Atari Remote Controllers

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.858
Kοιτωντας τον atari catalog μου του 1983 θυμηθηκα τα απολυτα joystiqs του 2600,τα joystiqs που ονειρευομουν να εχω μικρος σετακι με το 2600 junior μου,τα joystiqs που οι μεγαλες εταιριες θα ονομαζαν next-gen 20 χρονια μετα. :worship:

Atari Remote Controllers

Προβολή συνημμένου 112701

These wireless controllers look like standard joysticks, but have a deeper base for batteries and extra wiring. The receiver plugs into the two joystick ports on the 2600 console. It was packaged in the silver style of the black 2600 consoles.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσε..τα πέτυχα πολύ πρόσφατα ebay...πάμφηνα...έληξαν κάπου στις 10 λίρες...

αλλά δυστυχώς ο πωλητής δεν έστελνε με τίποτα Ελλάδα :cry: :cry:
 
Μακαρι Aardvark να ειχε χρησιμοποιησει η Atari τον ιδιο μηχανισμο απο τα remote αυτα και στο τελειοτερο 2600 που εγινε ποτε, το 2700. Σε εκεινο το αμοιρο μηχανημα χρησιμοποιησαν μια διαφορετικη υλοποιηση που αφενος εδινε στα πολυ μικρα joystick τον ορισμο του τελειου remote συστηματος, αλλα αφετερου δημιουργουσε τρομερες παρεμβολες σε οτιδηποτε λειτουργουσε σε εμβελεια 500 μετρων (οπως αυτοματες γκαραζοπορτες, και αλλες συσκευες που λειτουργουσαν με τον ιδιο μηχανισμο!)

Φανταζομαι το εκαναν αυτο με βαση το μεγεθος (καθως τα κλασσικα remote ηταν και ειναι γαιδουρια σε ογκο) αλλα πηρε κατρακυλα ολοκληρο το remote vcs project και μας στερησε ενα φανταστικο κατα τα αλλα μηχανημα.
 
Ξερουμε αν τελικα το 2700 εκτος απο τα χειρηστηρια ειχε και εσωτερικες βελτιωσεις?

Υπηρξε καποιο prototype?
 
Οχι ουσιαστικες αλαγες φιλε wally, περα απο ενα revision με μικροτερη πλακετα, αλλα με την καλη παλια 2600 συνταγη. Αυτο που το εκανε μοναδικο ηταν το super wow joystick που εκτος απο τον ατυχες remote σχεδιασμο ειχε μαζι με τον μοχλο και το paddle, κανοντας το το απολυτο δυο-σε-ενα χειρηστηριο.

Πρωτοτυπα βγηκαν μερικα (αν δεν κανω λαθος 10-12) και κυκλοφορουν με τιμες που χτυπουν κοντα στα 3500-5000$!
 
Phil ειναι κουκλα!!

proto_2700.jpg


The Atari 2700 Wireless Video Computer System

Τρελο design,τρελο joystick!Μα ειναι τρελοι και δεν τα κυκλοφορησαν με καποιο revision ή εστω με καλωδιο?
 
Εχω ενα τετοιο στο παταρι,το θελει κανεις...... :D

Πλακα κανω δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο τι ειναι αυτο ,αφιερωμα asap,wow γυαλιζει κιολας.....
 
Tα walkie talkie τί ρόλο βαράνε;
 
Wally είπε:
Phil ειναι κουκλα!!
Τρελο design,τρελο joystick!Μα ειναι τρελοι και δεν τα κυκλοφορησαν με καποιο revision ή εστω με καλωδιο?
Για κακη μας τυχη wally, τα σκηπτρα τα ειχε παρει η warner τοτε, και εμεινε ολο το project χαμενο σε λογιστικες αναλυσεις, ερευνες αγορας, και με μια επαρση απο τα home computers που αρχιζαν να παιρνουν κεφαλι.

Τα joystick (που θα ηταν 2700 exclusive μονο), αν εβγαιναν με καλωδιο θα εκαναν τα τεραστια αποθεματα απο cx-40 και paddles επισης αχρηστα και ζημιογονα στην εταιρια.

Αν ηταν ο Nolan τοτε στην κεφαλη της εξουσιας, θα τα ειχε σφαξει ολα προκειμενου να λανσαρει το απολυτο μηχανημα διασκεδασης αδιαφορωντας για το κοστος. Περιττο να αναφερω οτι το project αυτο, υπηρχε εξαρχης στο μυαλο του nolan σαν το upgrade του heavy sixer, και απλα ειχε μεινει σε σχεδια μεχρι να εδραιωθει η εταιρεια ωστε να μπορεσει να αποροφησει το κοστος κατασκευης. Αλλα με τους βλακες της Warner που ειχαν τσεκουρωσει ολη την αρχικη ομαδα σχεδιασμου της Atari (και που σιγουρα θα ειχε δωσει λυση στο προβλημα των παρεμβολων με καμια Ataro-πατεντα οπως παντα), καθε ελπιδα εσβησε εξ'αρχης.
 
Πίσω
Μπλουζα