Asylum (1972)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.242
Άλλη μια σπονδυλωτή ταινία τρόμου από την Amicus, σκηνοθετημένη από τον ικανό Roy Ward Baker. Ένας νεαρός ψυχίατρος ( Robert Powell), φτάνει σε ένα απομακρυσμένο άσυλο ασθενών ( του οποίου ο πρώην διευθυντής, τρελάθηκε), για να πιάσει δουλειά. Κλασσικά λοιπόν θα ακολουθήσει η περιήγηση του, στην οποία θα ακούσει τις παράξενες ιστορίες των τροφίμων.

Η πρώτη ιστορία έχει να κάνει με έναν τύπο, ο οποίος δολοφονεί την πλούσια σύζυγο του, προκειμένου να ζήσει μαζί με την ερωμένη του. Για να καλύψει τον φόνο θα πακετάρει το πτώμα σε διάφορες συσκευασίες, τις οποίες τοποθετεί σε έναν καταψύκτη στο υπόγειο. Το θύμα όμως όμως, όταν ζούσε ασχολούνταν με την μαύρη μαγεία και έτσι τα... κομμάτια επιστρέφουν στην ζωή, προκειμένου να εκδικηθούν τον δολοφόνο.

Στην δεύτερη και καλύτερη, ένας φτωχός ράφτης ο οποίος πνίγεται από τα χρέη, δέχεται ένα βράδυ την επίσκεψη ενός μυστηριώδους ανθρώπου ( Peter Cushing), ο οποίος του κάνει μια παράξενη πρόταση. Του παραδίδει έναν άγνωστο τύπο υφάσματος και του ζητάει να του ετοιμάσει ένα κοστούμι, ακολουθώντας όμως αυστηρά τις οδηγίες του, που θέλουν το ράψιμο να γίνεται οπωσδήποτε μέχρι τις 12 το βράδυ. Στην τρίτη ιστορία μια όμορφη κοπέλα η barbara (Charlotte Rumbling), καταδιώκεται από την αδίστακτη αδελφή της ( Britt Ekland). Είναι όμως υπαρκτό πρόσωπο η αδελφή ή μήπως αποτελεί την σκοτεινή πλευρά, της διχασμένης Barbara;

Στην τελευταία ιστορία βλέπουμε έναν ασθενή που υποδύεται ο Herbert Lom, ο οποίος ισχυρίζεται πως έχει την ικανότητα,να δίνει ζωή στις κούκλες που κατασκευάζει και να τις μετατρέπει σε φονικά όργανα....Κάποιες ιστορίες είναι αρκετά ατμοσφαιρικές, ενώ άλλες την σημερινή εποχή ίσως να προκαλούν το γέλιο. πάντως πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα ταινία με εξαιρετικό καστ, γρήγορους ρυθμούς και πολύ καλές ερμηνείες...

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τίτλο " Τρόμος στο άσυλο της οργής"

Η μουσική στους τίτλους αρχής είναι από κλασσικό κομμάτι του Mussorgsky



73548.jpg73547.jpg


73546.jpg



http://www.imdb.com/title/tt0068230/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια ταινια! Πρεπει να την ξαναδω γιατι δε θυμαμαι ποια ηταν η αγαπημενη μου ιστορια..Μαλλον η τριτη...αλλα δεν παιρνω και ορκο!! Εντωμεταξυ η δευτερη εμοιαζε λες και την ειχανε γυρισει δεκαετια 60 και οχι το 72 που ειναι η παραγωγη της!!!

Επισης μου εκανε εντυπωση να βλεπω τον Robert Powell σε θριλερ!! Και μονο για αυτο πρεπει καποιος να τη δει!
 
Έχω κι εγώ αδυναμία στις ανθολογίες τρόμου κι αυτή μου αρέσει πολύ. Όσο για τον Powell...τον λατρεύω στο ρόλο του Χριστού, αλλά τον βρίσκω αδιάφορο σε όλα τα άλλα. Έχει σε μεγάλο βαθμό αυτό το ψυχρό, μαζεμεμένο και ανέκφραστο Βρετανικό στυλ στους ρόλους του. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το απόμακρο που του βγαίνει ίσως βοήθησε στην ερμηνεία του Χριστού, καθώς έκανε μπαμ ότι ήταν διαφορετικός από όλους τους υπόλοιπους, στους άλλους ρόλους όμως απλά δεν...
 
Tην είδα φέτος ξανά,ήταν από τις αγαπημένες μου τις τότε εποχής.Μου άρεσαν πολύ τα σκηνικά από τις ιστορίες των ψυχασθενών και κάποιες επικές ιδέες όπως το ρομποτάκι με ανθρώπινα μέλη.Και το τέλος φυσικά,να μην το ξεχνάμε αυτό.Και προσωπικά καμία σκηνή δεν προκαλεί γέλιο,αυτή η λήψη και κάμερα τις εποχής προκαλεί μία μοναδική ατμόσφαιρα.
 
Πίσω
Μπλουζα