Amiga ελέγχει το σύστημα θέρμανσης/ψύξης σε 19 σχολεία σήμερα

gapan

RetroActive
Joined
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
437
Αντιδράσεις
42
http://woodtv.com/2015/06/11/1980s-computer-controls-grps-heat-and-ac/

Το σύστημα θέρμανσης/ψύξης σε 19 σχολεία στην περιοχή αυτή των Ηνωμένων Πολιτειών ελέγχεται από μια Amiga 2000 εδώ και περίπου 30 χρόνια! Πρόκειται για μια Amiga 2000 από ότι φαίνεται στο video η οποία επικοινωνεί με τα σχολεία μέσω modem (1200 baud!) και ραδιοσυχνοτήτων, λαμβάνει πληροφορίες έτσι και στέλνει σήματα για το αν θα ανοίξουν/κλείσουν τα boilers και τα air condition... Στο video φαίνεται για λίγο και η εφαρμογή που τρέχει και οι πληροφορίες που δείχνει στο monitor.

Το σύστημα το έστησε ο τότε τεχνικός τους και από τότε απλά τρέχει (με 3 αλλαγές monitor και κάποιες άλλες επισκευές hardware). Μάλιστα όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα καλούν τον ίδιο τεχνικό που δεν δουλεύει πια εκεί, αλλά ακόμα μένει στην περιοχή, αφού κανένας άλλος δεν ξέρει να το φτιάξει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουν μέχρι πόσο ακόμα θα συνεχίσει να δουλεύει και θέλουν να το αντικαταστήσουν. Και το νέο σύστημα για να το αντικαταστήσει υπολογίζουν ότι θα κοστίσει $1.5 με 2 εκ. δολλάρια! Προφανώς αυτό δεν είναι για αντικατάσταση μόνο της Amiga αλλά όλου του συστήματος ελέγχου σε όλα τα σχολεία αλλά και πάλι...
 
Aυτά είναι. Αθάνατη Amiga!
 
Ειμαι σιγουρος οτι θα χρησιμοποιουν πολλοι ακομα amiga για μικροεφαρμογες ειτε ιδιωτες ειτε μικρες επιχειρησεις ανα τον κοσμο.
 
Το πιο ακυρο που ειπε ο τυπος στο βιντεο ειναι η απαντηση οταν τον ρωτησαν μεχρι ποτε θα δουλευει, και απαντησε "ποιος ξερει, σημερα, αυριο".

Αφου δουλευει 20 χρονια τωρα πως του ηρθε στο ανυπαρκτο μυαλο του οτι θα χαλασει αυριο? εαν ελεγε σε 20-30 χρονια θα ηταν πιο κοντα στην σωστη απαντηση, που ειναι "ΠΟΤΕ".
 
Αστα ποτε, και στειλε μια καλη προσφορα για μητρικες και γκοτεκ στους αμερικανους, να μην τρεχουν στο ebay !

Αλλα, βλεπει ολος ο κοσμος τι σημαινει amiga, 30 χρονια σκυλι, δεν μασαει μια, και στην τελικη αμα την κανει τη δουλεια, τι ζορι τραβανε και θελουν να το αλλαξουν. Ισα-ισα, ελεγχουν τα καλοριφερια και παιζουνε και κανα turrican 2 στην ωρα της συντηρησης. Πλακα στην πλακα, ουτε ποντικι δεν εχουν αλλαξει, ακομα με το tank ειναι, και η οθονη μπομπα, και δεν ειναι καν 1084. Με το που βαλουνε πισι θα φανε καμια μπλε οθονη μετα τα updates, και θα ξαναψαχνουν για διχιλιαρη στο ημπεη, με την ξανθια ρεπορτερ να ζηταει δημοσιες συγγνωμες για την ερωτηση "ως ποτε θα δουλευει"...
 
Είμαι περίεργος πως δεν έχει σκάσει κανένας πυκνωτής τόσα χρόνια.
 
Οι πυκνωτές της Amiga είναι ευλογημένοι... :p

[Flame on]Και εγώ έχω πρόγραμμα για τον Atari 800XL, να σου ποτίζει τα λουλούδια όταν είσαι διακοπές, αλλά δε το έκανα θέμα...[Flame off]

Πέρα από την πλάκα ( πλάκα; ποιά πλάκα; ), καλό είναι να βλέπουμε ρετρομασίνια να χρησιμοποιούνται σήμερα σε οποιαδήποτε εργασία...
 
Μωρε ναι. Αλλά πραγματικά, να σας πει τι έχει τραβήξει ο Μάριος με τους πυκνωτές των amigaδων του.

Μάλλον θα πρέπει να τις αφήνει μόνιμα ανοιχτές.
 
Βρε αφήστε τα αυτά και υποκλιθείτε στην ανωτερότητα του μηχανήματος! :D Βλέπετε ότι η Amiga έχει πέραση και σήμερα, τη στιγμή που ο μόνος άνθρωπος που πιστεύει ακόμα ότι ο Atari αξίζει είναι ο Σάκης Ρουβάς!
 
1000, 2000 και 3000 δεν μασάνε όσα χρόνια και να περάσουν (που λέει ο λόγος). Εντάξει αν χαλάσει μια 2000, ε τόσα χρόνια μηχάνημα είναι, για πάντα θα λειτουργεί; Το θέμα είναι με τις 4000 που είναι νεότερες και πιο σύγχρονες. Εκτός του ότι έχουν μπαταρία που σκάει και παίρνει μαζί τις κοντινές διαδρομές για τις μνήμες, γενικά η πλακέτα χαλάει για πλάκα. Αρκετοί smd ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές επίσης. Λίγη υγρασία και γειά σας. Τα προηγούμενα μοντέλα δεν είχαν τόσο έντονα αυτό το πρόβλημα. Στο amibay προτείνουν άμεση αντικατάσταση σε όλους τους πυκνωτές (recap) στις 4000 και στις 1200 και ας μην έχουν θέμα. Σαφώς χαλάνε και οι 2000, αλλά δεν έχω δει ποτέ καμιά αναφορά για τους πυκνωτές της.
 
O κορυφαίος δεκαεξάμπιτος υπολογιστής, (ακόμα) σε δράση !! Τι άλλο να πούμε, τα λόγια περιττεύουν. :headbangdude:

alkis είπε:
ο μόνος άνθρωπος που πιστεύει ακόμα ότι ο Atari αξίζει είναι ο Σάκης Ρουβάς!
lol ...ίσως και κανα-δύο "ρουβίτσες". :supergrin: :supergrin:
 
Το φοβερό της υπόθεσης είναι η σύληψη του όλου εγχειρήματος! 'Οποιος(οι) το σκέφτηκαν και το πραγματοποίησαν, αξίζουν συγχαρητήρια!

Για την αμίγκα τώρα, όσο πιό απλό είναι ένα μηχάνημα (η Α2000 σε σύγκριση με τις Α1200 & Α4000), τόσο περισσότερο καιρό θα λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

Επίσης, η Α2000 είναι διάσημη για το πόσο καλά κατασκευασμένη ήταν.

Όμορφα πράγματα!

Εχθές πήγα ν' αλλάξω το IP Class σε μία βιομηχανία που κατασκευάζει PCB και πέρα απο CNC με HP Unix, Windows 3.11 & OS/2 Warp, συνάντησα το εξής θηρίο:

IMG_20150613_125926.jpg

BBC Micro να ελέγχει ένα μηχάνημα κοπής μετάλου!ΟΤ>
 
@ ASiC

Φωτογραφία ντοκουμέντο !!!

@telonio

Μάριε σωστά τα λες !

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες Amiges αλλά για την 1200άρα και την CD32 έχουν απόλυτο δίκιο όλοι όσοι ισχυρίζονται άμεση αλλαγή πυκνωτών (ακόμα και των smd caps)...Τις "έκανα" προσφάτως και τρόμαξα με αυτά που βρήκα από κάτω ;)
 
Η ποιοτητα κατασκευης μερικων μοντελων amiga ειναι πολυ κακη, με χειροτερες την Α600, Α1200, Α4000.

Αντιθετα η Α2000 ειναι κατα την γνωμη μου η amiga με την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αθανατη, εχει ομως μπαταρια, αρα την αναβουμε καπου-καπου. Απο την αλλη η Α2000 εχει πολλα θεματα με συμβατοτητες του hardware, αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας, δοκιμαστε να συνδεσετε κατι σε πισι της δεκαετιας του '80, δεν προκειται να παιξει με τη μια.

Τωρα για αυτο που εγραψε ο AsiC, εχω συναντησει και εγω τετοιους περιεργους υπολογιστες που λειτουργουν μηχανες CNC. Πριν χρονια ειχαν ερθει σε εμενα καποιοι ανθρωποι απο μεγαλη εταιρια με CNC για ενα μοναδικο προβλημα που ειχαν: τις μηχανες τις λειτουργουσε ενας γιαπωνεζικος υπολογιστης custom, και ετρεχε το software απο δισκετα 3.5 . Ειχαν παρει μαζι δυο δισκετες, μια σαν back-up που δεν την χρησιμοποιουσαν ποτε και μια που ηταν για την χρηση. Μετα απο 20 χρονια χρησης η δευτερη δισκετα χαλασε, και δεν ειχαν κανενα τροπο να αντιγραψουν την πρωτη, δεν ηταν φυσικα DOS ή κατι παρομοιο και ειχαν μεγαλο προβλημα μιας και η γιαπωνεζικη εταιρια δεν εφτιαχνε πια τετοια μηχανηματα. Ηρθαν σε εμενα επειδη κατι ηξερα απο ρετρο, τελικα τη λυση την εδωσε το x-copy, only amiga makes it possible.
 
@Asic μας εστειλες για τσαι
 
ASiC είπε:
Το φοβερό της υπόθεσης είναι η σύληψη του όλου εγχειρήματος! 'Οποιος(οι) το σκέφτηκαν και το πραγματοποίησαν, αξίζουν συγχαρητήρια!Για την αμίγκα τώρα, όσο πιό απλό είναι ένα μηχάνημα (η Α2000 σε σύγκριση με τις Α1200 & Α4000), τόσο περισσότερο καιρό θα λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

Επίσης, η Α2000 είναι διάσημη για το πόσο καλά κατασκευασμένη ήταν.

Όμορφα πράγματα!

Εχθές πήγα ν' αλλάξω το IP Class σε μία βιομηχανία που κατασκευάζει PCB και πέρα απο CNC με HP Unix, Windows 3.11 & OS/2 Warp, συνάντησα το εξής θηρίο:

Προβολή συνημμένου 134447

BBC Micro να ελέγχει ένα μηχάνημα κοπής μετάλου!ΟΤ>
Αρχηγέ μου πάρα πολύ ωραία φωτογραφία! Κι εμείς εδώ έχουμε παλια unix, os/2 (2 μας έχουν μείνει) και ενα windows 3.1 και, συνηγορώντας με το αρχικό ποστ αυτού του θρεντ, για να αλλάξουμε το μηχάνημα που τρέχει Windows 3.1, θελουμε νέα PLC, για να αλλάξουμε PLC, θέλουμε αλλαγή όλου του ηλεκτρολογικού εξοπλισμού, για να γίνει αυτό, η μηχανή πρέπει να σταματήσει 20 μέρες. Δε φαντάζεσαι για πόση χασούρα μιλάμε. Στην περίπτωση της Α2000, ανταλλακτικά υπάρχουν σίγουρα, τα βρίσκεις παντού. Για μένα το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό στον οποίο συνδέεται η Α2000. Αλλά σταματάω εδώ, για να μη βγω εκτός θέματος.
 
DINO είπε:
Οι πυκνωτές της Amiga είναι ευλογημένοι... :p
[Flame on]Και εγώ έχω πρόγραμμα για τον Atari 800XL, να σου ποτίζει τα λουλούδια όταν είσαι διακοπές, αλλά δε το έκανα θέμα...[Flame off]

Πέρα από την πλάκα ( πλάκα; ποιά πλάκα; ), καλό είναι να βλέπουμε ρετρομασίνια να χρησιμοποιούνται σήμερα σε οποιαδήποτε εργασία...
Mην το εφαρμόσεις ποτέ όμως διότι θα γυρίσεις και θα τα βρεις όλα ξερά! :p

(Π)ατάρι είναι αυτό δεν μπορείς να το εμπιστευτείς! :p

Αυτό για την κακή ποιότητα κατασκευής στις 1200 δεν το έχω διαπιστώσει ή δεν ισχύει στην δική μου περίπτωση...23 years and running as new! Μάρτυρας ο mike! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλαω απο γενικες στατιστικες μελετες! εχω συναντησει περισσοτερες Α500 με προβλημα απο οτι Α600 με προβλημα (σε απολυτα νουμερα), αλλα αναλογικα με τις Α500 και τις Α600 που εχουν πουληθει, το ποσοστο των προβληματων σε Α600 ειναι πολυ - μα πολυ μεγαλυτερο.
 
spyros_s είπε:
Αυτό για την κακή ποιότητα κατασκευής στις 1200 δεν το έχω διαπιστώσει ή δεν ισχύει στην δική μου περίπτωση...23 years and running as new! Μάρτυρας ο mike! ;)
Έτσι ακριβώς! Από τον Ιανουάριο του 1993, και η δική μου παραμένει σε άριστη λειτουργική κατάσταση. Και με συνεχή χρήση, όχι ξεχασμένη σε κανένα ντουλάπι!
 
Η συνεχης χρηση ειναι καλυτερη απο αποθηκευση σε ντουλαπι.

Εχω αρκετες αμιγκες με μπαταριες, ολες ειναι μια χαρα χωρις διαρροες, απλα επειδη τις βαζω στο ρευμα.
 
Πίσω
Μπλουζα