Arcade αυτοσχέδιο χειριστήριο με μοχλό δεξιά

fonis

RetroActive
Joined
1 Φεβ 2011
Μηνύματα
219
Αντιδράσεις
12
εχω ανεβασει δυο φοτο(μετα απο πολυ κοπο να τα καταφερω..)απο το ενα απο τα δυο καιλουργια μου χειρηστηρια...τελικα τι ποτα δεν ειναι δυσκολο.. χωρισ να εχω σχεση με ηλεκτρονικα(ειμαι αγροτης)καταφερα να τελειωσω το πρωτο κ να ειμαι στο τελοσ για το δευτερο..αναγκαστηκα να τα φτιαξω γιατι η επρεπε να εγκαταλειψω το μαμε η να μαθω σε χειρηστηριο με μοχλο αριστερα....τελικα εφτιαξα δυο δικα μου(φοτο απο το δευτερο σε λιγεσ μερες)κ επιτελουσ ευχαρηστηθηκα παιχνιδι...

τα υλικα μου

ξυλινο κουτι με ξυλο πευκο το οποιο του περασα λουστρο μετα,

διαστασεις 30*25*7,

8 κουμπια απο τα μακρια(απιστευτη αισθηση)+ 2 κουμπια αριστερα δεξια για φλιπερ +1 για κερματα κ θα βαλω αλλο ενα για start συνολο δεκα κουμπια αν κ εγω 3 χρειαζομαι για αυτα που παιζω αλλα αφου το εφτιαξα το εκανα μερακλιδικο...

εφτιαξα αυτοκολητο σε καταστημα

πηρα πλεξι γκλασ 3 χιλιοστα ανοιξα τρυπες με ποτυροτρυπανο (28μμ)αβαλα το μοχλο αλλα δεν χρησημοποιησα τισ τρυπες που εχει το μεταλικο πλαισιο γιατι δεν ηθελα βιδεσ να φαινονται μεσα στο αυτοκολητο ουτε απο κατω απο αυτο γιατι θα εκανε ''φουσκωμα'' αλλαξα τισ 4 βιδεσ που ειχει ο μοχλοσ με αλλσ πιο μακριες κ ολα μαζι τα εδεσα στο ξυλο με αυτον τον τροπο οι βιδεσ κρυφτηκαν κατω απο το στρογγυλο πλαστικο του μοχλουμε γκροβερ κ οχι ροδελες ωστε να μην λυνει με τιποτα..συνδεσα την πλακετα μου που ηταν απο παλιο χειρηστηριο τυπου αμιγκα το οποιο υποστηριζει 4 κουμπια κ περιμενω απο αμερικη πλακετες για δεκα κουμπια...εχω μεχρι τωρα ενα κοστοσ στα 50 αυρο αφου τα εφτιαξα ολα μονοσ μου με καλη ποιοτητα ξυλου με ''ενυσχησεις''απο κατω με 8 way μοχλο με πατεντα το κανω δυο η τεσσερα κ με μεντεσεδες στο κουτι για να το ανοιγω οποτε θελω για επισκευες η αλλαγη λουκ κτλ...

εδω θελω να πω οτι μεσα απο το σαιτ πηρα πληροφοριες πολλες που με βοηθησαν στην κατασκευη μου κ μερικα παιδια που σε ερωτηση μου που να βρω χειρηστηριο με το μοχλο δεξια μου ειπαν να φτισξβ ενα μονοσ μου να εχω το κεφαλι μου ησυχο,,ευχαρστω παιδια!!

ακομα κ εγω στο τελοσ εντυπωσιαστηκα για το αποτελεσμα διοτι δεν ειχα ιδεα απο ηλκεκτρονικα το προβλημα ειναι οτι πρεπει να φτιαξω καμια δεκαρια για κατι φιλους παλιοσειρες τριανταριδεσ γιατι αλλιωσ θα μου καβατζωσουν τα δικα μου...

Προβολή συνημμένου 90646 Προβολή συνημμένου 90645

http://imageshack.com/a/img42/1887/pf2z.jpg

http://imageshack.com/a/img59/9364/awog.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο, πολυ καλη δουλεια! Οτι πρεπει αν δεν εχεις χωρο για καμπινα...

Ουτε ξερω ποσες ωρες εχω φαει στο συγκεκριμενο παιχνιδι... :thumbup: :thumbup:
 
Πολυ ωραιο μπραβο!

ps.Καποια στιγμη θελω να προσπαθησω να κανω ενα δικο μου , αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα (εχω ενα arcadejoy που το ειχα παρει ετοιμο απο τον Ιορδανη).
 
Φιλαρακι χιλια μπραβο ολα τα λεφτα το joystic που εφτιαξες και αυτο που μετραει ειναι οτι το εκανες οπως ηθελες και οπως σε βολευει.Σε ευχομαι να το λιωσεις πραγματικα οπως και ολα ωσα τυχον φτιαξεις μελοντικα.

Στην αρχη που ειδα της φωτογραφιες χωρις να διαβασω το πως το εφτιαξες τι χρησιμοποιησες κλπ νομιζα οτι πηρες ενα ταβλι το εκοψες και το εκανες joystic χαχαχαχα :D
 
Μπράβο!

Αυτά βλέπω και με βλέπω να φτιάχνω το θηρίο μόνος μου...
 
metalcandyman είπε:
Στην αρχη που ειδα της φωτογραφιες χωρις να διαβασω το πως το εφτιαξες τι χρησιμοποιησες κλπ νομιζα οτι πηρες ενα ταβλι το εκοψες και το εκανες joystic χαχαχαχα :D
Not bad , τι τρελη ιδεα ηταν αυτη;; :p 2 joystick βγαζεις με ενα ταβλι χαχαχαχα
 
Ρε φιλε πραγματικα μολις ειδα το joystic και κυριως της γωνιες του κατευθειαν το ταβλι με ηρθε στο μυαλο χαχαχαχα
 
Πολυ καλη δουλεια!! Μπραβο ρε συ!

Kαλοπαικτα!!

ps. Εμενα μου θυμησε πουροθηκη! :p
 
Καλό, το ξύλο θέλει βάψιμο με ένα χρώμα μαύρο και θα είναι μια χαρά. Φαντάζομαι έγινε μετατροπή απο usb gamepad?

Αν σκεφτείς οτι εγώ είχα δώσει 65 ευρώ για ένα πλαστικό joystick (cms) με 4 κουμπάκια που δε βολεύει με τίποτα για παιχνίδια με πάνω απο 2 κουμπιά, μαζί με μετατροπέα usb μια χαρά είναι.
 
ayto με το ταβλι παιδια το ειχα σκεφτει αλλα ενα καλο ταβλι κοστιζει κανα 30ευρο..χαχα

τοεκανα 7 ποντουσ υψοσ να παιρνει κ μεγαλα κουμπια κ εβαλα μεντεσεδες για να το ανοιγω συχνα κ να ''παιζω''

metalycandiman εισαι υπευθυνοσ εσυ για το ολο εγχειρημα χαχα

απο usb χειρηστηριο ειναι η πατεντα

το αλλο θα το βαψω μαυρο το πρωτο το εκανα παραδοσιακο το αλλο θα το κανω πιο μουρατο...

εδω επι το εργο.....

τα λογια ειναι περιτα ...

pkq.jpg

http://imageshack.com/a/img849/9697/pkq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω, και που διαβασα ολο το ποστ (πριν δω τις φωτο), οταν τις ειδα, παλι νομιζα οτι ειναι απο ταβλι!! χαχα!!

παντως, μπραβο φιλαρακι, εισαι μερακλης (κι εσυ, οπως πολλοι εδω μεσα), σας ζηλευω..
 
Πίσω
Μπλουζα