Atari 1982 Christmas Ad

Yπεροχη διαφημιση! αυτο που παρατηρησα οτι τοτε τα μηχανηματα ηταν plug & play με ολη την σημασια της λεξεως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΧ.Ωραιο πραγμα να ησουν 6 χρονων τα χριστουγεννα του '82...

Παντως πιο ωραιο να βλεπεις τη διαφημιση απο το να παιζεις το παιχνιδι...
 
Το παιχνιδι ειναι μια χαρα και στεκεται αξια παρολο το θαψιμο που τρωει γενικως. Αυτο γιατι καλο ειναι να ριχνουμε καμια ματια και στο manual να βλεπουμε τι γινεται αλλιως πεφτουμε σε σκεψεις "Πακμαν δεν ειναι, ραλακι δεν ειναι, shootemup δεν ειναι.. who cares, χαλια το παιχνιδι".

Με μια ιδια πρoσεγγιση, ειναι σαν καποιος να ριχνει χωμα στο Halo, επειδη η οδηγηση στο buggy δεν ηταν επιπεδου Gran Trurismo που περιμενε οτι θα ειχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξανάγινα παιδί, για άλλη μια φορά, με τη διαφήμιση! :)

Πολύ ατμοσφαιρική... :nostalgia: (μάλλον λείπει ένα smiley :nostalgia: ειδικά γι'αυτό το forum) :D

Χώμα στο HALO!!!!! :tease:
 
Η λέξη νοσταλγικό είναι λίγη για να περιγράψει το όλο feeling...σε αυτό το διαφημιστικό σποτάκι! Δεν εστιάζω στο μηχάνημα ή στο παιχνίδι...λίγο μ' ενδιαφέρει αφού τότε κανείς μας δεν είχε τέτοιο και μάλιστα σε έγχρωμη οθόνη! Ότι και αν βλέπαμε σε παρόμοιο configuration θα μας έκανε να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό! Είναι και το χριστουγεννιάτικο background...Είναι η όλη ατμόσφαιρα που σε μαγεύει όπως έκανε ο γομολάστιχας σε εμάς...ακόμα και η μυρωδιά των κουτιών μου αρεσε...
 
Καλά, μια τέτοια διαφήμιση θα τρέλαινε ένα πιτσιρικά το 1982!

Στην Ελλάδα πάντως δεν θυμάμαι να είχαμε εκείνη την εποχή παρόμοιες διαφημίσεις ή γενικά διαφημίσεις για υπολογιστές.

Ίσως φταίει και το γεγονός ότι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια θεωρούνταν "βλαβερή ενασχόληση" (και τα "ουφάδικα" για την ελληνική κοινωνία ήταν περιθωριακά στέκια). Χρειάστηκαν πολλά χρόνια οι υπολογιστές για να ενσωματωθούν στην εθνική συνείδηση...
 
:precry: αχ, τι ωραιες αναμνησεις μου εφερε αυτη η διαφημιση της Αtari...

και εγω ημουν 7 χρονων τοτε και ενιωσα την ιδια μαγεια και τα συναισθηματα οπως και τοτε βλεποντας το Αtari και τον ΕΤ!

Μου ερχονται δακρυα στα ματια!!

Θελω να ξαναγυρισω σε εκεινη την εποχη :cry: Αtari for ever!!!

Το παιχνιδι με τον ΕΤ ηταν φοβερο, επαιζα με τις ωρεςι, τωρα γιατι τρωει τοσα πολλα αρνητικα σχολια δεν ξερω αλλα οποιος ξαναπει οτι δεν ειναι ωραιο το παιχνιδι θα φαει :frypan: και μετα θα :takethat: ( ;) χεχχε )

Phil thanks για την διαφημιση :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα