Atari 2600 Pro

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
16
Επιτελους... Τελειωσε :)Atari 2600 Pro με pause mod & composite (PAL) modΤο ειχα ξεκινησει απο προπερσυ νομιζω αλλα μια η δουλεια μια η βαρεμαρα, ολο το παρατουσα μεχρι που μετακομισα και το εφαγε η μαρμαγκα...Χθες το βραδυ ομως ειπα να το τελειωσω! 21:30 με 09:40 το πρωι!Αρχικα εφτιαξα το Pause mod το οποιο το ειχα ολοκληρωμενο για ενα χρονο περιπου στο συρταρι μεχρι τελικα να το εγκαταστησω στο 2600...

attachment.php
attachment.php


Αφου ειδα οτι δουλευει...

[video=youtube_share;ZVsggXY-92E]

...ειπα να ξεκινησω να βρω ενα PAL composite mod. Αφου σαπισα για αρκετες μερες σε διαφορα site, τελικα βρηκα ενα γερμανικο forum και το αρχισα!
attachment.php
attachment.php


και το συνδεσα στο ιδιο σαπιο 2600 motherboard που δοκιμασα το Pause mod

attachment.php
attachment.php


και το δοκιμασα...

ΠΡΙΝ


attachment.php


ΜΕΤΑ


attachment.php


Του μαζεψα λιγο τα αντερα του

attachment.php
attachment.php
attachment.php


και το κουμπωσα το μωρο

attachment.php


ΙΔΟΥ!

TFT


attachment.php


CRT


attachment.php


Αντε χρονια πολλα...

ΥΓ!!! κατι ξεχασα...

Atari Pause

http://www.victortrucco.com/Atari/AtariPausa/atariPausa_en.asp

PAL video mod

http://www.circuit-board.de/forum/viewtopic.php?f=21&t=1034
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι δεν φαινεται το βιντεο;

Επισης δε μπορω να ισιωσω τις φωτο :(
 
Εδώ: "...ειπα να ξεκινησω να βρω ενα PAL composite mod. Αφου σαπισα για αρκετες μερες σε διαφορα site, τελικα βρηκα ενα γερμανικο forum και το αρχισα!" πάτα ένα enter! :)

Γενικά, σε τόσο μεγάλες φωτός, πάτα 2-3 enter & ας σου αφήνουν μεγαλύτερα "κενά"

Αν με το video, εννοείς το "Atari 2600 Pause", μου μοιάζει σαν screenshot & όχι σαν video! Δε βάζεις και το link, καλού-κακού?

Στο δια ταύτα: Εξαιρετική δουλειά! :) Απλά, να κάνω τη χαζή ερώτηση: Το board, που το χώρεσες?!?! :D

Kudos, πάντως! ;)

(p.s.: Πολύ καπνίζεις, ρε συ! :) )
 
Oχι Ethaniel αλλα κυρο γραναζη επρεπε να σε λενε φιλε,χιλια μπραβο :bow:
 
Παρα πολύ καλή δουλειά. Με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ να μαθω το σάιτ απ'οπου αντλησες τις πληροφορίες για το video mod.
 
Rygar είπε:
Παρα πολύ καλή δουλειά. Με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ να μαθω το σάιτ απ'οπου αντλησες τις πληροφορίες για το video mod.
Κατι ελεγα οτι ξεχασσα...

Τα προσθεσα στο τελος του ποστ

D@redevil είπε:
Στο δια ταύτα: Εξαιρετική δουλειά! :) Απλά, να κάνω τη χαζή ερώτηση: Το board, που το χώρεσες?!?! :D
Δεν φανταζεσαι ποσο αχρηστο κενο χωρο εχει ενα 4αρι μεσα στο κουτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eκπληκτικη δουλεια !Ευχαριστουμε και για το link!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μ'αφήνει. Ειδα ότι είναι αρχείο για κατεβαζμα, αλλα δεν είμαι χρήστης εκεί για να το κατεβασω.
 
αχά!!! Το επόμενό μου πρότζεκτ! Δε μΕ λες, μήπως καποιο από τα υλικά δεν το βρήκες και χρησιμοποίησες εναλλακτικό; π.χ. ας πούμε το CMOS4050 βρήκες το ίδιο; Το δικό σου 2600 έχει πολύ χώρο, υποθέτω χώρεσε άνετα. Το δικό μου είναι το junior και μαλλον θα χρειαστεί να αφαιρέσω το RF.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1ον CD4050 ειναι πολυ κοινο

2ον αν κανεις μοντα σε junior μαλλον εχει ηδη το 4050 μεσα και θελει αλλο κυκλωμα! το δικο μου ηταν 4αρι. Το 6αρι και το jr εχουν αλλα κολπα απ'οσο μπορεσα να καταλαβω στο γερμενικο σαιτ... ψαξτο λιγακι πριν ξεκινησεις
 
Εχεις δίκιο. Το 4050 περιλαμβανεται στο 2600jr. Βρηκα αυτά τα 2 λινκς, http://www.circuit-board.de/forum/viewtopic.php?f=21&t=52 και http://www.console-corner.de/videomod.html τα οποία αφορούν το junior και θα ασχοληθω μαζί του αμεσα γιατί το RF είναι πλέον ανυπόφορο. Ειδα ότι είναι ευκολα στην υλοποίησή τους. Εχω δει στο παρελθόν κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκα mods τα οποία μαλιστα δεν είχαν και το αναμενόμενο αποτέλεσμα και μου κάνει εντύπωση που και τα 2 αυτά mods παράγουν πολύ καλα αποτελέσματα από ενα τόσο απλό κύκλωμα.
 
Ethaniel είπε:

Ethaniel είπε:

Rygar είπε:
αχά!!! Το επόμενό μου πρότζεκτ! Δε μΕ λες, μήπως καποιο από τα υλικά δεν το βρήκες και χρησιμοποίησες εναλλακτικό; π.χ. ας πούμε το CMOS4050 βρήκες το ίδιο; Το δικό σου 2600 έχει πολύ χώρο, υποθέτω χώρεσε άνετα. Το δικό μου είναι το junior και μαλλον θα χρειαστεί να αφαιρέσω το RF.

Ethaniel είπε:
1ον CD4050 ειναι πολυ κοινο2ον αν κανεις μοντα σε junior μαλλον εχει ηδη το 4050 μεσα και θελει αλλο κυκλωμα! το δικο μου ηταν 4αρι. Το 6αρι και το jr εχουν αλλα κολπα απ'οσο μπορεσα να καταλαβω στο γερμενικο σαιτ... ψαξτο λιγακι πριν ξεκινησεις

Rygar είπε:
Εχεις δίκιο. Το 4050 περιλαμβανεται στο 2600jr. Βρηκα αυτά τα 2 λινκς, http://www.circuit-board.de/forum/viewtopic.php?f=21&t=52 και http://www.console-corner.de/videomod.html τα οποία αφορούν το junior και θα ασχοληθω μαζί του αμεσα γιατί το RF είναι πλέον ανυπόφορο. Ειδα ότι είναι ευκολα στην υλοποίησή τους. Εχω δει στο παρελθόν κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκα mods τα οποία μαλιστα δεν είχαν και το αναμενόμενο αποτέλεσμα και μου κάνει εντύπωση που και τα 2 αυτά mods παράγουν πολύ καλα αποτελέσματα από ενα τόσο απλό κύκλωμα.
Λοιπόν δοκίμασα και τις 2 ανωτέρω μοντες (από τα 2 γερμανικά σάιτς) με επιτυχία 30%, δηλαδή ναι μεν δείχνει στην οθόνη μου (μια LGTV) αλλά με λάθος χρώματα και αρκετή παραμόρφωση. Εχω φαει τον τόπο και διαπίστωσα ότι με τις μοντες αυτές αλλοι ειναι ευχαριστημένοι (απαντούσαν ότι "από το RF πολύ καλύτερο"), αλλοι ενοχλημένοι από καποιες καθετες γραμμές, ενώ αλλοι είχαν παρόμοια αποτελέσματα με μενα. Νομίζω ότι φταίνε και οι εκδόσεις των ICs που περιέχει του καθενός το σύστημα. Σκέφτηκα ότι μπορεί καποιες από τις αντιστάσεις της πλακετας να θελουν αλλαγή, όμως μια απο τις 2 μοντες παίρνει τα σήματα απευθείας από τη CPU. To youtube εχει κατακλυστεί από βίντεΑ με αυτό το A/V kit το οποίο ΠΕΡΙΕΧΕΙ και το CMOS 4050 το οποίο είναι ήδη κολλημενο στο junior. Προφανώς ο τύπος το παρακάμπτει με δική του συνδεσμολογία επανω στο kit του. Παράγει το καλύτερο σήμα, μονο που το kit του αναφέρει ότι προορίζεται σε NTSC μοντελα, ενώ το δικό μου είναι PAL. Του έστειλα ενα μειλ να μου προτείνει μια λύση για το 2600 και για το 7800.
 
Πίσω
Μπλουζα