Ancient Art of War in the Skies

makis

RetroWannaBe
Joined
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
1
Μηπως θυμαται κανενας αυτο το παιχνιδι? Συνηθιζα να παιζω με τις ωρες καπου στα μεσα του 1994. Συνδυαζε action και strategy στοιχεια μεσα απο ελκυστικα 2D γραφικα για την εποχη του. Διαδραματιζεται κατα την διαρκει του Α'ΠΠ και ο παικτης αναλαμβανει να φερει εις περας μια σειρα campaign ειτε επιλεγοντας την πλευρα των Γερμανω ειτε την πλευρα των συμμαχων. Οι μαχες διαδραματιζονται σε εναν topdown χαρτη, επιλεγετε τον αριθμο των αεροσκαφων (βομβαρδιστικων η/και μαχητικων) και των στοχο που θα πληξετε. Οταν κατα την διαρκεια της πτησης σας την πεσουν εχθρικα αεροσκαφη η προοπτικη αλλαζει σε side view και προσπαθειτε να καταριψετε των εχθρο μεσω ενος καθαρα arcade χειρισμου, μπορειτε να εκτελεσετε διαφορους χειρισμους οπως loop, immelman κλπ.

Οταν φτασετε πανω απο των στοχο η προοπτικη αλλαζει παλι και επαναφερεται σε topdown view. Οι εχθρικες θεσεις (οπως Α/Α, εργοστασια κλπ) σημειωνονται με ενα Χ επειτα επιλεγετε απο ποια πλευρα του τοπιου θα ξεκινησετε και το show αρχιζει. Με το space εξαπολυεται τις βομβες σας και προσευχεστε να μην σας καταριψουν τα Α/Α του εχθρου. Ανολογα με το επιπεδο της ζημιας που εχετε προξενησει αυτην απεικονιζετε realtime στον χαρτη. Ολες οι ενεργειες σας εχουν αντικτυπο στο μετωπο το οποιο αλλαζει συνεχως βαση την εκβαση των μαχων σε ξηρα και αερα. Εαν για παραδειγμα καταστρεψετε ενα εχθρικο οχυρο πισω απο τις γραμμες , οι επιγειες δυναμεις σας θα μετατοπισουν το μετωπο στην ενδοχωρα του εχθρου.

Σκοπος σας ειναι να καταλαβετε η/και να καταστρεψετε την πρωτευουσα του αντιπαλου. Καθολη την διαρκεια των μαχων εχετε εναν περιορισμενο αριθμο μαχητικων και βομβαρδιστικων. Ανα διαστηματα λαμβανετε ενισχυσεις αλλα σε περιορισμενο αριθμο.

Υπαρχουν διαφορα αλλα στοιχεια μεσα στο παιχνιδι οπου εξισοροπουν το strategy και action πλευρα. Λογω του συνθετικου του gameplay και της πληθωρας επιλογων το εν λογω παιχνιδι χρειαζεται ενα εκ βαθους review! Δεν υπαρχει καποιο remake και μονο απο abandonware site μπορειτε να το βρειτε. Αξιζει ομως τον κοπο διοτι προκειται για να πραγματικο hidden gem!

Και μερικα link για να σας ανοιξει η ορεξη

http://www.the-underdogs.info/game.php?id=57

Υ.Γ. Μερικα μελη του forum εχουν πραγματικο ταλεντο στο γραψιμο. Απολαμβανεις τα review τους και σε παθιαζουν. Οχι οπως μερικοι reviewers περιοδικων (λεγεμαι PCMaster)!

Σας ευχομαι ολοψυχα καλα χριστουγεννα και κυριως με υγεια.
 
Λοιπόν makis, αν και άσχετος με το PC gaming, θυμάμαι το "The Ancient Art Of War", από reviews σε περιοδικά της εποχής (κυρίως PIXEL)...

Μου είχε κάνει εντύπωση τότε...

Το "The Ancient Art Of War In The Skies", δεν το γνωρίζω...

(Μέχρι σήμερα)

Ευχαριστούμε για το preview! :)
 
Αξιζει τον κοπο να παιξετε το παιχνιδακι αυτο. Εχει χαθει απο το προσκηνιο και ποτε εδω που τα λεμε δεν ειχε κανει ποτε ''ονομα'' αλλα εχει μπολικο gameplay και ειμαι σιγουρος οτι θα κλεψει λιγο απο τον χρονο σας.

Α και μια λεπτομερεια. Ειχε εκδοθει απο την Microprose αν αυτο λεει κατι!
 
Κυκλοφόρησε και στην Amiga από ότι θυμάμαι.
 
...όπως σωστά είπε ο Dino, το πρώτο Ancient Art of War το γνωρίσαμε μέσα απο τις σελίδες του Pixel (special review απο τον Λεκό. Αν θυμάμαι καλά, επρόκειτο για το πρώτο special review του Pixel σε παιχνίδι για pc).

Το δεύτερο, αν και δεν το είδαμε σε κάποιο review εκείνη την εποχή, ένας φίλος μου (που ήταν fan και του πρώτου) το είχε αποκτήσει, και μάλιστα πέρναγε αρκετή ώρα με το να σχεδιάζει (πολύ εντυπωσιακούς ομολογουμένως) χάρτες στον editor του παιχνιδιού, τους οποίους τελικά έσβηνε γιατί "δεν ήταν 100% τέλειοι". :D

Το τρίτο, το είδαμε ξανά σε review (απλό αυτή τη φορά) και πάλι στο Pixel. Σαν strategy έχει κρατήσει αρκετά απο τα χαρακτηριστικά των δύο προηγούμενων (τα πολλά σενάρια και τους αντίπαλους "στρατηγούς"), ενώ τώρα έχουμε και πολύχρωμα vga γραφικά. Είχα περάσει αρκετές ευχάριστες ώρες μαζί του.

Αν θέλετε ένα σχετικά "ανάλαφρο" παιχνίδι στρατηγικής που δεν θα σας πονοκεφαλιάσει σε υπερβολικό βαθμό, προτείνεται ανεπιφύλακτα !!

Captain Kal είπε:
Κυκλοφόρησε και στην Amiga από ότι θυμάμαι.
...σωστός !!

Εγώ μέχρι τώρα είχα γνώριζα και είχα παίξει μόνο την pc έκδοση.

Θα το έχω στα "υπ' όψιν" για δοκιμή και σε αυτό το format... :)
 
makis είπε:
Μηπως θυμαται κανενας αυτο το παιχνιδι
Το έχω παίξει φίλε μου και μάλιστα πρόσφατα ψάχνοντας σε κάτι παλίες δισκέτες 5 1/4" το βρήκα. Λοιπόν θυμάμαι ότι είχα φάει τεράστιο κόλλημα μια εποχή με αυτό το παιχνίδι, αλλά μου αλλάζανε τον αδόξαστο οι γερμαναράδες. Εκεί που τους στρίμωχνα, όλο ξεφεύγανε. Ωραίο και πωρωτικό παιχνιδάκι.
 
Πίσω
Μπλουζα