Amiga 500 Kickstart Rom Sharer

krhtikos

RetroActive
Joined
29 Ιουν 2009
Μηνύματα
224
Αντιδράσεις
15
Λοιπόν , πήρα το συγκεκριμένο rom sharer που όμως στο κουτί λέει Amiga 500 plus (Zydec).

picture.php


Μέσα το manual λέει ότι κάνει για όλες τις Amiga εκτός αν μαντέψτε.....έχεις board revision 5a.

Αυτό λοιπόν έχω. Έβαλα τις ρομ πάνω , το άνοιξα , τίποτα.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι θέλει βραχυκύκλωμα τα Πίν 1 και 31 όπως εξάλλου τα είχα και στο main board για να βλέπει την 2.04 που φοράει ο υπολογιστής.

Ανοίγω , ΟΚ , βλέπει την 2.04. Την 1.3 όμως όχι. Δηλαδή όπου και να έκανες switch το διακόπτη , μόνο την 2.04 έβλεπε.

Επίσης την 1.3 δεν την βλέπει ούτε σκέτη , ούτε με το βραχυκυκλώμα στην θέση της 2.04 παρά μόνο πάνω στο mainboard όπου λειτουργεί κανονικά.

Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα η να το δώσω σε κανένα με Rev 6 Amiga H + και να πάρω άλλο;

Να και η πίσω όψη.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω 4 διαφορετικά REV6A mainboards. Αν θές το δοκιμάζω.

Επίσης πολύ πιθανό να χρειαζεται κάποιο extra accessory για να παίξει. Αυτο το ODD CIA Switcher που γράφει δεν μ'αρέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες για αυτό με μια γρήγορη ματιά... αλλά αν το manual λέει ότι δεν κάνει για 5α γιατί παιδεύεσαι;;
 
Απο το manual .....

Users who are upgrading an early Amiga 500 with kickstart 2 will need to check whether the motherboard is a Revision 5A. If it is a revision 5a it will require special circuit modification in order to work with kickstart 2.

Δεν λέει όμως πουθενά τι τροποποίηση πρέπει να κάνεις.....

Η Amiga ήδη φόραει ΡΟΜ 2.04 με ένα καλωδιάκι που βραχυκυκλώνει το πίν 1 με το πίν 31 για να την δεί!

Το έβγαλα και κόλησα τα αντίστοιχα πίν στο switcher και με αυτό τον τρόπο έιδε την ΡΟΜ 2.04 αλλά την 1.3 με το τίποτα.

Το ODD CIA Switcher είναι μια δεύτερη πλακέτα που την έχει μέσα για να αλλάζει αυτόματα ΡΟΜ με το πάτημα του Reset. Εγώ δεν το θέλω έτσι , το θέλω με απλό διακοπτάκι οπότε το αγνοώ....

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γνώμη μου είναι να ποστάρεις στα amiga.org / amibay μπας και το έχει κανένας άλλος...
 
Τελικά δεν βλέπει με τίποτα την 1.3 και σε ν6α και σε ν8α1.....

Χμμμμ ώρα για εγχείρηση.....
 
Πίσω
Μπλουζα