AMSTRAD PC1512 versions

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Ο Amstrad 1512 κυκλοφόρησε σε 2 versions, η πρώτη το 1986 και η δεύτερη το 1987. Aναφέρω τις διαφορές τους με αντίστοιχες φωτογραφίες (τυχαίνει να είμαι κάτοχος και των 2 εκδόσεων) :

1. Η version 2 έχει πολλαπλές σχισμές εξαερισμού στο πάνω μέρος και στα πλάγια της κεντρικής μονάδας (ποιός ο λόγος; ). Στη version 1 δεν υπήρχαν καθόλου σχισμές.

picture.php
picture.php


2. Το logo της Amstrad διαφέρει στο χρώμα (κόκκινο στη v1, καφέ στη v2):

picture.php
picture.php


3. Διαφορές στο BIOS: Στην εκκίνηση του συστήματος, η έκδοση 2 εμφανίζει στην οθόνη το μήνυμα (v2) και ημερομηνία 1987 ενώ η έκδοση 1 (v1) 1986. Επίσης, στη ROM των γραφικών CGA της 2ης version υπάρχει set ελληνικών χαρακτήρων που δεν υπήρχε στη v1:

picture.php
picture.php


(Στην παραπάνω φωτογραφία της έκδοσης 2 έχει γίνει επέκταση μνήμης 640kb.)

4. Διαφορές στο motherboard: H version 2 έχει ένα μεταλλικό περίβλημα (ασπίδα) πάνω από όλο το motherboard για περιορισμό των εκπομπών ραδιοσυχνοτήτων (RF). Υποθέτω ότι η Amstrad το πρόσθεσε αναγκαστικά για να μπορέσει να κυκλοφορήσει το μοντέλο και στη Γερμανία όπου υπήρχαν πιο αυστηρές προδιαγραφές (?):

picture.php
picture.php


Επιπλέον, φαίνεται ότι στη δεύτερη έκδοση χρησιμοποιήθηκε πλαστικό καλύτερης ποιότητας (λιγότερο κιτρίνισμα).

picture.php


--->Χρήσιμη ιστοσελίδα : http://www.seasip.info/AmstradXT/index.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια μηχανηματα,εγω παλια ειχα την πρωτη εκδοση του 1512,και τωρα εχω την δευτερη εκδοση του 1512 και εναν 1640 με σκληρο.
 
Λοιπόν, η ROM με τα ελληνικά μη νομίζει κανείς ότι ήταν δώρο από την Amstrad εξωτερικού. Η εδώ αντ/πεία προφανώς υποχρεώθηκε να τροποποιήσει τη ROM της κάρτας γραφικών για να μπορεί να δείξει ελληνικά όταν ανοίγεις αρχείο με ελληνικά, ή όταν θες να γράψεις ελληνικά αρκεί να φόρτωνες driver για πληκτρολόγιο. Πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Θυμάμαι, στην εταιρεία πληροφορικής που είχα δουλέψει από το 1996-2002, όταν κάναμε αναβαθμίσεις σε μηχανάκια 3 και 486, αφαιρούσαμε κάτι Cirrus Logic και Trident VGA οι οποίες είχαν ελληνικά fonts στη Rom και το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα προγραμμα για ελληνικό πληκτρολόγιο. Είχε φτιάξει και ο Πουλιάδης (όχι ο ίδιος, αυτός πρέπει να ήταν άσχετος :D ) ένα τέτοιο πρόγραμμα που φόρτωνε και ελληνικά fonts και πληκτρολόγιο. Αλλες εποχές, ωραίες, που ήμασταν όλοι μεσα στην αναζήτηση, και αυτό ήταν η μαγεία του όλου πράγματος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλη μια διαφορά είναι ότι στην 2η version, το disk drive του 1512 απέκτησε και ιμάντα!! Κατά τα άλλα καμία άλλη ομοιότητα. 100% διαφορετική φιλοσοφία

picture.php
 
Δεν είχα δει το thread. Ωραίο, θυμάμαι τον PC1512 που τον είχε πάρει ο πατέρας μου (το πρώτο μας PC) και θυμάμαι τον θαυμασμό μου και την απορία μου που έβλεπα μπροστά μου αυτόν τον πανάκριβο τότε και επαγγελματικό υπολογιστή! Δυστυχώς μετά από λίγο επωλήθη. :( Παρόλη τη συλλογή μου δεν τον κατέχω, είναι όμως στη WishList, που θα μου πάει!)

Thanks for the memories:)
 
Fotis_kfor είπε:
:( Παρόλη τη συλλογή μου δεν τον κατέχω, είναι όμως στη WishList, που θα μου πάει!)
Νασαι καλά!. Εύχομαι να βρεις ένα αλλά είναι πάρα πολύ δυσεύρετος αδερφέ!!
 
Πίσω
Μπλουζα