Arachnophobia

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


picture.php


Όποιος θέλει να δεί και να παίξει το παιχνίδι...κάνει απλά ''Κλίκ'' εδώ:

http://javacpc.devilmarkus.de/include.php?path=emulator.php&disc=arac.dsk.zip&boot=arac&system=CPC6128&title=Arachnophobia
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα...δεν το έχει παίξει κανείς το παιχνιδάκι αυτό? :cry:
 
Stanfromgreece είπε:
Billy μου,περιμένω κανένα σχολιάκι και για το Arachnophobia... φαίνεται πως ήταν στα "στερνά" χρόνια του Amstrad και δεν το είχαν παίξει πολλοί :(
Stan, πολύ σωστά το μάντεψες !!

Δυστυχώς το παιχνίδι αυτό δεν το είχα παίξει ούτε σε amstrad, αλλά ούτε καν στην amiga μου, που είχα εκείνο τον καιρό, όταν εμφανίστηκε το αντίστοιχο review του παιχνιδιού στο Pixel.

O λόγος ήταν ότι αφ' ενός μεν δεν είχα δεί την ταινία για να υπάρξει ένα παραπάνω ερέθισμα (την είδα αρκετά χρόνια αργότερα στην TV), και αφ' ετέρου ότι το θέμα δεν μου πολυκέντρισε το ενδιαφέρον, καθ' ότι οι αράχνες δεν μου προκαλούσαν τόσο δέος ως αντίπαλοι σε κάποιο παιχνίδι !! (αν τώρα τις έκαναν σε μέγεθος αντίστοιχο με τα μυρμήγκια του It Came from the Desert, τότε το ξανασυζητάμε !! :D ).

Το παιχνίδι απλά το τσέκαρα κάποια χρόνια αργότερα όταν ασχολήθηκα με το emulation γενικότερα. Το "στήσιμο" και το gameplay είναι σε καλά επίπεδα, (θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στο Pixel είχε γραφεί ότι η πρώτη εντύπωση θύμιζε λιγάκι το παλιό, καλό Ghostbusters), ενώ η έκδοση για amstrad αυτή καθεαυτή, είναι τεχνικά άρτια. Aν θυμάμαι καλά, υπήρχαν αρκετές οθόνες και "επίπεδα" για φόρτωμα, πράγμα που κάνει το παιχνίδι ιδανικό για τους τυχερούς κατόχους ενός υπολογιστή με disk drive (με τόσο "υλικό", φαντάζομαι πως η έκδοση σε κασσέτα μάλλον θα "σερνόταν").

Εν κατακλείδι, είναι απο τα παιχνίδια που θα ήθελα να ασχοληθώ μαζί του λίγο παραπάνω - μόλις βρώ ελεύθερο χρόνο !!
 
Πίσω
Μπλουζα