amiga projects

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Εκτός από παιχνίδια θα μπορούσατε να προτείνετε άλλες χρήσης μια

amigas εν έτη 2010? Δεν αναφέρομαι σε εφαρμογές γραφείου που

δεν υπάρχει πλέον κανένα νόημα στις μέρες μας να ασχοληθούμε, αλλά

σε οτιδήποτε άλλο που ίσως έχετε βρει στο internet που θα είχε ενδιαφέρον

να ασχοληθούμε-κατασκευάσουμε.
 
Πέρα απο κάτι ερασιτεχνικές χρήσεις lightwave & Alladin 4D δεν έχω ακούσει κανέναν να χρησιμοποιεί classic amiga για επαγγελματική χρήση πλέον.

Τώρα για Amiga OS 4.x ή Morph OS δεν ξέρω!! Αλλά σίγουρα εκεί θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα!!
 
Κανει υπέροχο πρες παπιέ και καπου υπάρχει ενα μαραφέτι που την κανει USB πληκτρολόγιο.
 
SnakeEyes είπε:
που θα είχε ενδιαφέροννα ασχοληθούμε-κατασκευάσουμε.
Παιχνίδια. Ο,τι καναμε το 95% των χρηστών πριν 20 χρόνια με αυτό το σύστημα...
 
Animation, 3D, Multimedia : Lightwave, Scala Multimedia, TV Text Professional, Deluxe Paint, Digi Paint, Disney/Hanah Barbera animation studio, Deluxe Video

Μουσική και ήχος : Protracker, Octamed, Aegis Sonix, Bars and pipes

Φυσικά μπορείς να ασχοληθείς με Demo making, Amos basic, και γενικώς ότι μπορείς να φανταστείς. Όπως όμως είπες και για τις εφαρμογές γραφείου, κάτι ανάλογο ισχύει και για τος υπόλοιπες καθώς έν έτει 2010 στο PC υπάρχουν τα πάντα, σε επαγγελματικές εκδόσεις και φυσικά σύγχρονα. Το retro computing έχει άλλη χάρη, στην πράξη όμως δέν θα πάρεις κάτι παραπάνω.
 
Για να εκτελέσεις με ευχέρεια τα περισσότερα ανωτέρω προγραμματα, θες καλό accelerator και καμια expansion καρτα εάν θες και το Scala (καλα τα λέω; ), αρα μιλαμε για Amiga 3000 ή ανω. Αρα δεν παίζει στην περίπτωση του SnakeEyes, αφου ναι μεν ρωτάει γενικά, αλλα στην άκρη του μυαλού του σκέφτεται με την Α1200 του ;) .

Παίξτε παιχνιδάκια, μην την ψαχνετε τόσο, υπαρχουν πιο σοβαρά πράγματα που μπορείτε να κανετε καλύτερα με το πισί σας. Εκτός κι αν θελετε να λετε ότι το κάνατε στην Αμιγκα σας....
 
Καλά κατάλαβε ο rygar, έχω στο μυαλό μου την 1200,

την 500 και σύντομα ελπίζω την 600άρα ;)

Αλλά σαφώς και δεν εννοώ να χρησιμοποιούμε την amiga

μόνο και μόνο για να έχουμε να το λέμε.

Αναρωτιόμουν αν υπήρχε τρόπος να χρησιμοποιηθεί αυτό

το hardware και αλλού, έστω και για να εκπαιδευτικούς λόγους,

να φτιάχναμε κανένα κυκλωματάκι κτλ.
 
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί δεν έχει κανένα νόημα για εφαρμογές γραφείου και έχει νόημα για κάτι άλλο... αφού νομίζω πως οτιδήποτε πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιήσεις σε μια κλασσική Amiga, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κάτι με το οποίο να μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά πιο εύκολα σε PC. Κακά τα ψέμματα, η απεριόριστη μνήμη και οι πολύ υψηλές αναλύσεις δεν αφήνουν πολλά περιθώρια επιλογής.

Όμως για μένα υπάρχουν πράγματα που απολαμβάνω να κάνω σε Amiga, και ένα από αυτά είναι ακριβώς οι εφαρμογές γραφείου, και συγκεκριμένα για Wordworth & Procalc. Αν θέλω να γράψω ένα απλό κείμενο ή λογιστικό φύλλο, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και απολαμβάνω και το αγαπημένο μου πληκτρολόγιο. Επίσης κατά καιρούς μου αρέσει να προγραμματίζω σε Amiga για να θυμάμαι τις εποχές που ο προγραμματισμός είχε περιορισμούς...
 
alkis21 δεν αναφέρομαι σε προγράμματα αλλά σε κάποιες εφαρμογές ηλεκτρονικών

που θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιηθεί όπως να αντικαταστήσει το ρόλο κάποιου

μικροελεγκτή (εντάξει αυτό θα μου πεις προϋποθέτει και προγραμματισμό μέσω software)

και τέτοια παρόμοια projects, όχι μόνο δλδ για αποκλειστική χρήση software.

Τώρα για τις χρήσεις που την χρησιμοποιείς (Wordworth & Procalc) πραγματικά με ξαφνιάζεις

γιατί απ' ότι έχω καταλάβει είσαι προγραμματιστής (σωστά?) και ως

γνώστον (από συζητήσεις με φίλους) κυριαρχεί στο χώρο σας το "γιατί να ξαναανακαλύψω

τον τροχό", "αφού με αυτό τον τρόπο γίνεται πιο γρήγορα η δουλειά μου γιατί να παιδευτώ

με τον άλλο τρόπο" κτλ,κτλ

βέβαια δε σου κρύβω πως έχω αρχίσει να της ενστερνίζομαι κι εγώ αυτές τις απόψεις καθώς

το καθημερινό τρέξιμο δεν μας αφήνει πλέον περιθώριο για "ρομαντισμούς".
 
Rygar είπε:
Για να εκτελέσεις με ευχέρεια τα περισσότερα ανωτέρω προγραμματα, θες καλό accelerator και καμια expansion καρτα εάν θες και το Scala (καλα τα λέω; ), αρα μιλαμε για Amiga 3000 ή ανω. Αρα δεν παίζει στην περίπτωση του SnakeEyes, αφου ναι μεν ρωτάει γενικά, αλλα στην άκρη του μυαλού του σκέφτεται με την Α1200 του ;) .
Κοίταξε, για scala και video overlays στην ουσία χρειάζεσαι ένα genlock και μια 500άρα. Σαφώς δέν θα έχεις εφφέ και ιστορίες. Απο την άλλη, ακόμα ζαχαρώνω τις Video Toaster κάρτες για την 4000 καθώς μιλάμε για hardware με...απίδια...Είναι όμως πανάκριβες, και επαγγελματικές κάρτες, με πορωτικότατα realtime effects, που σε συνδιασμό με κανα lightwave έχεις φοβερά αποτελέσματα επιπέδου broadcasting (σε SD αναλύσεις βέβαια μην τρελαθούμε)

Τα υπόλοιπα software (πλήν του lightwave προφανώς) μπορείς να τα τρέξεις σε μια απλή 500άρα με ένα meg. Π.χ Deluxe paint, Deluxe Video, Protracker κλπ. Μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματάκια, με λίγο και φτηνό hardware όπως ένα μικρό sampler και ένα μικρό video genlock. Το άν αξίζει ξαναλέω, είναι τελικά στο πόσο μερακλής και ρετρίλος είσαι, το ίδιο ισχυει και με τα games στην τελική, γιατί να παίζω sensible την ώρα που υπάρχει το FIFA 11 ξέρω γώ...(άν και ήταν άστοχο παράδειγμα γιατί το sensible είναι φυσικά πολύ καλύτερο !!!)
 
SnakeEyes είπε:
Τώρα για τις χρήσεις που την χρησιμοποιείς (Wordworth & Procalc) πραγματικά με ξαφνιάζειςγιατί απ' ότι έχω καταλάβει είσαι προγραμματιστής (σωστά?) και ως

γνώστον (από συζητήσεις με φίλους) κυριαρχεί στο χώρο σας το "γιατί να ξαναανακαλύψω

τον τροχό", "αφού με αυτό τον τρόπο γίνεται πιο γρήγορα η δουλειά μου γιατί να παιδευτώ

με τον άλλο τρόπο" κτλ,κτλ
Η φράση κλειδί σε αυτό που είπες είναι το "η δουλειά μου". Εννοείται πως ότι κάνω στην Amiga είναι χόμπι και πάνε πάρα πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που την χρησιμοποίησα για επαγγελματικούς σκοπούς.
 
alkis21 είπε:
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί δεν έχει κανένα νόημα για εφαρμογές γραφείου και έχει νόημα για κάτι άλλο... αφού νομίζω πως οτιδήποτε πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιήσεις σε μια κλασσική Amiga, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κάτι με το οποίο να μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά πιο εύκολα σε PC. Κακά τα ψέμματα, η απεριόριστη μνήμη και οι πολύ υψηλές αναλύσεις δεν αφήνουν πολλά περιθώρια επιλογής.
Όμως για μένα υπάρχουν πράγματα που απολαμβάνω να κάνω σε Amiga, και ένα από αυτά είναι ακριβώς οι εφαρμογές γραφείου, και συγκεκριμένα για Wordworth & Procalc. Αν θέλω να γράψω ένα απλό κείμενο ή λογιστικό φύλλο, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και απολαμβάνω και το αγαπημένο μου πληκτρολόγιο. Επίσης κατά καιρούς μου αρέσει να προγραμματίζω σε Amiga για να θυμάμαι τις εποχές που ο προγραμματισμός είχε περιορισμούς...
Σωστος!!

και ευκολα και γρηγορα...

Αλκη σε ζηλευω που ξερεις προγραμματισμο στην amiga (ηταν ενα απο τα ονειρα μου να μαθω να προγραμματιζω στην amiga και να φτιαξω ενα παιχνιδι και να ασχοληθω φτιαχνοντας demos και intos )
 
circleag είπε:
Αλκη σε ζηλευω που ξερεις προγραμματισμο στην amiga
Μακάρι να μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς δεν είναι ακριβώς έτσι. Στην Amiga το 90% του κώδικα που έγραφα ήταν σε C, κι έπειτα λίγο ARexx, λίγο Blitz, λίγο κάποιες άλλες γλώσσες αλλά για να πει κανείς ότι γνωρίζει προγραμματισμό στην Amiga οφείλει να ξέρει Assembly του 68000, κάτι που δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα... κι είναι κρίμα γιατί με αυτή εκμεταλλεύεσαι πραγματικά το 100% του μηχανήματος, να πειραματίζεσαι συνεχώς μέχρι να ελαχιστοποιήσεις όσο το δυνατόν περισσότερα cycles. Αυτό είναι που έκανε τις δημιουργίες κάποιων προγραμματιστών όπως ο Archer McLean ή ο Dino Dini να ξεχωρίζουν, ότι αφιέρωναν ατέλειωτες ώρες στον Assembler για να βελτιστοποιήσουν τον κώδικά τους.
 
Πράγματι, και αυτός ήταν ένας λόγος που ο προγραμματισμός είχε την μαγεία του τότε. Έμαθα λίγη assembly 68000 αλλά γενικά και όχι ειδικά για την Amiga. Το είχα και εγώ καημό τότε.

Που να ήξερα όταν αφιέρωνα ώρες ατέλειωτες σε Assembly x86 πόσο πιο όμορφα πράγματα θα έκανα αν εμβάθυνα την assembly στην Amiga.
 
Ο προγραμματισμός πάντως μπορώ να πω ότι είναι και δικό μου απωθημένο.

Πέρα από τα βασικά δεν εμβάθυνα ποτέ όσο θα ήθελα. Θυμάμαι πολλές φορές

είχα αρχίσει να ψάχνω να μάθω μια γλώσσα "γενικής χρήσης" και κάθε φορά

που μάθαινα τα βασικά όλο και κάποιο flame περί γλωσσών διάβαζα και έλεγα

τελικά δε θα μάθω αυτήν θα ασχοληθώ με την άλλη και έμεινα έτσι να μην έχω

μάθει καμία :) :)
 
Αναλογα για πια amiga μιλας.

Αν μιλας για την Α500 πχ, τοτε το μονο που μου προσφέρει πλέον εμενα ειναι να την εχω για να παιζω ΟΛΑ τα παιχνιδια που δεν παιζουν στα μεταγενεστερα chipset. ναι αυτο εχει χρησιμοτητα, μενουν οι αναμνησεις σε παιχνιδια οπως Bubble Bobble κτλ.

Αν μιλας για A1200 και πάνω, τοτε ναι με κανεναν accelerator κανεις 3D anim κτλ έτσι για τον χαβαλε. το δένεις και με amiga sound chip instruments της paula και φτιαχνεις ενα μινι ντεμο.
 
Πίσω
Μπλουζα