Atari 8bit computers and consoles

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
139
Νομίζω ότι θα πρόσθετε πολλά μια ξεχωριστή ενότητα των 8bit computer της Atari XL/XE (που ήταν ήταν και η πρώτη μου επαφή με το computing) , καθώς και για τις κονσόλες της που καθιέρωσαν το όνομα της και το ταύτισαν με τη ηλεκτρονική διασκέδαση!

Ιδιαίτερη βαρύτητα έχει το γεγονός ότι αυτά τα μηχανήματα δεν κυκλοφόρησαν μόνο σε κάποια μακρινή χώρα αλλά έφθασαν και στην πατρίδα μας βοηθώντας στη διαμόρφωση μιας ολόκληρης γενιάς κομπιουτεράδων. :)

f_448m_36e2322.jpg
 
Υπαρχουν kai μεγαλυτερες ελλειψεις

Παλιες κονσολες Λοιπα 8bit/16bit home, Magnavox, 2600 ,Inteli ,Coleco ,5200 ,7800 κτλ
 
Wally είπε:
Υπαρχουν kai μεγαλυτερες ελλειψειςΠαλιες κονσολες Λοιπα 8bit/16bit home, Magnavox, 2600 ,Inteli ,Coleco ,5200 ,7800 κτλ
Εγώ λέω να το κλείσουμε τελείως το μαγαζί :D :D:D:D

BTW, σήμερα το πρωί ένας συμμαθητής και φίλος από 20ετίας μου έδωσε ενα Αταρι 2600 μοντέλο 1987 Κ Α Ι Ν Ο Υ Ρ Γ Ι Ο. Αντε να το ειχε χρησιμοποιήσει 10 φορές, τις μισές με εμένα. Τόσες ήταν και οι κοπάνες που είχα κάνει στη Β' Γυμνασίου. Απίστευτο συναίσθημα να ξαναβλέπω μπροστά μου και ιδιαιτέρως να έχω στην κατοχή μου ένα τέτοιο μηχάνημα. Μόλις μαζέψω και τα υπολοιπα συστήματα που περιμενω, θα ποστάρω φωτογραφίες :D . Η παρέα των συστημάτων αυτών περιλαμβάνει και έναν "Ψυκτρά". YEAH!!!

Αύριο θα φέρω σπίτι και μια κούτα Pixelόνια. Ε ρε τρέλα και κορδέλα!!!!!!!

*** Οντως ένα τέτοιο subforum θα ήταν χρήσιμο, για να μιλήσω και επί του θέματος.
 
Ελα παραπονιαρηδες...μας "εφτιαξε" ο ΑΕΟΝ

Τσεκαρετε τα νεα sections ;)
 
Ιστορικες στιγμες . :D
 
fireworks07junego7.gif
fireworks03junesv7.gif
fireworks02junell9.gif
fireworks07junego7.gif
fireworks03junesv7.gif
fireworks02junell9.gif


Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα νέα subforums! :)

1000 μπράβο στον ΑΕΟΝ!

Τελικά ο Άγιος Βασίλης ΗΡΘΕ στο GRM!!!

Τώρα μένει η "βρωμοδουλειά" του να μεταφερθούν τα πόστς!!! :D
 
Εγινε μια πρωτη προσπαθεια μεταφορας...θα ακολουθησουν και αλλες.

Εσεις απλα εμπλουτιστε τα νεα sctions ;)
 
Αυτά είναι υπέροχα νέα! Επιτέλους έγινε!!!!!!! :clap:

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!!!!!:viking:

Σε ευχαριστούμε ΑΕΟΝ!

ladidafg9.gif


.......(Τώρα ποιος κάθεται να μεταφέρει! ):animrolleyes:
 
Αμάν! Οι μεταφορές άρχισαν κιόλας !!!!!!:eek:
 
Ωραίο είναι αλλά νομίζω οτι και ενα sub forum για τον Αρχιμήδη θα ολοκλήρωνε την προσπάθεια

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΕΟΝ
 
Πίσω
Μπλουζα