Amstrad 6128 Floppy problem

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Χτες ξεθαψα απο την αποθήκη τον Amstrad 6128 για να τον βγάλο μερικές φωτογραφίες και να τον καθαρίσω.

Μετα λύπης διαπιστωσα οτι το drive δε λειτουργεί.

Το λαστιχάκι είταν κομένο. Ελαβα ενα λαστιχάκι απλο, αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Οταν δίνω εντολή "cat" παίρνω:

Drive A: Disc missing

Retry, Ignore or Cancel?

Δεν ακουω καποιο θορυβο οτι προσπαθεί να διαβάσει...

Το μοτέρ δεν κινείται.

Το λαμπάκι του drive ανάβει.. αλλα δεν γίνεται απολυτως τίποτα.

Ακριβώς το ίδιο σαν να μην είχε δισκέτα μέσα.

Οποιος εχει καμια ιδεα... ας πει..

:)
 
Κοίτα στην κάτω πλευρά του ... Θα δείς ένα ποντεσιόμετρο.

Οπτικά μάρκαρε την θέση του. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι στρίψε το ελαφρά αριστερά δεξιά και βάλτο πάλι στην θέση του. Μετά θα είναι οκ.
 
Eχω κανει αρκετες προσπαθειες να αντικαταστησω το λαστιχακι που υπεθετα οτι ειναι χαλασμενο.

Λες να υπαρχει περιπτωση να ειναι οκ μετα απο τοσα χρονια και να φταιει το ποντεσιομετρο που μολις ανακαλυψα οτι υπαρχει.

Χανω τιποτα να δοκιμασω!! :xm:
 
krhtikos είπε:
Κοίτα στην κάτω πλευρά του ... Θα δείς ένα ποντεσιόμετρο. Οπτικά μάρκαρε την θέση του. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι στρίψε το ελαφρά αριστερά δεξιά και βάλτο πάλι στην θέση του. Μετά θα είναι οκ.
Πιθανότατα έχουμε διαφορετικές εκδόσεις διοτι το δικό μου drive δεν έχει κανένα ποτενσιόμετρο.
 
νομίζω ότι όλα έχουν
 
Εχουμε μια φωτο να ξερουμε που και τι να κοιταξουμε,δεν ξερω και την αγγλικη του ορολογια.
 
Συγνώμη εγώ δεν το έγραψα καλά. Κάτω μεριά της πλακέτας εννοώ την κρυμένη της πλευρά όταν είναι βιδωμένη στο σασί. Αν ψάξεις προσεκτικά απο την πάνω πλευρά του θα το δείς κάτω απο το μηχανισμό εισαγωγής δισκέτας. Ποιό εύκολο είναι να λύσεις πάλι το φλόππυ όπως όταν άλλαξες το λαστιχάκι και θα το δείς.

Ορίστε και φωτό με το κόκκινο βελάκι

floppy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια εβαλες και φωτο.

Εγω εκανα προσπαθεια να φτασω στα ενδοτερα του cpc που φαινονται στην φωτο,αλλα το βρηκα δυσκολο,το εξωτερικο σασι βγηκε ευκολα,εβγαλα κανα 2 καπακια, toο many βιδες και δυσκολα να ξεβιδωθουν χωρις κατσαβιδι με μαγνητη και γενικα ολα πολυ γερα κολλημενα οποτε το αφησα.

Θα προτιμουσα το ποτενσιομετρο να ηταν εξωτερικα παντως να του εκανα κανα 2 στροφες ,lol.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο βίδες βγάζεις μόνο στο πίσω μέρος........

Απο κάτω ε..... φαίνονται τα πάσα τους στην φωτό ....

Η μία δίπλα στο πίσω ράουλο του λάστιχου και η άλλη ακριβώς απέναντι.
 
Δεν ξερω εγω προσπαθουσα να φτασω απο τα πανω προς τα κατω,βγαζοντας οτι ειχε απο πανω προς τα κατω μεχρι να φτασω στο λαστιχακι,τωρα αν εβγαινε απο πισω τραβωντας το ,δεν ξερω μακαρι. :(
 
Καλα και κακά νεα...

Πρωτα τα καλά... Βρηκα το πρόβλημα.

Το πρόβλημα δεν είναι με το drive, είναι με την οθόνη.

Στην έξοδο 12V βγάζει 0V

Τωρα τα κακά νέα...

Χρησιμοποίησα ενα τροφοδοτικό 12V 800mA με τον θετικό πόλο στο κέντρο και τον αρνητικό στην περιφέρεια του βύσματος και προσπάθησα να λειτουργείσω το drive.

Το drive εξακολουθεί να μην λειτουργεί... και σαν να μην έφτανε αυτο... ο Amstrad αρχισε να μυριζει... :(

Σταμάτησα οτι έκανα. Ο Amstrad δουλεύει... αλλα μάλλον κατι έχει καεί στην μητρική που έχει να κάνει με την τροφοδοσία του drive. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Last update!

Βρήκα εδώ οτι η πολικότητα στο 12v καλόδιο του Amstrad είναι αντιστραμένη.

Το + είναι στην περιφέρεια του βύσματος και το - στο κέντρο.

Οπώτε πρίν σύνδεσα τα καλώδια ανάποδα και γι αυτό ο Amstrad μυριζε σαν κατι να καιγεται.

Τωρα προσπάθησα ξανά με την ΣΩΣΤΗ πολικότητα και ΝΑΙ..... ΤΟ DRIVE ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!

Ποσο χάρηκα που δεν έκαψα το CPC...
 
ωραία , τώρα πάρε ένα πινέλο με σκλήρες τρίχες και βούτα το σε μπόλικο καθαρό οινόπνευμα και τρίψε με αυτό το βύσμα του amstrad καθώς και την οθόνης σχολαστικά....

Θα δείς φώς πάλι!
 
Το drive δουλευει ρολόϊ.... :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια.... "συντεκνε".. ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα