ASTRO TV

sakis.kom

RetroWannaBe
Joined
22 Μάρ 2011
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
67
ASTRO TV, ακόμη ένα κανάλι με έδρα τον Πειραιά.

Αντίστοιχο με το ASTRO FM, ραδιόφωνο του πειραιά.

Εκπομπή έκανε από την 02, 03 ή 04 VHF, για αρκετούς μήνες.

Έπαιζε Ελληνική μουσική.

Κάποια μέρα, όπως συμβαίνει γενικά, το κανάλι εξαφανίστηκε. Το ίδιο και το ραδιόφωνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι μουσικό κανάλι;μάλλον κάνεις πλάκα.ο σταθμός αυτός έκανε εκπομπή από το 03 VHF και ποτέ δεν έγραφε σαν τίτλο το ΑΣΤΡΟ TV όμως όλοι το ήξεραν σαν ΑΣΤΡΟ επειδή είχε για σήμα ένα κίτρινο αστέρι πάνω δεξιά.το πρώι και το μεσημέρι έδειχνε τηλεφωνικές γραμμές 090 με στριπτίζ και το απόγευμα και όλη τη νύχτα έδειχνε τσόντες και τις πιο πολλές φορές σκληρές τσόντες.πολλές φορές έδειχνε και το πρωί.έκλεισε κάποια στιγμή ξαφνικά γύρω στο 98-99.
 
έτσι είναι.μετα εκλεισε περιπου πριν το 98 η καπου εκει.
 
sakis.kom είπε:
ASTRO TV, ακόμη ένα κανάλι με έδρα τον Πειραιά.Αντίστοιχο με το ASTRO FM, ραδιόφωνο του πειραιά.

Εκπομπή έκανε από την 02, 03 ή 04 VHF, για αρκετούς μήνες.

Έπαιζε Ελληνική μουσική.

Κάποια μέρα, όπως συμβαίνει γενικά, το κανάλι εξαφανίστηκε. Το ίδιο και το ραδιόφωνο.
λογικα στον πειραια ηταν αλλα το περιεχομενο του δεν ειχε καμια σχεση με μουσικη.
 
Το αστρο επαιζε στα 03 vhf γυρω στα 95-96.Το ειχα πιασει τοτε γιατι εβλεπα διπλα στα 04 vhf ενα tv club.Και τα δυο επαιζαν 90's ελληνικα και ειχαν και κατι διαφημισεις.
 
Λόγω οτί είμαι του επαγγέλματος δίνω απάντηση στο τι απέγινε το ΑΣΤΡΟ fm στους 97.9.Ήταν ένα από τα νόμιμα ραδιόφωνα του Πειραιά της δεκαετίας του 90.Στην ίδια επιχέιριση άνοικε και το ΑΣΤΡΟ Τν.Ιδιοκτήτης ήταν ένας από τους μεγαλύτερους cult ραδιοερασιτέχνες του Πειραιά της δεκαετίας του 80 ο Τάσος Βεντούρης.Έιχα την τύχη να δουλέψω στον συγκεκριμένο σταθμό μέχρι το 2001 που έκλεισε όπως και πολλά ακόμα ιστορικά ραδιόφωνα της Αττικής με το νόμο Ρέππα.Η δικαιολογία της τότε κυβέρνησης ήταν ότι οι κεραίες του Υμμητού επιρέαζαν το καινούργιο αεροδρόμιο και έτσι έκλεισαν πολλά ιστορικά ραδιόφωνα που είχαν πάρει άδεια το 1996 και που τα περισσότερα άνοικαν στο χώρο των ερασιτεχνικών ραδιόφωνων την δεκαετία του 80.Το μοναδικό cult ραδιόφωνο που από ότι θυμάμαι γλίτωσε από το συγκεκριμένο νόμο ήταν ο Jeronimo Groovy.
 
Δεν θυμάμαι, αν πρόλαβα να σε καλωσορίσω - αν όχι, καλώς μας ήρθες!

Είναι τρομερά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μοιράζεσαι & επιτέλους μαθαίνουμε μερικά πραγματάκια παραπάνω! :thumbup:
 
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα!!

Με λενε Μιχαλη και ειμαι νεο μελος σε αυτο το forum.

Αν και μικρος σε ηλικια (26 χρονων ειμαι) θυμαμαι αρκετα καναλια της δεκαετιας του 90 που δεν υπαρχουν πια. Κυριως απο το 1998 και μετα που εμενα Αθηνα αλλα και πιο πριν, οποτε κατεβαινα με τους δικους μου περιστασιακα, σκαλιζα την τηλεοραση. Με τον Σακη που ανοιξε αυτο το θεμα εχουμε μιλησει πολλες φορες σε αλλα forum ραδιοτηλεοπτικου ενδιαφεροντος.

Σχετικα με το Αστρο tv, σιγουρα λειτουργουσε το 1998. Το Πασχα εκεινης της χρονιας ειχα κατεβει Αθηνα και μου το εδειξε ο ξαδερφος μου λεγωντας μου οτι αυτο παιζει "εκπαιδευτικα". Ηταν η ηλικια που μολις ειχα αρχισει να καταλαβαινω τι ειναι τα "εκπαιδευτικα". Μαλιστα το μεσημερι και το απογευμα εδειχνε μεντιουμ και ελληνικα videoclips της εποχης εκεινης με διαφημιστικα τηλεφωνα τυπου 090 και 006, και το βραδυ το γυριζε σε εκπαιδευτικα. Μαλιστα ο ξαδερφος μου, μου εβαλε τοτε να δω μια βιντεοκασσετα που ειχε γραψει απο το καναλι αυτο και που εδειχνε το βραδυνο εκπαιδευτικο προγραμμα του καναλιου. Του εχω πει παντως αν μπορει να κοιταξει μηπως και βρει αυτη τη βιντεοκασσετα (αν και εφοσον την εχει ακομα). Παντως το Πασχα οντως ειχε αν θυμαμαι καλα, ενα κιτρινο αστερι σαν σημα.

Το καλοκαιρι της ιδιας χρονιας που ηρθα μονιμα στην Αθηνα με τους δικους μου, θυμαμαι οτι επαιζε κανονικα, αλλα ειχε βγαλει πλεον το κιτρινο αστερι. Το πρωι ηταν κλειστο, το μεσημερι ανοιγε και επαιζε ελληνικα videoclips της εποχης, με τηλεφωνα τυπου 006. Το βραδυ λοιπον λιγο μετα τις 12, σταματουσαν τα τραγουδια ξαφνικα, επεφτε για ενα λεπτο μαυρο και καπακι αρχιζε το εκπαιδευτικο προγραμμα. Οταν ερχοντουσαν φιλοι, το βλεπαμε μεσα στν κρεβατοκαμαρα, την ωρα που οι γονεις μας ηταν στο σαλονι κι εμεις ημασταν σε ετοιμοτητα με το τηλεκοντρολ, ωστε αν ακουσουμε βηματα να αλλαξουμε καναλι (λες και δεν το καταλαβαιναν!!!). Το εκπαιδευτικο λοιπον απο τις 12 εως και τις 1 περιπου που ειχε τυχει να το παρακολουθησω, ηταν soft με συνοδεια ερωτικης μουσικης σαξοφωνου (επειδη ασχολουμαι με τη μουσικη, δυο κομματια απο αυτα που επαιζε τα θυμαμαι ακριβως πως πηγαιναν και τις νοτες τους ακριβως) και καθε λιγο ακουγοταν μια γυναικεια αισθησιακη φωνη, που ελεγε διαφορα περιεργα οπως "ελα, παρε με τηλεφωνο" και τετοια. Ο ξαδερφος μου, μου ειχε πει πως μετα τις 2 το γυριζε σε σκληρα εκπαιδευτικα, αλλα ποτε λογω ηλικιας και λογω των γονιων μου, δεν καταφερα να το παρακολουθησω τετοια ωρα. Αλλα αν θυμαμαι καλα, η κασσετα που μου ειχε δειξει ο ξαδερφος μου, πρεπει να ειχε σκληρο, γιατι τον ειχα ρωτησει γεματος απορια τι ειναι αυτο το μπαλονακι που δειχνει και μου απαντησε οτι ειναι το προφυλακτικο!!!

Επισης το καναλι αυτο εγω το επιανα παντα ασπρομαυρο και με λιγα χιονια. Το επιανα πολυ καλα βεβαια χωρις κανενα προβλημα, ποτε ομως με χρωμα. Ο ξαδερφος μου το επιανε πολυ καλα και με χρωμα. Το κορυφαιο ειχε γινει οταν ενας φιλος του πατερα μου μπηκε στο δωματιο την ωρα που εβλεπα τηλεοραση. Εγω εβλεπα Αστρο, αλλα μολις ακουσα τα βηματα, αλλαξα καναλι πριν μπει και το γυρισα στη ΝΕΤ. Οταν μπηκε, εγω εβλεπα ΝΕΤ δηλαδη, που ειχε τον καιρο εκεινη την ωρα, και δεν ειδε οτι εβλεπα Αστρο, ουτε με ειδε που αλλαξα καναλι. Και ακολουθει ο παρακατω διαλογος:

- Τι κανεις βρε συ;

- Καλα εδω, βλεπω τον καιρο.

- Βλεπεις Αστρο;

(Καγκελο εγω, μολις το ακουω αυτο, ειπαμε ημουν 10 χρονων τοτε. Δεν απανταω και συνεχιζει)

- Για βαλε μια το Αστρο να δω πως πιανει εδω.

(Το γυριζω απο τη ΝΕΤ που το ειχα και βαζω το Αστρο. Το βλεπει και μου λεει)

- Καλα βρε 'σεις, εδω περα το πιανετε ασπρομαυρο;

- Ναι δεν το 'πιασα ποτε με χρωμα. Εσεις πως το πιανετε.

- Εγω τζαμι, σαν το Mega.

(Και μετα απ' ολα αυτα μου λεει)

- Λοιπον θα σε παω ενα βραδυ, σπιτι μου στον Υμηττο (την περιοχη, οχι το βουνο) να δεις τα "εκπαιδευτικα" στο Αστρο, εγχρωμα και τζαμι.

Χαρες εγω μετα!!! Βεβαια δεν εγινε ποτε αυτο, δεν ετυχε βασικα!!!

Και μετα απ' ολα αυτα λοιπον, καποια μερα γυρω στα τελη του 1998 ή στις αρχες του 1999 το καναλι αυτο εξαφανιστηκε μια μερα. Βεβαια επιανα αλλα τετοια παρομοια καναλια, αλλα το Αστρο δεν το ξαναειδα ποτε απο τοτε.

Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο Prodigy που εγραψε πιο πανω και δουλευε στο ραδιοφωνο του Αστρο, τι απεγινε ο τηλεοπτικος σταθμος Αστρο και γιατι εκλεισε τοτε μεσα σε μια νυχτα; Το Αστρο fm 97,9, το θυμαμαι πολυ καλα που λειτουργουσε εως και τις 27 Μαρτιου του 2001 (εκεινη την ημερα εκλεισαν με εντολη της τοτε κυβερνησης - ουσιαστικα με το "ετσι θελω" - περιπου 50 - 60 ραδιοφωνικοι σταθμοι της Αθηνας, επειδη και καλα ενοχλουσαν το αεροδρομιο) γιατι μεχρι τοτε τον ακουγα φανατικα μαζι με τον Champion fm 93,2 και τον Diva 106,1, αλλα και καποιες φορες το Ραδιο 1 στους 95,1. Αν και εχω την εντυπωση οτι ο ραδιοφωνικος Αστρο δεν σταματησε στις 27 Μαρτιου του 2001 μαζι με τους αλλους, αλλα συνεχισε για αρκετους μηνες μετα με την ονομασια Ερως fm (μονο το ονομα αλλαξε, αλλα τα σποτακια του, οι διαφημισεις του, το μουσικο του υφος και οι παραγωγοι του ηταν ακριβως ιδια με τον Αστρο 97,9 πριν το μαζικο κλεισιμο των ραδιοσταθμων και εκαναν μπαμ οτι ηταν ο Αστρο με αλλο ονομα) και επαιζε μονο τα βραδυα (απο τις 6-7 το απογευμα αρχιζε και εκλεινε στις 4 τα ξημερωματα) αρχικα στους 97,8 και μετα στους 97,7. Ετσι και ο Ερως fm, πρωην Αστρο συνεχισε αλλα μια μερα κι αυτος προς τα τελη του 2001, εξαφανιστηκε εντελως.

Αλλα φιλε Prodigy, αν διαβασεις το μηνυμα μου, θα ηθελα σε παρακαλω, αν μπορεις να μου πεις τι συνεβη και ο τηλεοπτικος Αστρο εξαφανιστηκε μια μερα γυρω στα τελη του 98 η στις αρχες του 99 ξαφνικα (για το ραδιοφωνο εξαλλου τα θυμαμαι ακριβως τα πραγματα), αλλα και απο ποιο κεντρο εκπομπης εξεπεμπε (υποθετω πως η τηλεοραση εβγαινε απο Υμηττο, αλλα για το ραδιοφωνο ακουσα πολλα χρονια μετα το κλεισιμο του οτι εβγαινε απο δυτικα και θυμαμαι οτι οταν κατεβαινα με τους δικους μου σε φιλους στη Γλυφαδα, οτι επιανε κι εκει καμπανα, ενω οι αλλοι τα' παιζανε) και που ηταν τα studio του (υποθετω στον Πειραια, μαζι με το ραδιοφωνο).

Επισης αν μπορεις πες μας, γιατι σταματησε ο Ερως fm 97,7 (αν και εφοσον φυσικα ηταν οντως ο Αστρο με αλλο ονομα) μεσα σε μια νυχτα καπου στα τελη του 2001 (καπου Σεπτεμβρη - Οκτωβρη νομιζω) και αν τελικα το κεντρο εκπομπης του ηταν καπου στα δυτικα και οχι ο Υμηττος (ειτε πριν το μαζικο κλεισιμο των σταθμων ειτε και μετα).

Επισης οποιος εχει ντοκουμεντα απο αυτο το καναλι η video, αν θελει ας τα ανεβασει στο internet, να τα δουμε κι εμεις. Φυσικα να υπενθυμισω οτι οποιος ανεβαζει video στο internet που ειναι σπανιο, μπορει με ενα απλο προγραμμα να προσθεσει καποιο ψευδωνυμο του ωστε να "κατοχυρωσει" οτι το video που ανεβασε ανηκει σε αυτον.

Αυτα ειχα να πω και σας ευχαριστω πολυ!! Το forum, το διαβαζω χρονια τωρα, απλα δεν ειχε τυχει να γραφτω και ειπα τελικα να το κανω τωρα. Εχω διαβασει πολλα θεματα, και σε οποια τυχαινει να γνωριζω ή να εχω ακουσει κατι γι' αυτα, θα γραψω κι εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΒΡΕΘΗΚΕ VIDEO - ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ!!!


ΑΣΤΡΟ TV - VHF 3 - ΤΕΛΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 90 - ΑΘΗΝΑ


 


ΤΟ ΠΕΤΥΧΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ DX ΣΤΟ YOUTUBE!!! ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ!!! ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ DX ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ !!!


Χρονια ηθελα να βρω κατι απο αυτο το καναλι και να που τελικα οι προσευχες μου εικακουσθηκαν!!!









Οριστε το βιντεο (Στο σημειο απο 0:55 - 1:11 )




DX-TV Analogue From Greece VHF



Υ.Γ. : Μολις εν τω μεταξυ ξαναειδα το video του Αστρο tv με ανοιχτα τα ηχεια και διαπιστωσα πως την ωρα που δειχνει την καρτα ακουγεται ενας τυπος να κανει εκπομπη με αφιερωσεις (το συνηθιζαν τοτε). Το τηλεφωνο που δινει εν τω μεταξυ παραπεμπει στον Αστρο FM/TV καθως και σε εναν αλλον ραδιοφωνικο σταθμο της δεκαετιας του 2000 που επαιζε προς το τελος της μπαντας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους παιδιά!
Είχα καιρό να μπω στο site και ξαναμπηκα τις τελευταίες μέρες.
@Steve86, η φωτογραφία που ανέβασες είναι φοβερή. Περα από ένα βιντεακι που υπάρχει στο ίντερνετ με κάποια μακρινή λήψη του Αστρο και το οποίο έδειχνε απλά το σημα του (εχω γράψει γι' αυτο σε αυτο το post πριν πολλά χρονια), δεν υπήρχε κάποιο ντοκουμέντο από το κανάλι αυτό.
Είχα ρωτήσει τον ξάδερφο μου, ο οποίος είχε γράψει κάποιες κασέτες από το Αστρο και έψαξε να τις βρει, αλλά τελικά δεν βρέθηκε τίποτα.
Να υποθέσω ότι έχεις κάτι γραμμένο σε βιντεοκασέτα από το Αστρο και από εκεί ανέβασες τη φωτογραφια;
Αν ναι, μπορείς να το ανεβάσεις καπου; Αν πλάι έχει ακατάλληλα πλάνα, τότε θα μπορούσες να το στείλεις σε pm? Φυσικά αν θες, μπορείς να βάλεις στο video κάποιο λογότυπο για να κατοχυρώσεις ότι είναι δικό σου. Εγώ θα ήθελα μόνο να το δω αν κι εφόσον υπάρχει, και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το "κλεψω" από σένα, ούτε να το παρουσιάσω σαν δικό μου.
Ευχαριστούμε πάντως για τη φωτογραφία!!
 
Πίσω
Μπλουζα