AMSTRAD 1512 CGA to SCART ?

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Καταρχάς, μετά από μία εκτενή αναζήτηση, έχω καταλήξει ότι η σύνδεση, γενικά, CGA σήματος σε SCART είναι δυνατή με (ή και χωρίς) την παρεμβολή αντιστατών. Όμως η περίπτωση των γραφικών του 1512 είναι πολύ ιδιαίτερη και εκνευριστική θα έλεγα αφού περιέχει και ένα επιπλέον περίεργο black signal:

STANDARD CGA:

1 GND Ground

2 GND Ground

3 R Red

4 G Green

5 B Blue

6 I Intensity

7 RES Reserved

8 HSYNC Horizontal Sync

9 VSYNC Vertical Sync

AMSTRAD 1512 CGA PINOUT: (Από το Technical Reference της AMSTRAD)

picture.php


1 Composite H & V sync

2 Intensity

3 GND

4 Black

5 Green

6 Blue

7 GND

8 Red

SCART pinout:

1 AOR Audio

2 AIR Audio

3 AOL Audio

4 AGND Audio

5 Blue Ground

6 AIL Audio

7 Blue In

8 RGB switch

9 Green Ground

10 Clockpulse Out

11 Green In

12 DATA

13 Red Ground

14 Data Ground

15 Red In

16 Blanking Signal 1-3 V=RGB, 0-0.4 V=Composite

17 Composite Video Ground

18 Blanking Signal Ground

19 VOUT

20 Sync

21 Ground/Shield

Το καλό είναι ότι το syncing είναι composite, όπως ακριβώς και του SCART, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στην οριζόντια/κάθετη σάρωση κατά τη σύνδεση.

Σε απόπειρα πραγματοποίησης σύνδεσης με SCART, όλα φαινονται να λειτουργούν σωστά, αλλά επειδή δεν υπάρχει θέση για σύνδεση του Black, η απόδοση των χρωμάτων δεν είναι σωστή, δηλαδή εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει μαύρο υπάρχει άσπρο και τα σύνθετα χρώματα φαίνονται με άλλες αποχρώσεις. Το εν λόγω "μαύρο" σήμα είμαι 99% σίγουρος ότι δεν υπήρξε ποτέ σε άλλον υπολογιστή!!

Καμία πρόταση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοκιμασες να ριξεις το μαυρο χρωμα επανω στο composite μηπως και δεις κατι?
 
γιατί θέλεις να κάνεις το CGA σε SCART ;

εντελώς πληροφοριακά έχει στο eBay cga->vga converters...
 
santosp είπε:
Δοκιμασες να ριξεις το μαυρο χρωμα επανω στο composite μηπως και δεις κατι?
Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία santosp και θα ποστάρω αποτέλεσμα. Αν και δεν νομίζω να δω διαφορά... Thanx.

γιατί θέλεις να κάνεις το CGA σε SCART ; εντελώς πληροφοριακά έχει στο eBay cga->vga converters...
keropi το γνωρίζω, αλλά και αυτοί είναι για τα standard 9πινο CGA και δεν έχουν είσοδο για black signal. Η AMSTRAD είχε έμπνευση όταν έφτιαχνε τα γραφικά του 1512. Και μετά έσπασε και το καλούπι! :bash:
 
cauldron είπε:
Η AMSTRAD είχε έμπνευση όταν έφτιαχνε τα γραφικά του 1512. Και μετά έσπασε και το καλούπι! :bash:
Πραγματικα αν κανεις μια ερευνα στο διαδυκτιο, θα δεις οτι εχει να κανει με το υποσυστημα γραφικων του Αmstrad.

Ερωτηση.

Πως καταρχας εχεις τροφοδοτησει το μασηνι, απο την στιγμη που το τροφοδοτικο ειναι μεσα στο μονιτορ. Οχι οτι δεν γινετε, απλα ρωταω. ;)

Και επειτα δεν σου κανει το εργοστασιακο ή δεν εχεις εγχρωμο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp έχω το μονόχρωμο μόνιτορ, από όπου και γίνεται η τροφοδοσία, αν και είναι εύκολο να τροφοδοτηθεί ανεξάρτητα το σύστημα (τα πιν είναι γνωστά και οι τάσεις κλασικά 12V και 5V). Τα γραφικά του είναι όντως πολύ περίεργα στημένα. Στην πραγματικότητα, το μισό κύκλωμα γραφικών βρίσκεται στη μητρική και το άλλο μισό μέσα στο μόνιτορ. Γιαυτό και το μόνιτορ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κανένα άλλο σύστημα και τούμπαλιν.

Θα ποστάρω και φωτο με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα όταν μπορέσω
 
Εχω λιωσει να ψαχνω για τα σχηματικα διαγραμματα μηπως μπορεσω και καταλαβω τι ακριβως γινετε αλλα τζιφος. Μονο μεχρι technical manual βρηκα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Εχω τρομερη περιεργια να δω πως μιξαρει το black signal, με τα υπολοιπα χρωματικα σηματα, μεσα στο μονιτορ. Μονο ετσι θα παρουμε μια ιδεα για το πως μπορει -εαν μπορει- να κατασκευαστει κυκλωμα για οδηγηση σε αλλο μονιτορ.

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο,... η συγκεκριμενη λογικη σηματος εικονας ειναι μοναδικη σε ολη την νεοτερη ιστορια των υπολογιστων, εχει να κανει σιγουρα με τον crtc controller της εικονας, και για καποιο αγνωστο λογο(οικονομικο?) επιλεχτηκε μονο στο συγκεκριμενο μοντελο της Amstrad.

Εν ολιγοις δεν με νοιαζει αν τελικα υπαρχει λυση για αλλο μονιτορ, αλλα καιγομαι :confused: να δω πως το μιξαρει με τα αλλα χρωματα.
 
Συμφωνώ ότι η λογική αυτή χρησιμοποιήθηκε μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο και πουθενά αλλού. Έγχρωμο μόνιτορ έχω αλλά τα έχει φτύσει εδώ και καιρό. Πιστεύεις ότι αν το έβλεπες θα καταλάβαινες τι γίνεται με τα χρώματα; Πάντως όταν αποσυνδέσω ένα από τα τρία βασικά χρώματα και στη θέση του βάλω το μαύρο, προκύπτουν άλλοι συνδυασμοί χρωμάτων, οπότε φαίνεται ότι το σύστημα είναι κάποιο είδος τετραχρωμίας, όπως πχ το CMYK των εκτυπωτών (λέω εγώ τώρα!)
 
Το intensity σε ποιο pin του scart το έχεις ρίξει;
 
Στην παρακάτω φωτό είναι το Alley Cat, πάνω δεξιά στη σύνδεση με SCART (το μαύρο πιν αποσυνδεμένο) και κάτω αριστερά το ίδιο παιχνίδι σε DOSBOX με τα κανονικά του χρώματα.

picture.php


Όπως βλέπετε, η γατούλα #) ενώ έπρεπε να είναι μαύρη, φαίνεται άσπρη, όπως και διάφορα άλλα πράγματα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού! :p

Θέλω να σημειώσω τα παρακάτω: Μεταξύ των RGB του SCART και του AMSTRAD παρεμβάλλω 3 ροοστάτες(μεταβλητές αντιστάσεις), έναν για κάθε χρώμα γιατί τα ρεύματα πρέπει να μειωθούν λίγο για σωστή απεικόνιση. Το intensity μπορεί να συνδεθεί σε κάθε ένα από τα τρία χρώματα. (Υπάρχει κάπου στο ιντερνετ σχεδιάγραμμα για CGA σε SCART συνδεση, το οποίο επίσης θα ποστάρω αργότερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το intensity (κοινώς Υ, luminance) θα το ρίξεις στο pin 20 του scart. Ο 1512 ανάλογα με το 0-1 που στέλνει στο pin αυτό, δημιουργεί τις χρωματικές διαφορές. Ρίξτο επάνω στο 20 και ας έχεις και το composite με το sync.

Το black ρίξτο στο 17 ή 18 του scart σου ώστε να το γειώσεις. Με αυτό τον τρόπο το backround σου θα είναι μαύρο και όχι άσπρο, και από επάνω θα πέφτουν τα υπόλοιπα χρώματα. Για να καταλάβεις, αν πάρεις τη γείωση και τη ρίξεις στο πράσινο, τα γράματα κ η "γάτα" θα γίνει ένα ξεθωριασμένο πράσινο (σε συνδιασμό με το άσπρο), και όλες οι υπόλοιπες αποχρώσεις θα αλλάξουν σε συνδιασμό με το πράσινο και την τιμή του intensity (0,1).

Αν όμως το "backround" σου είναι μαύρο, το άσπρο δεν υπερισχύει και οι υπόλοιπες αποχρώσεις θα βασίζονται σε συνδιασμό του μαύρου και τις τιμές του intensity για κάθε χρώμα.

IntensityRedGreenBlue Colour 0000Black 0001Blue 0010Green 0011Cyan 0100Red 0101Magenta 0110Brown 0111White 1000Grey 1001Light Blue 1010Light Green 1011Light Cyan 1100Light Red 1101Light Magenta 1110Yellow 111 1Intense White

Επίσης τα pins του scart δεν έχουν πάντα τις ίδιες λειτουργίες. Αναλόγως τα σήματα που του δίνεις. Πάρε μια γεύση εδώ:

http://martin.hinner.info/vga/scart.html

Επίσης αν το μαύρο είναι το αντίστοιχο resdeserve του cga, τότε πρέπει να το ρίξεις στο pin 16 ή στο pin 17. Κάνε τις δοκιμές σου και θα το καταφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vp74 είπε:
Το intensity (κοινώς Υ, luminance) θα το ρίξεις στο pin 20 του scart. Ο 1512 ανάλογα με το 0-1 που στέλνει στο pin αυτό, δημιουργεί τις χρωματικές διαφορές. Ρίξτο επάνω στο 20 και ας έχεις και το composite με το sync..
Εντάξει, αυτό εκεί πάει σίγουρα! Κι εγώ στο 20 το είχα παρκάρει μετά από πολλές δοκιμές.

