AMIGA 1200 HD -Το μεγάλο δίλημμα!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
gremlinakos είπε:
Δουλεύω σε μια μικρομεσαία εταιρία πληροφορικής, η οποία πάει κατά διαόλου! Σκέφτηκα να πάρω την amigουλα, όχι σαν εκδίκηση για την απόλυση αλλά για τις απλήρωτες υπερωρίες, τα απλήρωτα εκτός έδρας πάνω στα κατσάβραχα, και τα χαμένα της ζωής μου απλήρωτα σαββατοκύριακα! Αλλά είπα να μην πέσω στο επίπεδό τους.

Ευτυχώς η συγκεκριμένη αποθήκη βρίσκεται σε άλλη οδό και όχι μέσα στην εταιρία. Το πολύ πολύ να πάρω το κομμάτι και το τροφοδοτικό, και να αφήσω πίσω το κουτί και όλα τα περιφερειακά. Πάντως DoctorGalifrean καταπληκτικό σενάριο!! χαχαχαχα

Υ.Γ: Τα ρετρόνια έχουν γίνει επικίνδυνα!! Αντί να ψάξω για δουλειά που θα μείνω απένταρος, εμένα με καίει να παίξω Sensible Soccer και Shadow of the Beast τα Χριστούγεννα!! Ωρεε που πάμεεε.....
Στο ξαναλεω:θελεις να παμε παρεα να στην παρω εγω για σενα?Αφου ειναι αποθηκη φανταζομαι οτι δεν θα ειναι κανενας αλλος εκει.Ετσι δεν ειναι?
 
Καταρχήν gremlinako λυπάμαι για το οτι χάνεις τη δουλειά σου (σε κατανοώ απόλυτα όντας άνεργη 15 μήνες και με χρωστούμενους 5 μισθούς!)

Το θέμα όμως έχει ξεφύγει τελείως της θεματολογίας του ρετρό! Έχουμε φτάσει σε σημείο, πέρα από την πλάκα που γίνεται, να δίνουμε συμβουλές για το πως θα διαπραχθεί ποινικό αδίκημα! Παρακαλώ ας μείνουμε στις ιδέες του πως θα πειστεί το αφεντικό να την χαρίσει ή να την πουλήσει.
 
Το αφεντικο πως τον κοβεις αμα του την ζητησεις ευθεως?Τον ξερεις καλα? Να ξερεις παντως οτι η ευθεια ειναι ο πιο συντομος δρομος...Ζητα την απλα για να μην πεταχτει και δεν πιστευω να σου ζητησει κατι για αντιτιμο.
 
Θα το αφήσω οριακά την τελευταία στιγμή παιδιά και θα πράξω αναλόγως. Απλά αυτό που με στεναχωρεί είναι πως αν δεν καταφέρω να του την πάρω με τον νόμιμο τρόπο, τότε δεν θα καταφέρω να την σώσω ποτέ. Με λίγα λόγια, είτε την "ζουλάρω", είτε την αφήσω εκεί μέσα να σαπίσει, θα έχω διαπράξει έγκλημα έτσι κι αλλιώς, οπότε θα προτιμούσα να επιδιώξω το καλύτερο σενάριο δηλαδή να μου την χαρίσει! Για να δούμε, υπομονή λίγες μέρες ακόμα μέχρι το φινάλε που βλέπω να γίνεται χιτσκοχικό!
 
Καταρχην gremlinako λυπαμαι που χανεις την δουλεια σου.Μπορει να μην ειμαι ιδιωτικος υπαληλος και να ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα σε καταλαβαινω απολυτα γιατι μεσα στο νοεμβριο χρειαστηκε να δωσω 2500 ευρω.Κατα δευτερων σε θαυμαζω γιατι εννω χανεις την δουλεια σου εσυ σκεφτεσαι την Αmiga.Aυτη ειναι αγαπη για τα videogames.Eγω θα σε προτεινα αν μπορεσεις να την παρεις με το καλο οχι γιατι η κλεψια ειναι κατι κακο(που ειναι)αλλα δεν λεει να γιννει καμια στραβη να σε πιασουν και να γιννεις ρεζιλι.
 
Kambia είπε:
Καταρχήν gremlinako λυπάμαι για το οτι χάνεις τη δουλειά σου (σε κατανοώ απόλυτα όντας άνεργη 15 μήνες και με χρωστούμενους 5 μισθούς!)
Το θέμα όμως έχει ξεφύγει τελείως της θεματολογίας του ρετρό! Έχουμε φτάσει σε σημείο, πέρα από την πλάκα που γίνεται, να δίνουμε συμβουλές για το πως θα διαπραχθεί ποινικό αδίκημα! Παρακαλώ ας μείνουμε στις ιδέες του πως θα πειστεί το αφεντικό να την χαρίσει ή να την πουλήσει.
Aγαπητη μαλλον υπερβαλλεις..

Ουτε φονος προκειται να γινει,ουτε και θα ζημιωθει καποιος για κατι που ισως δεν ξερει καν την υπαρξη του.

Το σωστο ειναι να τον ρωτησει ευθεως,αλλα στην περιπτωση αυτη ρισκαρει διοτι αν το τιμημα ειναι μεγαλο(σκρουτζ,γαρ!) τοτε δεν θα μπορει ουτε καν να την παρει στην "ζουλα".Σε αυτην την περιπτωση η amiga απλα θα παει χαμενη και θα πεταχτει απο τον επομενο υπαλληλο.
 
Gyubrush είπε:
Ουτε φονος προκειται να γινει,ουτε και θα ζημιωθει καποιος για κατι που ισως δεν ξερει καν την υπαρξη του.
Λοιπον, εχω αρχισει να πιστευω οτι το κανει επιτηδες ο μαγκας (το αφεντικο).

Σιγουρα ξερει την υπαρξη της, μαλλον θα ειναι κανενας παλιος Αταροχτυπημενος

και την εχεις εκει φυλακισμενη για να την τυραναει!
 
Αν και αμιγκομάνιακ προτιμώ να μάθω ότι την έσπασε και την πέταξε στα σκουπίδια παρά να την κλέψεις και περήφανα να μας την δείξεις! Θα την θεωρήσω μαγαρισμένη...

Η γνώμη μου είναι η εξής:Φίλε μου έτσι και αλλιώς δεν θα τον ξαναδείς οπότε η μισή ντροπή δική σου και η υπόλοιπη δική του. Πήγαινε χύμα και πες το: "Αυτό το μηχάνημα που έχεις στην αποθήκη και σαπίζει θέλω να το πάρω...για σένα δεν έχει αξία όπως και στην αγορά αν ψάξεις. Έτσι και αλλιώς λοιπόν θα το πας για ανακύκλωση αφού σου πιάνει χώρο! Σε πειράζει να το πάρω εγώ για ν' ασχοληθώ τώρα που θα έχω χρόνο ως άνεργος; Αν πει ναι όλα καλά και καλοδούλευτη! Αν πει όχι δική του είναι ότι θέλει ας την κάνει....εσύ την αξιοπρέπεια και την τιμή σου δεν θα την διαπραγματευτείς με κανέναν!

Να φύγεις ως κύριος από εκεί όσο κακιστος και αν είναι (;;; ) ο πρώην εργοδότης σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι Ataras το αφεντικό και την έχει εκεί κάτω για να την βασανίσει. Προκάλεσε τον σε ένα ματσάκι Lotus III για την διεκδίκηση!
 
Δεν κατάλαβα δηλαδή... Ο γκρεμλινάκος δεν θα κλέψει καθόλου τον... κλέφτη. Εφόσον του χρωστάει υπερωρίες, εκτός έδρας και δεδουλευμένα, δεν την κλέβει την amiga. Θα την πάρει και θα φύγει σαν κύριος, και λίγο του είναι. Άκου κει... «ηθικές αναστολές» απέναντι σε αφεντικά! Πάει, την ψωνίσαμε ομαδικώς. «Καλό αφεντικό, μόνο το νεκρό αφεντικό» λέει ένα σύνθημα σ' ένα ντουβάρι.
 
