AMIGA IDE-problem-

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Καλησπέρα έχω ένα μικρό πρόβλημα με μια μητρική

Συγκεκριμένα έχει βγει ένα pin από τον ide controller μιας 1200 Τ ,φυσικά το “pinaki” το εχω στα χερια μου Δυστυχώς όμως δεν είμαι και ο καλύτερος με τις με τις λεπτοκολήσης οπότε απευθύνομαι σε κάποιον ειδικότερο από το αγαπημένο μου φόρουμ

Ελπίζω στην βοήθεια σας

Ευχαριστώ

:thumbup:
 
rigardie αν μπορείς ανέβασε καμία φωτογραφία να δούμε τι έγινε ακριβώς!
 
Απλά έσπασε ένα μικρό “pin” που κάνει την σύνδεση του ide με τα καλώδιο νομίζω ότι είναι θέμα ενός καλού τεχνικού να το βάλει στην θέση του όμως είναι αρκετά ψηλή κόλληση και δυστυχώς από ψηλές κολλήσεις δεν κάνω και πολλά πράγματα

showImage.php


Η παραπάνω φωτογραφία προέρχεται από το site (δεν είναι δική μου απλά φαντάσου ενα από τα "pin" να έχει σπάσει)

http://www.amitrace.co.nr/
 
Το οτι έχει σπάσει είναι πολύ κακό εάν έσπασε από την αρχή τα πράγματα φαίνονται σκούρα γιατί οι πλάκέτες αυτές έχουν πολλές στρώσεις οπότε είναι αδύνατον να βάλεις κολλητήρι γιατί από την άλλη πλευρά απλά υπάρχει μια άλλη πλακέτα..Τώρα αν δεις από την άλλη πλευρά πολλές μικρές κολλήσεις τότε μάλλον θα είναι από τα Pin και ίσως και να γίνεται..απλά ζεσταίνεις την κόλληση από το σπασμένο Pin και ενώ είναι ακόμα ζεστό το τοποθετείς πάλι..Εάν δεν το έχεις μπορείς και να το αντικαταστήσεις με ένα κομματάκι σκληρό σύρμα!
 
Στην Ide συνδεσμολογια τα 8 απο τα 44 pin (2.5) ειναι ground pins .

Εχω την εντυπωση (μια και δεν εχω την γνωση ) οτι αν ειναι καποιο απο αυτα,

οτι <<δουλευει>> και χωρις το συγκεκριμμενο pin.

Ας επιβεβαιωσει καποιος που γνωριζει σιγουρα ,αν οντως ισχυει κατι τετοιο ,

και αν ναι , ας δει ο rigardie ποιο pin λειπει .....
 
gamoto, an eimastan konta tha sto eftiaxna... se tetoious connectors den yparxoun traces apo kato , giati einai diampereis sto pcb... traba to se ean texniko, den einai tipota...
 
http://pinouts.ru/HD/AtaInternal_pinout.shtml

και τα υπόλοιπα 4 ειναι εδω

http://pinouts.ru/HD/Ata44Internal_pinout.shtml

το 1 ειναι μπρος την κατω μερια της πλακετας, το κατω δεξια.

το 2 ειναι το κατω αριστερα, το 3 το αμεσως απο πανω δεξια κλπ.


αν εχει σπασει το τερμα πανω δεξια θα πρεπει να δουλευει.


η μονη διαφορα του 44 απο το κλασικό 40 πιν ειναι τα 4 τελευταια που μεταφερουν το ρευμα.

δες εδω πρωτα μηπως ειμαστε κ...φαρδοι κι εσπασε καμια γειωση.

έχω κανει αντικατασταση τον παλιο κοννεκτορ της αμιγκα μου με... κανονικό IDE cable! ειανι εξαιρετικά ανθεκτική η πλακέτα. επειδη το IDE δουλευει σε mode0 (πολυυυυ αργο) αν θες εξετασε και το δεδομενο να κανεις την κόλληση απο κατω απο την πλακέτα και να ανεβασεις πανω ενα συρμα που θα μεταφερει τα εν λογω δεδομενα. μετα θα το βάλεις στο αρσενικό βυσμα στη θεση του σπασμενου πιν και θα βαλεις προσεκτικά τον κοννεκτορ στη θεση του.

Σε αντίθεση με τα pc που τα ide ειναι buffered, το IDE της amiga δεν ειναι , και γραφει κατευθειαν στον επεξεργαστή. Γι αυτό πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι τα εχουμε κανει σωστα πριν δωσουμε ρευμα, αλλοιως...αντιο αμιγκουλα!
 
Πίσω
Μπλουζα