Το black ρίξτο στο 17 ή 18 του scart σου ώστε να το γειώσεις. Με αυτό τον τρόπο το backround σου θα είναι μαύρο και όχι άσπρο, και από επάνω θα πέφτουν τα υπόλοιπα χρώματα. Για να καταλάβεις, αν πάρεις τη γείωση και τη ρίξεις στο πράσινο, τα γράματα κ η "γάτα" θα γίνει ένα ξεθωριασμένο πράσινο (σε συνδιασμό με το άσπρο), και όλες οι υπόλοιπες αποχρώσεις θα αλλάξουν σε συνδιασμό με το πράσινο και την τιμή του intensity (0,1).
Δυστυχώς ή δεν κάνω κάτι σωστά ή δεν υπάρχει ελπίδα!

Αφού μελετησα και το link σου ξεχώρισα 2 περιπτώσεις:

- Σε RGB mode (εφαρμογή τάσης στο πιν 16 του SCART): Το μαύρο αν το συνδέσω στο 17 ή 18, το μόνο που γίνεται είναι ένας ελαφρός κυματισμός της προηγούμενης εικόνας που πόσταρα. O κυματισμός σταματάει αν το αποσυνδέσω ή αν το γειώσω στο σασί.

- Σε composite mode (χωρίς εφαρμογή τάσης στο πιν 16) έχω διαφορετικά αποτελέσματα:

Το μαύρο στο pin 17: κυματισμός με πιο φωτεινή εικόνα

picture.php


To μαύρο αποσυνδεδεμένο: χωρίς κυματισμό-σκοτεινή εικόνα

picture.php


http://electroschematics.com/377/cga-scart-adapter/

Εδώ ο τύπος έχει κάνει λάθος στο πιν 4 του scart. Το σωστό είναι 11(green). Για τον 1512 δεν είναι απαραίτητο το τρανσίστορ, αφού εχει τα 2 sync σε ένα πιν. Αλλά οι αντιστάτες χρειάζονται. Εγω έχω βάλει ροοστάτες για να βρω τη σωστή τιμή αντίστασης στην οποία έχω τα σωστά χρώματα. Επίσης μεγαλώνοντας την αντίσταση, (δεν θυμάμαι ποιανού πιν) εμφανίζεται μαύρο χρώμα, αλλά χαλάνε τα υπόλοιπα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή έκανα κάποιες αλλαγές στα άλμπουμ μου, οι φωτογραφίες από το αρχικό ποστ χάθηκαν, γιαυτό τις ξαναποστάρω:

picture.php


picture.php


Τελικό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται μετά από κάποιες μεταθέσεις των πιν: (θα ποστάρω λεπτομέρειες αργότερα.) Δυστυχώς, όταν φορτώνω άλλο παιχνίδι, η ισορροπία των χρωμάτων ξαναχάνεται.

picture.php
 
καλά και στο 1512 έβαλε ο ζάxαρης το τροφοδοτικό μέσα στο μόνιτορ?

δε παίζεται ο άνθρωπος λέμε!

αν έβγαζε computer στυλ amiga θα έβαζε το τροφοδοτικό μέσα σε κανένα printer για να το πουλάει με το μηχάνημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
καλά και στο 1512 έβαλε ο ζάζαρης το τροφοδοτικό μέσα στο μόνιτορ?δε παίζεται ο άνθρωπος λέμε!

αν έβγαζε computer στυλ amiga θα έβαζε το τροφοδοτικό μέσα σε κανένα printer για να το πουλάει με το μηχάνημα
Και τί τροφοδοτικό!! Με 12πινο βύσμα εξόδου στο unit. Μην τα συζητάς φίλε μου! Και χωρίς ανεμιστηράκι λέμε!!!
 
Μετά από βαθύτερη μελέτη, αγορά του service manual και συνεργασία με φίλο από το φόρουμ, ανακάλυψα ότι τα σήματα R, G, B, Intensity, Sync που βγαίνουν από την κεντρική μονάδα, όταν μπουν στο μόνιτορ περνάνε μέσα από ένα ολοκληρωμένο(IC OEC9001) το οποίο τα μετατρέπει στα τελικά RGB σήματα. Τώρα για ποιο λόγο αυτό το κύκλωμα βρίσκεται ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΝΙΤΟΡ και όχι στα γραφικά του unit, αποτελεί μυστήριο :p Και ΙΣΩΣ να είναι μοναδικό φαινόμενο. Ουσιαστικά το μισό κύκλωμα των γραφικών βρίσκεται μέσα στην κεντρική μονάδα και το άλλο μέσα στο μόνιτορ! Παραθέτω εδώ και το σχετικό σχηματικό διάγραμμα.

Τελικά πιστεύω ότι είναι εφικτό να γίνει έξοδος σε SCART αν βρεθεί και συνδεθεί το συγκεκριμένο IC. Αν κάποιος φίλος μπορεί να εκτιμήσει αν υπάρχει πιθανότητα να πετύχει, μπορώ να αρχίσω να ψάχνω για αγορά του IC...

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα