Amiga CD32 S-video

glaros

Retro Member
Joined
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
1
Δοκίμασα το S-video καλώδιο στην LCD TV (scart) και τα χρώματα εξαφανίστηκαν.


Mε RCA/Scart όλα είναι ok.


 


Χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση ή απλά όλο το πακέτο δεν είναι συμβατό ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ περιεργο. Συνηθως με RCA (3 καλωδια κιτρινο, κοκκινο, ασπρο που μεταφερουν σημα composite) τα CD32 δειχνουν ασπρομαυρα, γιατι ειναι ρυθμισμενα σε NTSC. Εσενα συμβαινει το αντιθετο. Η πρωτη σκεψη ηταν οτι πιθανον να ειναι ρυθμισμενο σε NTSC απο το boot menu, αλλα το οτι δειχνει εγχρωμα με τα RCA το αποκλεει. Παντως για καθε ενδεχομενο τσεκαρε εαν ειναι στο PAL το σημα απο την ρυθμιση του boot menu (κανεις ρεσετ και με συνδεμενο ενα ποντικι πατας και τα δυο πληκτρα ταυτοχρονα μεχρι να σε βγαλει στο μενου). Δυστυχως δεν θυμαμαι πως γινεται με το joypad.
 
Φυσικά και "έπαιξα" με τις ρυθμίσεις από boot menu(με ποντίκι,με gamepad δεν ξέρω αν γίνετε)

 


Δοκίμασα στο RGB scart της TV και στο "απλό" της.


 


Ποια από τις 3 επιλογές του chipset είναι κατάλληλες,έχει ουσιαστική διαφορα ή απλά υπάρχουν για "old games" συμβατότητα ?



 
Δοκιμασες παραπανω απο ενα καλωδια s-video; Δεν δουλευουν ολα εξισου καλα με ολες τις συσκευες.

Τα πιο φτηνιαρικα δεν δουλευουν καθολου, με κλασσικο συμπτωμα να δειχνουν ασπρομαυρα.

Επισης στο s-video το μηκος εχει σημασια, προσωπικα πιστευω οτι τα περισσοτερα καλωδια της σειρας απο 3μ και πανω δεν δουλευουν σωστα. Εγω ειχα δοκιμασει ενα πολυ καλα θωρακισμενο καλωδιο 1.5μ στο δικο μου cd32 χωρις προβλημα.
 
Βασικά χρησιμοποίησα ένα "οικονομικό" των 1,5 m


Έχω υποψίες και για το scart/s-video βύσμα.



Θα τα αλλάξω με κάποια της προκοπης.
 
Tα chipset δεν εχουν σχεση με την εικονα, ειναι μια επιλογη που εχει μεινει απο την Α1200 για εξομοιωση παλιοτερου τσιπ γραφικων και συμβατοτητα με παλιοτερα παιχνιδια (οχι τοσο επιτυχημενο). Στο boot menu το PAL/NTSC (ή 50/60ΗΖ) αλλαζει απλα πατωντας καποιο πληκτρο, θα καταλαβεις την "αλλαγη" με μια στιγμιαια μετακινηση της εικονας πανω ή κατω.

Δοκιμασε και ενα ακομα S-video καλωδιο.
 
Προφανώς το καλώδιο είναι της κακιάς ώρας, επίσης μπορεί να είναι και με άλλα pins. Υπάρχουν με 4, υπάρχουν και 7πινα svideo, το cd32 θέλει 4άρι. Εκτός άν έπεσες στην εξωτική περίπτωση του 8πινου Γαλλικού, που δεν το νομίζω γιατί λογικά δεν θα έμπαινε καν το καλώδιο.
 
Πίσω
Μπλουζα