Dimitrissss είπε:
Δεν κατάλαβα δηλαδή... Ο γκρεμλινάκος δεν θα κλέψει καθόλου τον... κλέφτη. Εφόσον του χρωστάει υπερωρίες, εκτός έδρας και δεδουλευμένα, δεν την κλέβει την amiga. Θα την πάρει και θα φύγει σαν κύριος, και λίγο του είναι. Άκου κει... «ηθικές αναστολές» απέναντι σε αφεντικά! Πάει, την ψωνίσαμε ομαδικώς. «Καλό αφεντικό, μόνο το νεκρό αφεντικό» λέει ένα σύνθημα σ' ένα ντουβάρι.

Προσωπικα φρασεις οπως «Καλό αφεντικό, μόνο το νεκρό αφεντικό» οπως και τα ισοδυναμα του , οπως <<καλος Τουρκος ,μονο ο νεκρος Τουρκος>> μου προκαλουν το λιγοτερο ανατριχιλα και αποστροφη ...
 
το ένα δεν έχει σχέση με το άλλο...αν ο γκρεμλινάκος αμειβόταν με αμίγκες ίσως να έχεις δίκιο ότι έπρεπε να της διεκδικήσει. Η οικειοποίηση όμως περιουσιακών στοιχείων του εργοδότη σου επειδή εκμεταλλεύεται την εργασιακή σου υπεραξία είναι ηθικά αδιανόητη και κοινωνικά ανεπίτρεπτη. Σε τελική ανάλυση η σχέση εργοδότη εργαζόμενου είναι a priori κερδοφόρα για τον πρώτο στον καπιταλισμό! Τώρα για το ντουβάρι που ανέφερες δεν θα σχολιάσω...εγώ δεν θέλω κανέναν νεκρό!
 
Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να "πολιτικοποιούμε" το ζήτημα. Το θέμα είναι πως θα καταφέρουμε να σώσουμε μια amiga από βέβαιο θάνατο!

Και είμαι αποφασισμένος να την σώσω, όποιος και να είναι ο τρόπος! Όταν πήγα στην εταιρία πριν 5 χρόνια περίπου, τότε την πρωτοείδα, καταχωνιασμένη από τότε σε μια άλλη αποθήκη.Φανταστείτε λοιπόν πόσα χρόνια πριν αλλα και πόσα χρόνια μετά, θα εξακολουθεί να ζει στο σκοτάδι, μέχρι να πάει κάποια στιγμή στα σκουπίδια!

Το ότι το κουτί δεν πετάχτηκε, θεωρείται απλά μεγάλη τύχη, όπως μου είχε πει και ένας συνάδελφος που είχε αναλάβει πέρσι την εκκαθάριση του χώρου από παλιατζούρες και άχρηστα πράγματα. Δηλαδή το κουτί ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ είναι ακόμα εκεί και όχι στα σκουπίδια! Αυτό μπορεί να μην αποποινικοποιεί την πράξη της "αφαίρεσης", αλλά σίγουρα δεν μπορώ τουλάχιστον εγώ να θεωρήσω την amiga, περιουσιακό στοιχείο ή ιδιοκτησία της εταιρίας.

Τέλος, όποια απόφαση κι αν πάρω, όπως και να εξελιχθεί το πράγμα, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να την σώσω! Και θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε! ;)
 
Dimitrissss είπε:
Άκου κει... «ηθικές αναστολές» απέναντι σε αφεντικά! Πάει, την ψωνίσαμε ομαδικώς. «Καλό αφεντικό, μόνο το νεκρό αφεντικό» λέει ένα σύνθημα σ' ένα ντουβάρι.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΕΛΕΟΣ!

Δεν πάει πιο χαμηλά το επίπεδο... Έπιασες πάτο.
 
Με το σχόλιο του Αλκή που συμφωνώ μαζί του,

θα παρακαλούσα να κλειδώσει αυτο το θέμα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα