Arcade games-cabins-bartops

Sshadow31

RetroNoob
Joined
2 Οκτ 2020
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος εδώ και χαίρομαι ιδιαίτερα που ανακάλυψα αυτήν την ιστοσελίδα.ειμαι στην αρχή μιας ιδέας για κατασκευή bartops και καμπινών arcade παιχνιδιών κοινώς παιχνιδιών που μας έχουν μείνει αξέχαστα από την παιδική μας ηλικία.εχω την επιθυμία να βρεθώ με άτομα που έχουν την ίδια φιλοδοξια-επιθυμια να ανταλλάξουμε ιδέες προτάσεις σχετικά με ότι έχει να κάνει με αυτά τα παιχνίδια.ειμαι από Αθήνα και θα χαρώ ιδιαιτέρως να λάβω μύνηματα σας.
 
Kαλώς ήρθες, τι θέλεις να φτιάξεις καμπίνα νανάκι ή bartop;
 
Εδώ θα βρεις αρκετές κατασκευές και πληροφορίες.

Για ότι θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαστε.
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.αν και το κυριότερο θέμα που έχω αυτήν την στιγμή είναι στο κόστος των υλικών και στην έλλειψη raspberry
 
Ειδικά t-molding και κουμπιά πουλάνε στο εξωτερικό. Για raspberry πάντως, αν θέλεις να παίζεις τα παιχνίδια του 80 μέχρι το 95 όποιο raspberry και να βρεις θα σου κάνει. Έδω έχω δει το zero σε φίλο να τρέχει χωρίς πρόβλημα ότι παιχνίδι και δοκιμάσαμε.
 
όποιο raspberry και να βρεις θα σου κάνει.

Οποιο raspberry pi να βρει κανεις σε λογικη τιμη το αγοραζεις επι τοπου και ευχαριστεις την καλη σου τυχη! Εχουν πεσει ακριδες και δεν υπαρχει το παραμικρο... εγω για ενα Pi 4 στην προτεινομενη λιανική θα εκανα black friday καρατε!

black-friday-shopping.gif

Ενδιαφερον site που εξεταζει την διαθεσιμοτητα στους μεγαλυτερους επισημους προμηθευτες παγκοσμιως. Να σας γλυτωσω απο το να το επισκεφτείτε: δεν υπαρχει ουτε ενα για δειγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειδικά t-molding και κουμπιά πουλάνε στο εξωτερικό. Για raspberry πάντως, αν θέλεις να παίζεις τα παιχνίδια του 80 μέχρι το 95 όποιο raspberry και να βρεις θα σου κάνει. Έδω έχω δει το zero σε φίλο να τρέχει χωρίς πρόβλημα ότι παιχνίδι και δοκιμάσαμε.
Raspberry αυτη την στιγμή δεν υπάρχουν στην αγορά .ένα tutorial σχετικά με το σεταρισμα θα βοηθούσε.δικο σου εννοώ.υπαρχουν και θέματα σε ότι αφορά την ξυλεία και την διαμόρφωση του ξύλου. Σχετικά με τα μαγαζιά που επεξεργάζονται το ξύλο.ενα δικό μου προσχέδιο από χαρτόνι σου παραθέτω σε φώτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220211_195426.jpg
    IMG_20220211_195426.jpg
    451,6 KB · Προβολές: 6
Αρχικά, έτσι όπως φένεται στην φωτογραφία, θα πρέπει να φέρεις τα control του αριστερού παίκτη λίγο πιο δεξιά. Γιατί έτσι όπως είναι δεν βολεύουν. Πόσες ίντσες οθόνη θα βάλεις; Τι σετάρσιμα θέλεις; Πως κάνεις setup το raspberry ή πως συνδέεις κουμπιά και joystick;

Επίσης, αφού δεν υπάρχει raspberry για αγορά, μπορείς να βάλεις αν έχεις ένα παλιό pc. Ακόμη και Pentium 4 να είναι τρέχει άψογα τα παλιά παιχνίδια.
 
Θα έλεγα, και η εξάδα των κουμπιών πρέπει να απομακρυνθεί 1-2 πόντους από το χειριστήριο ώστε τα δύο χέρια να μην είναι πολύ κοντά. Raspberry παραγγέλνεις και....περιμένεις.
 
Αρχικά, έτσι όπως φένεται στην φωτογραφία, θα πρέπει να φέρεις τα control του αριστερού παίκτη λίγο πιο δεξιά. Γιατί έτσι όπως είναι δεν βολεύουν. Πόσες ίντσες οθόνη θα βάλεις; Τι σετάρσιμα θέλεις; Πως κάνεις setup το raspberry ή πως συνδέεις κουμπιά και joystick;

Επίσης, αφού δεν υπάρχει raspberry για αγορά, μπορείς να βάλεις αν έχεις ένα παλιό pc. Ακόμη και Pentium 4 να είναι τρέχει άψογα τα παλιά παιχνίδια.
Οθόνη 19-22".σεταρισμα πάμε για pc λόγω έλλειψης raspberry.το control panel είναι από σχέδιο άλλου bartop και είναι αρκετά βολικό νομίζω και ισομοιρασμενο.σε ότι αφορά το λειτουργικό υπάρχουν πολλές επιλογές το θέμα είναι ότι θα ήθελα για το κάθε παιχνίδι να έχω και το αντίστοιχο βιντεάκι που θα παίζει όταν το επιλέγεις η το αντίστοιχο screenshot.για να βλέπεις τι παιχνίδι είναι.βεβαια έχω βρει μια εικόνα συστήματος με 2700 παιχνίδια δοκιμασμένο και με τα πιο επιλεγμένα παιχνίδια.γενικα έχω κάποιες ιδέες αλλά δεν έχω κλείσει ακόμα στο τι θα κάνω.
 
Yπάρχουν αρκετά frotnend για το pc. Έχω δοκιμάσει το Maximus arcade που είναι από τα πιο απλά στο setup και το Hyperspin, που σου δείχνει μεν ένα βίντεο σε κάθε παιχνίδι, αλλά είναι το πιο δύσκολο στο setup μακράν.
 
Σε hyperspin έχω αρκετά images.το θέμα είναι ότι σχεδόν κανένα δεν λειτουργεί .θέλει κάποιες ρυθμίσεις τις όποιες δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα.
 
Πίσω
Μπλουζα