασικά η A1200 θέλω να είναι στο σαλόνι,οπότε ένα 1084 είναι out of the question για εκεί,ενώ συν τοις άλλοις,σε 42'' είναι αλλιώς τα παιχνιδάκια! :D
Ναι,η λύση στην οποία έχω καταλήξει ονομάζεται scandoubler...

Έτσι,έτσι,όπως ακριβώς την πρόσεχα κι εγώ! ;)
Ότι και να βάλεις (π.χ sensible καλή ώρα) φαίνεται αφύσικο και πιξελιασμένο. Χώρια τα black borders και τα 16:9 , 16:10 κλπ. Με το scandoubler γλυτώνεις λίγη πιξελίλα (δέν ξέρω πόση με τόσες ίντσες)

Εκτός αυτού, εμένα τελικά μου φαίνεται αφύσικο και σάν φάση, η amiga σάν υπολογιστής θέλει τα reset της, καμμιά αλλαγή δισκέττας, λίγο πληκτρολόγιο, κανα ποντίκι, κανα βγάλε tomahawk βάλε ποντίκι...Οπότε πρέπει να την έχεις κοντά σου (στο τραπεζάκι) και δεδομένης της απόστασης που θα έχεις θα κρέμονται καλώδια κλπ. Και επίσης δέν θα την αφήνεις εκεί, λογικά θα πρέπει να την μαζέυεις γιατί όλο και κάποιο ανηψάκι θα χύσει κόκα-κόλα πάνω της και άντε γειά...Η amiga θέλει το χώρο της !!! Εντελώς δικό της, τουλάχιστον απο τους πειραματισμούς μου εκεί κατέληξα. Απο την άλλη, μιά καλή λύση για σαλονάτη αμιγκοκατάσταση είναι το cd32, αλλά τελικώς και εκεί πακετώνεσαι (άμα θές να παίξεις κανα moonstone, turrican ή adventure)...

Τα προαναφερθέντα είναι φυσικά προσωπικός καημός καθώς το project amiga σε 42'άρα Lcd δέν μου κάθεται με τίποτα. Άν εσένα σου κάθεται, εμένα μου περισσέυει !!!
 
Υπάρχει και διαφορετική λύση. Όπως εδώ:

(Μάνο η κουκλάρα σου σε πολύ πρόχειρη φωτό για πάρτυ σου! Πιστεύω ότι είναι ευτυχισμένη! )

picture.php
 
πολύ καλή δουλειά φίλε μου...
 
Other_Reality είπε:
Ότι και να βάλεις (π.χ sensible καλή ώρα) φαίνεται αφύσικο και πιξελιασμένο. Χώρια τα black borders και τα 16:9 , 16:10 κλπ. Με το scandoubler γλυτώνεις λίγη πιξελίλα (δέν ξέρω πόση με τόσες ίντσες)
Εκτός αυτού, εμένα τελικά μου φαίνεται αφύσικο και σάν φάση, η amiga σάν υπολογιστής θέλει τα reset της, καμμιά αλλαγή δισκέττας, λίγο πληκτρολόγιο, κανα ποντίκι, κανα βγάλε tomahawk βάλε ποντίκι...Οπότε πρέπει να την έχεις κοντά σου (στο τραπεζάκι) και δεδομένης της απόστασης που θα έχεις θα κρέμονται καλώδια κλπ. Και επίσης δέν θα την αφήνεις εκεί, λογικά θα πρέπει να την μαζέυεις γιατί όλο και κάποιο ανηψάκι θα χύσει κόκα-κόλα πάνω της και άντε γειά...Η amiga θέλει το χώρο της !!! Εντελώς δικό της, τουλάχιστον απο τους πειραματισμούς μου εκεί κατέληξα. Απο την άλλη, μιά καλή λύση για σαλονάτη αμιγκοκατάσταση είναι το cd32, αλλά τελικώς και εκεί πακετώνεσαι (άμα θές να παίξεις κανα moonstone, turrican ή adventure)...

Τα προαναφερθέντα είναι φυσικά προσωπικός καημός καθώς το project amiga σε 42'άρα Lcd δέν μου κάθεται με τίποτα. Άν εσένα σου κάθεται, εμένα μου περισσέυει !!!
Προσωπικά την δουλεύω σε προβολική 48 ιντσών και την καραευχαριστιέμαι! Δεν ξέρω πως θα δουλευει σε tft! Θα την δοκιμάσω σε οικογενειακή τηλεόραση tft και θα σας πω εντυπώσεις δίχως scandoubler
 
Πολύ ωραία η αναδρομή του Shinobi.

Τι να πρωτοθυμηθεί κανένας για την Amiga...

Πάντως την περίοδο από το 1993-94 και μετά την θυμάμαι με μελαγχολία αφού ήταν πλεόν δεδομένο οτι το μηχάνημα είχε εγκαταληφθεί.
 
Μεχρι και το 98-99 η 1200 ηταν το κυριο μηχανημα μου, μιας και μεχρι εκεινο τον καιρο δεν ειχε μπει ακομα PC στο σπιτι. Με την ληξη κυκλοφοριας των Amiga Format/CU Amiga σημανε και η επισημη (τουλαχιστον για μενα) εγκαταλειψη του μηχανηματος και των χρηστων του κυριολεκτικα στους 5 δρομους.

@Pooky: Τι το θελεις εκεινο το Starfighter 2000 να σε γεμιζει καλωδια και να σε εμποδιζει να χρησιμοποιεις το πληκτρολογιο του PC και το mouse της Amiga? Αντε δωστο σε μενα να ησυχασεις και να εχεις ενα ομορφο γραφειο σαν ανθρωπος!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOL Phil!

Το pc που λειτουργεί 24/7 είναι δίπλα. Αυτό το γομάρι το έχω αποκλειστικά για παιχνίδια και λειτουργεί μόνο όταν παίζω διπλά.

Μακράν αθάνατη κατασκευή και το auto fire με έχει ενθουσιάσει.

Μήπως έχεις εξώφυλλο από το τελευταίο τεύχος του Amiga format;
 
H ταφοπλακα του AF.. the dream is over.

Af136.jpg
 
Οντως the dream is over,φοβερες εποχες! τοτε ετρωγα ολα σχεδον τα λεφτα στα περιοδικα τι pixel τι user οποια ηταν στανταρ του μηνα και το Computer Games και οταν μπορουσα επαιρνα και το Amiga Format
 
Phil-τατε, σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Όντως το εξώφυλλο φαρμάκι. Δεν κλείνει εύκολα τέτοιο κεφάλαιο....
 
το Amiga Format όπως και άλλα Amigo-περιοδικά τα έβρισκα μέχρι και το '98 σε μαγαζιά που έφερναν ξενόγλωσσα περιοδικά. κάπου εκεί χάθηκε μετά γιατί λογικά δε πρέπει να πούλαγε καθόλου.
 
To είχα αγοράσει και εγώ αυτό το τεύχος και ομολογώ ότι συγκινήθηκα, παρότι είχα παρατήσει την Amiga πολύ καιρό πριν.
 
Πίσω
Μπλουζα