Another World 20th Aniversary Edition for Android.

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
Επιτέλους, η DotEmu κυκλοφόρησε το Another World για το Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dotemu.anotherworld

Στα tablets είναι καταπληκτικό με ανάλυση 720p. Με ξενίζει κάπως ο χειρισμός του στο transformer μου, αλλά...

another1.jpg


[video=youtube;7tLXZgx9a-I]

 
Θα το παίξω επετειακά οπότε στην Amiga μου.

:)
 
Ήταν ένα από τ' αγαπημένα μου και γι' αυτό δε κρατήθηκα. Τα έσκασα και το πήρα (κατέυασα). Εδώ έχω πετάξει του κόσμου τα λευτά για τόσες βλακίες (αυτό είναι και το μεγάλο κόλπο με το android market, πολλά φτηνά και πριν το καταλάβεις έχεις ξοδέψει πολλά σ' ένα κάρο μπαρούφες). Αυτό όμως ήταν ξεχωριστή περίπτωση και τ' άξιζε και με το παραπάνω!
 
Δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να μην το αγοράσω... Το παιχνίδι ήταν το Review που είχα κάνει στο User! Ήταν το πλέον αγαπημένο μου τότε παιχνίδι! Όσο καλό ή κακό και να είναι θα έπρεπε να το έχω!

Το κατέβασα αμέσως... αργεί λιγάκι στην εγκατάσταση γιατί κατεβάζει πολύ... πράμα...

Το παιχνιδάκι από άποψη γραφικών, είναι πανέμορφο... καλύτερο φυσικά της αρχικής έκδοσης. Φυσικό αυτό,γιατί βασίζεται στην υψηλής ανάλυσης έκδοση που βγήκε

πριν 3-4 χρόνια στο PC. ΑΠό πλευράς χειρισμού με ξενίζει... δεν έχει τον συνιθισμένο τρόπο , με το virtual joystick και τα "κουμπιά" στην οθόνη... Ακόμα έχω παίξει ελλάχιστα και δεν το έχω συνηθίσει... Δεν βλέπω πάντως να το τερματίζω άμεσα, όπως είχα κάνει τον παλιό καλό καιρό... σκουριάσαμε... γεράσαμε... ....!

EDIT:βρήκα ότι αλλάζει τρόπο χειρισμού...και έχει και τον "κλασικό"...

Έπαιξα από την ώρα που έγραψα το αρχικό post μέχρι αυτή την ώρα...

Έχω περάσει (μαζί με την εισαγωγή), 11 επίπεδα... έχω κολλήσει στο σημείο που είσαι κάτω από την λίμνη, και σε "κυνηγάνε" τα νερά...

Δεν είναι και ότι πιο εύκολο, να πατήσεις το "κουμπί" για να περάσεις πάνω από τις τρύπες...

Πλάκα πλάκα όμως... το θυμάμαι το παιχνίδι... και έχουν περάσει τόσα χρόνια... απίστευτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βρήκα πολύ δύσκολο με την οθόνη αφής στο android. Δεν ειπάρχει περίπτωση να φύγει όμως! Είναι το καμάρι μου μέσα σ' όλη τη σούπα από βλακείες που έχω εγκαταστήσει.
 
Αν και το thread μιλάει για android, να πω ότι έτυχε και σκόνταψα στην iOS έκδοσή του....

Κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου έμεινε σα σκέψη, αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία να το αγοράσω!

Να υποθέσω ότι δεν είναι κακιά ιδέα να το πάρω, ε?! :)
 
Αν είσαι κολημένη με μερικά ρετρο-παιχνίδια τότε αξίζει το κόπο. Εγώ το πήρα ακριβώς γι' αυτό. Δύσκολα θα τα καταφέρεις με την οθόνη αφής, αλλά... Θα έχεις τουλάχιστον κάτι ρετρό να καμαρώνεις :)
 
Πίσω
Μπλουζα