Amiga 500 δεν φορτωνει workbench

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.366
Αντιδράσεις
9.533
Περασε στα χερια μου μια Amiga 500 με το εξης προβλημα:

Αναβει κανονικα και δειχνει το χερακι, αλλα οτι workbench και να βαλω, μετα απο λιγα δευτερολεπτα ξαναδειχνει το χερακι. :confused: Αν βαλω καποιο game φορτωνει κανονικα και παιζει για τουλαχιστον 5-6 λεπτα που τα δοκιμασα.

Για να αποκλεισω πιθανοτητες εκανα τα παρακατω:

  • Το τροφοδοτικο ειναι ελεγμενο οτι παιζει σε αλλες amiges
  • Οι δισκετες workbench ειναι ομοιως ελεγμενες σε αλλες amiges.
  • Εγινε ενας γενικος εσωτερικος καθαρισμος.
  • Αλλαξα floppy με ενα που ξερω οτι παιζει σιγουρα.
  • Αλλαξα rom με μια που κατα 99% παιζει, αλλα ειχε δοκιμαστει πριν μερικους μηνες και εκτοτε φυλασσεται προστατευμενη εκτος amiga.

Το αποτελεσμα ολων των παραπανω ειναι μια τρυπα στο νερο. :cry:

Με τα παραπανω εξαντλησα τις ελαχιστες γνωσεις μου στο αθλημα.

Τι λενε οι guru; :help:
 
Δες φωτάκι του drive,με τι ρυθμό αναβοσβίνει?floppy controler fail μου μυρίζει
 
μηπως η δισκετούλα έχει θέμα ?
 
Όταν λες ό,τι Workbench, ποιες εκδόσεις έχεις δοκιμάσει; Δηλαδή δεν φορτώνει ούτε το 1.3 ας πούμε; Διότι μεταγενέστερες εκδόσεις είναι λογικό να μην φορτώνει.
 
A1200 είπε:
Δες φωτάκι του drive,με τι ρυθμό αναβοσβίνει?floppy controler fail μου μυρίζει
Βαζεις την δισκετα, αναβει για 2-3 δευτερολεπτα (οπου εχει φυγει το χερακι), σβηνει και ξαναεμφανιζεται το χερακι. Οταν βαλω ενα παιχνιδι δειχνει να φορτωνει φυσιολογικα, χωρις καθυστερηση. Κατι αλλο ενδιαφερον που παρατηρησα ειναι οτι αφησα ενα παιχνιδι να τρεχει 2,5 ωρες και οταν του εβαλα να ξεκινησει να παιζει, μου ειπε να βαλω την δισκετα (ενω ηταν ηδη μεσα) και δεν την αναγνωριζε με τιποτα. Λες να εχει γινει πολυ επιλεκτικος ο floppy controller; Η Paula δεν ειναι;

Amigovios είπε:
μηπως η δισκετούλα έχει θέμα ?
Οπως ξαναειπα οι δισκετες παιζουν επιβεβαιωμενα.

alkis21 είπε:
Όταν λες ό,τι Workbench, ποιες εκδόσεις έχεις δοκιμάσει; Δηλαδή δεν φορτώνει ούτε το 1.3 ας πούμε; Διότι μεταγενέστερες εκδόσεις είναι λογικό να μην φορτώνει.
Εγινε δοκιμη με 1.3, 2.05 και 3.1. Το ιδιο ακριβως. BTW η δευτερη rom που δοκιμασα ηταν 2.05, οποτε δεν τιθονται τετοια θεματα.
 
Η Paula είναι για τον ήχο. Επίσης, μιά ιδέα, άν έχεις επέκταση μνήμης δοκίμασε να την βγάλεις, μια φορά μου έκανε και μένα κάτι τέτοια κουφά (δέν θυμάμαι άν ήταν στο workbench πάντως είχε φάει κόλλημα με το φόρτωμα σε πολλά games) και όταν την έβγαλα έπαιζε κανονικά (είχε πρόβλημα η μνήμη)
 
"Paula - audio and I/O controller"

Δες και αυτο

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου, οχι δεν εχει επεκταση μνημης.

Other_Reality είπε:
Η Paula είναι για τον ήχο. Επίσης, μιά ιδέα, άν έχεις επέκταση μνήμης δοκίμασε να την βγάλεις, μια φορά μου έκανε και μένα κάτι τέτοια κουφά (δέν θυμάμαι άν ήταν στο workbench πάντως είχε φάει κόλλημα με το φόρτωμα σε πολλά games) και όταν την έβγαλα έπαιζε κανονικά (είχε πρόβλημα η μνήμη)
 
Δεδομένου ότι έχεις δοκιμάσει διαφορετικά floppies & ROMs, δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω... κάποιοι controllers έχουν θέματα με συγκεκριμένους τύπους δισκετών. Δοκίμασε να φορτώσεις το WB από άλλες δισκέτες.
 
freaktmp είπε:
  • Αλλαξα floppy με ενα που ξερω οτι παιζει σιγουρα.
Φαντάζομαι εννοείς οτι δοκίμασες άλλο floppy drive.

Λοιπόν στην περίπτωση αυτή, που δεν έχουμε original amiga floppy drive, παίζουν αρκετά mods από PC (1.44) floppy drives που έχουν θέματα με δισκέτες HD 1.44 στην Amiga.

Μερικές προτάσεις:

1. Αν έχεις 1.44 floppies, κάλυψε την τρύπα του high density. (Αν τις έχεις γράψει από adf images από άλλη amiga προσπάθησε να τις ξαναγράψεις με την τρύπα καλυμμένη)

2. Τι έκδοση είναι το kickstart rom σου; (Τσέκαρε το νουμεράκι όπως το 1.3 εδώ http://www.gregdonner.org/workbench/images/wb_13k.gif)

Προσπάθησε να φορτώσεις ίδια έκδοση kickstart με workbench

3. Κάνε μια επισκόπηση στη motherboard για διογκωμένους πυκνωτές ή πυκνωτές που έχουν εμφανίσει διαρροή

Ερώτηση:

Παιχνίδια που δεν έχουν custom boot loader δλδ. που φορτώνουν μέσω workbench π.χ. adventure games (sierra, loom κλπ.) δουλεύουν?

Προσωπικά υποπτεύομαι κάποιο θέμα hardware related. Ρώτησα και μερικά άλλα παιδιά που ξέρω και περιμένω περισσότερες απαντήσεις.

Τσέκαρε αυτά που ανέφερα στο εντωμεταξύ και πες μας τι παρατήρησες.
 
jlreate03 είπε:
Φαντάζομαι εννοείς οτι δοκίμασες άλλο floppy drive.Λοιπόν στην περίπτωση αυτή, που δεν έχουμε original amiga floppy drive, παίζουν αρκετά mods από PC (1.44) floppy drives που έχουν θέματα με δισκέτες HD 1.44 στην Amiga.
Και το δευτερο FDD ειναι original amiga 500.

jlreate03 είπε:
1. Αν έχεις 1.44 floppies, κάλυψε την τρύπα του high density. (Αν τις έχεις γράψει από adf images από άλλη amiga προσπάθησε να τις ξαναγράψεις με την τρύπα καλυμμένη)
Οι δισκετες ειναι οντως ειναι 1.44 αλλα εχουν ηδη γραφτει με την τρυπα καλυμμενη.

jlreate03 είπε:
2. Τι έκδοση είναι το kickstart rom σου; (Τσέκαρε το νουμεράκι όπως το 1.3 εδώ http://www.gregdonner.org/workbench/images/wb_13k.gif)

Προσπάθησε να φορτώσεις ίδια έκδοση kickstart με workbench
Η original ειναι 1.3 και την δοκιμασα και με 1.3 δισκετες. Επιπλεον δοκιμασα και με 2.05, χωρις να αλλαξει η συμπεριφορα της.

jlreate03 είπε:
3. Κάνε μια επισκόπηση στη motherboard για διογκωμένους πυκνωτές ή πυκνωτές που έχουν εμφανίσει διαρροή
Σαν τεχνικος Η/Υ, το ματι μου παει αυτοματα στους πυκνωτες σε οτιδηποτε πραγμα εχει πυκνωτες επανω! ;) Δυστυχως (ή ευτυχως ;) δεν υπαρχει τετοιο θεμα εδω.

jlreate03 είπε:
Παιχνίδια που δεν έχουν custom boot loader δλδ. που φορτώνουν μέσω workbench π.χ. adventure games (sierra, loom κλπ.) δουλεύουν?
Δεν εχω κατι προχειρο, θα το κοιταξω και θα σου πω.

jlreate03 είπε:
Προσωπικά υποπτεύομαι κάποιο θέμα hardware related. Ρώτησα και μερικά
Standard ειναι προβλημα hardware γιατι και ο προηγουμενος κατοχος της ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα.
 
Μερικές προτάσεις ακόμα.

Κατ'αρχήν σύμφωνα με τους troubleshooting οδηγούς (http://www.amigahistory.co.uk/selftest.html) ενδεχομένως να φταίει και κάποιο από τα CIA chips.

Μπορείς να κάνεις τράμπα μεταξύ τους και να δείς αν το πρόβλημα από το floppy π.χ. αρχίσει και εκδηλώνεται σε κάποια πόρτα σειριακή.

Τώρα, οι σειριακές σου δουλεύουν σωστά; (mouse, joystick)

Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα την αγορά ενός spare working motherboard. Μπορείς να βρείς με 10eur συμπεριλαμβανομένου και της αποστολής στο ebay. (κοίταξα μόλις πριν λίγο από Αγγλία)
 
Θα αρχισω να ουρλιαζω!!! :banghead:

Μολις δοκιμασα να συνδεσω το HxC floppy emulator και με αυτο φορτωσε το workbench κανονικοτατα! Και το Loom που ειχε προτεινει πριν ο φιλος jlreate03.

 


Εχει κανεις να προτεινει ενα καλο διαγνωστικο; Απο το Tosec βρηκα αυτο:

Diagnostic System Tester (1988)(Custom Services)

Υποψια: τι δεν χρησιμοποιει το HxC floppy emulator;

Την τροφοδοσια του floppy. Λες να μην δινει σωστο ρευμα; Θα δοκιμασω ενα εξωτερικο τροφοδοτικο.
 
jlreate03 είπε:
Τώρα, οι σειριακές σου δουλεύουν σωστά; (mouse, joystick)
Ναι. Tην τραμπα στα CIA θα την κανω αργοτερα και θα ενημερωσω.

jlreate03 είπε:
Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα την αγορά ενός spare working motherboard. Μπορείς να βρείς με 10eur συμπεριλαμβανομένου και της αποστολής στο
Σε προλαβα. Εχω γινει ο καλυτερος πελατης του airey36. ;) Αν και μου φαινεται πως αν ειναι ειναι εστω και με τον HxC σταθερη θα της ξυλωσω το floppy θα βιδωσω το HxC στην θεση του και θα γινει η βασικη μου παιχνιδοamiga. Ευτυχως γιατι το easyadf με την Α1200 ειναι σαν την μεγαλη τσαντα και το μικρο τσαντακι του Ψαθα. Ηρθε η ωρα να παει και αυτο στο ντουλαπι (τροπος του λεγειν -- ενας οροφος ειναι!) με τα αζητητα.

freaktmp είπε:
Την τροφοδοσια του floppy. Λες να μην δινει σωστο ρευμα; Θα δοκιμασω ενα εξωτερικο τροφοδοτικο.
Σιγα μην ηταν τοσο ευκολο! :xm: Ακριβως τα ιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα