ATARI COSMOS

PhreakeR

RetroWannaBe
Joined
10 Νοέ 2008
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
0
cosmosmodeldv7.jpg


cosmos1fq0.jpg


Το COSMOS αποτελεσε ενα φιλοδοξο σχεδιο της ATARI για την

δημιουργια μιας tabletop παιχνιδομηχανης

που θα χρησιμοποιουσε ολογραμματα

(holographic video gaming technology).

Δημιουργηθηκαν 8 διαφορετικα game cartridges που αναμενοταν να στοιχιζουν 10-12$.

Το cosmos παρουσιαστηκε για πρωτη φορα

απο του δημιουργους του Allan Alcorn, Harry Jenkins και Roger Hector,

στην εκθεση παιχνιδιων της Νεας Υορκης το 1981.

Το ενδιαφερον του κοινου ηταν τεραστιο και υπηρξαν χιλιαδες παραγγελιες ομως μονο 3 κομματια εχουν βγει στην κυκλοφορια, απο τα οποια επιβιωσαν μονο τα 2, το ενα βρισκεται στην κατοχη της Atari Historical Society και το αλλο στα χερια ενος πρωην υπαλληλου της ATARI.

Το COSMOS αποτελει διακαη ποθο καθε retro συλλεκτη σε ολο το κοσμο και οπως καταλαβαινετε η αξια του ειναι ανεκτιμητη...
 
Πριν από μερικά χρόνια είχε εμφανιστεί ένα πρωτότυπο (χωρίς μηχανισμό, νομίζω, μόνο το κέλυφος και το ολόγραμμα) στο ebay και πήγε για τρελλά λεφτά. Είχα συνομιλήσει με τον τύπο ο οποίος ήξερε αρκετά, αλλά εννοείται δεν μπορούσα να το χτυπήσω... O τύπος ζήταγε κάμποσες χιλιάδες δολλάρια, κι εξηγούσε ότι δεν πίστευε ότι αξίζει τόσο, απλά με τόσα θα το αποχωριζόταν.

Περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.atarimuseum.com/videogames/dedicated/cosmos/cosmos.html
 
Gryzor είπε:
Πριν από μερικά χρόνια είχε εμφανιστεί ένα πρωτότυπο (χωρίς μηχανισμό, νομίζω, μόνο το κέλυφος και το ολόγραμμα) στο ebay και πήγε για τρελλά λεφτά. Είχα συνομιλήσει με τον τύπο ο οποίος ήξερε αρκετά, αλλά εννοείται δεν μπορούσα να το χτυπήσω... O τύπος ζήταγε κάμποσες χιλιάδες δολλάρια, κι εξηγούσε ότι δεν πίστευε ότι αξίζει τόσο, απλά με τόσα θα το αποχωριζόταν.
Περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.atarimuseum.com/videogames/dedicated/cosmos/cosmos.html
Πραγματικό κόσμημα...

Νομίζω η τιμή του είχε αγγίξει τα

$18,853.44

θα το αγοράζατε?
 
Είχε πουληθεί δηλαδής;
 
PhreakeR είπε:
Πραγματικό κόσμημα...Νομίζω η τιμή του είχε αγγίξει τα

$18,853.44

θα το αγοράζατε?
Δεν αγόραζα καλύτερα 100 καμπίνες;
 
Rygar είπε:
Δεν αγόραζα καλύτερα 100 καμπίνες;
δεν το δέχομαι το σχόλιο σου διότι με την λογική αυτή οποιοσδήποτε συλλέκτης προβαίνει σε αγορά είναι κορόιδο.

Ο συλλέκτης (είτε τέχνης, είτε γραμματοσήμων είτε παλαιών υπολογιστών και κονσολών που μας ενδιαφέρει) έχει την λόξα ν' αποκτήσει το αντικείμενο που ποθεί. Τα χρήματα -όταν υπάρχουν- δεν αποτελούν εμπόδιο. Απλά προϋπόθεση :)

Φαντάζομαι ότι δεν διαφωνείς με την σκέψη μου!

(Αν και σε μένα μόνο μία καμπίνα θα έφτανε... :D :D Τις υπόλοιπες θα τις χάριζα στα ενεργά μέλη του φόρουμ για να μ' ευχαριστείτε αιώνια :cool: )
 
στην προκειμένη περίπτωση νιώθεις μοναδικός μιας και έχεις αγοράσει κάτι που υπάρχει σ'όλο τον κόσμο σε 5 κομμάτια...
 
spyros_s είπε:
δεν το δέχομαι το σχόλιο σου διότι με την λογική αυτή οποιοσδήποτε συλλέκτης προβαίνει σε αγορά είναι κορόιδο.
Ωπα! Δεν είπα τέτοιο πράγμα. Αλλιώς κι εγώ, για άλλους, είμαι κορόιδο με τόσα που έχω διαθέσει για Apple μηχανάκια. Απλά το θεωρώ κάπου υπερβολή να δώσει κανείς τόσα πολλά χρήματα. Αλλά εάν τα έχει και δε θα του λείψουν, με γειά του με χαρά του. Και ναι, σίγουρα κάποιοι το κάνουν ώστε να νοιώθουν και μοναδικοί. Αρκεί να ξέρουν τί έχουν αγοράσει.
 
Εμείς έχουμε 100 και ξοδεύουμε 30 στη λόξα μας...αυτός προφανώς θα είχε 1000 και ξόδεψε τα 100 ....

Λογικά αυτός που τα έδωσε δεν ήταν μεροκαματιάρης σας πολλούς από εμάς...και είχε σίγουρα πολλαπλάσιο ποσό σε καταθέσεις....

Αν ήμουν σε τέτοια οικονομική κατάσταση ανετότατα θα τα έσκαγα αυτά τα λεφτά...
 
Σωστά! Και εμείς που έχουμε 100 και δίνουμε 30, βλέπουμε τα 100 που έδωσε αυτός ως υπερβολή. Γι'αυτόν όμως μπορεί να είναι ενα συνηθισμένο ποσό.
 
Rygar είπε:
Σωστά! Και εμείς που έχουμε 100 και δίνουμε 30, βλέπουμε τα 100 που έδωσε αυτός ως υπερβολή. Γι'αυτόν όμως μπορεί να είναι ενα συνηθισμένο ποσό.
Ακριβώς αυτό...σίγουρα δεν στερήθηκε για να τα δώσει...

Εσύ ας πούμε...αν είχες 300 χιλιάρικα ευρώ καταθέσεις και δεν τα είχες άμεση ανάγκη...δεν θα έσκαγες 20-30 χιλιάρικα για το πιο σπάνιο, μοναδικό, πρωτότυπο MAC?

Εγώ πάντως θα τα έσκαγα άνετα για κάνα τρελό πρωτότυπο από vectrex ;)
 
Plink είπε:
Εσύ ας πούμε...αν είχες 300 χιλιάρικα ευρώ καταθέσεις και δεν τα είχες άμεση ανάγκη...δεν θα έσκαγες 20-30 χιλιάρικα για το πιο σπάνιο, μοναδικό, πρωτότυπο MAC?
ΧΑ! Οχι πλέον. Για μια γόνδολα όμως ναι!!. Και σίγουρα για κανέναν οικοδόμο να κάνει διάνοιξη στην εξώπορτα για να μπορέσει να περάσει. Τι λέω ο άτιμος!!!!! :D :D:D:D:D:D
 
Rygar είπε:
ΧΑ! Οχι πλέον. Για μια γόνδολα όμως ναι!!. Και σίγουρα για κανέναν οικοδόμο να κάνει διάνοιξη στην εξώπορτα για να μπορέσει να περάσει. Τι λέω ο άτιμος!!!!! :D :D:D:D:D:D
Εεεεεε ρε πως αλλάζει ο άνθρωπος!!!! :wait2: :wait2:

:acoustic: :acoustic: :points: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Ειδες;;;; Πριν 2-3 μηνες ήμουν ολο σορόπια με τα Mac. Και Macrulez και Applerulez. Τώρα είμαι JAMMA RULEZ!!!!! :headbangdude:

Αυτά και τέλος γιατί βγήκαμε οφτόπικ.
 
Πίσω
Μπλουζα