Animals Of Farthing Wood (1992)

το θυμαμαι το εδειχνε στην ετ1 εχουν κυκλοφορισει και 2 βιβλια του κολιν νταν στα οποια βασιστηκε η σειρα τα εχω
 
Βρήκα τα επεισόδια από το γερμανικό dvd που έχει και τις πρωτότυπες βρετανικες φωνές μέσα.

Παρά πολύ καλη μεταγλωττιση με την κάθε φωνή να ταιριάζει απόλυτα στον χαρακτήρα του ζώου ενώ υπάρχει και το ιδιαίτερο βρετανικο σκωπτικο χιούμορ.

Από τις σειρές με ζώα που δεν υποτιμούν τη νοημοσύνη του θεατή.

Μην πω πως είναι και η καλύτερη.
 
"Τα ζώα του δάσους"!!!

Φυσικά και τα θυμάμαι
 
Ειδα και τις 3 σαιζον. Νομίζω πως ο τρόπος αφήγησης είναι μοναδικός και οι διάλογοι πάρα πολύ καλοί, ιδίως στα βρετανικά Αγγλικά. Δε διστάζουν να δείξουν θανάτους και τραγικές στιγμές. Για μένα η καλύτερη σειρά με ζώα.
το θυμαμαι το εδειχνε στην ετ1 εχουν κυκλοφορισει και 2 βιβλια του κολιν νταν στα οποια βασιστηκε η σειρα τα εχω
η σειρά διασκευαζει 6 από τα 8 βιβλία με κάποιες αλλαγές στο σενάριο και στους χαρακτήρες, αλλάζοντας τους και το φύλο. Μεγαλύτερη αλλαγή στην ιστορία της νυφίτσας που στη σειρά την βάζουν να φεύγει από το δάσος και δίνουν έμφαση στο ταίρι της και στα μικρά της, ενώ την κάναν λιγότερο σοβαρή και περισσότερο πειραχτήρι.
 
Υπάρχει και το μοναδικό ελληνικό επεισόδιο στο ΥΤ (τα ζώα του δάσους Φάρθινγκ ο τίτλος στα Ελληνικά).
Συμμετέχουν όλοι οι γνωστοί μας Έλληνες ηθοποιοί που κάνουν περισσότερες από μία φωνές. Την οχιά την κάνει ή Ματίνα Καρρά και τη Νυφίτσα η Δήμητρα Δημητριάδου.

Αν και η αγγλική μεταγλωττιση είναι απαιχτη σε ότι αφορά την προφορά της οχιάς, της κουκουβάγιας και της νυφίτσας.Μαλλον λόγω αφιέρωσης περισσότερου χρόνου, ενώ στα στούντιο της ΕΡΤ ήταν πιο πιεστικά.

Στα Ελληνικά πολύ καλή η φωνη του αρουραίου Νταή, καλύτερη και από την αγγλική μπορώ να πω.
 
img_20220303_234210j9jx9.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα