Atari ST to HDMI upscaller 1080p

NikiforosST

RetroActive
Joined
30 Νοέ 2008
Μηνύματα
275
Αντιδράσεις
2
Kαλημέρα ξανα! μετά από καιρο τελικά παρέλαβα αυτο το μηχανάκι http://www.ebay.ie/itm/271155770903?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 ειχε ερθει λάθος με βυσματα SVideo+RCA (cvs) και τελικά το κράτησε ο πατέρας μου για την δορυφορική! σημαντική διαφορα σε TV 42" full hd! εκεινο ειχε 47 τελική τιμή και ο κινέζος μου έκανε στο σωστο εκπτωση και το πηρα 35 αυτο με το scart. Εκανα δοκιμη και τρελαθηκα απο την ποιοτητα! ειδικα στην οθονη μου LG 22 wide LED full HD. Κανει upscalling σε 1080p. Οποτε δεν χρειαζομαι τπτ απο τα κυκλωματα και αλλαγες τσιπ που έλεγα κατα καιρούς! το προβλημα μου ειναι ομως οτι ενω στην TV το SCART δεν εχει προβλημα με τις 2 αντιστασεις στο H+V sync για να δωσω Csync στο Scart, με αυτο το μηχανακι ομως η εικονα μερικες φορες οχι πολυ συχνα, μαυριζει για κλασματα δευτερολεπτων και επανέρχεται αμεσως. Ειναι τοσο γρήγορα αυτα που τα συνηθίζεις στο μάτι, αλλά προτιμώ να το διορθώσω. Ξέχασα να πω πως εχει ενα κουμπακι το μηχανακι και διαλεγεις 720p ή 1080p και έχει το καθενα στα 50 ή 60hz.

Ανεβασα αυτο το βιντεο, εκτος εκει που κανει μεσα εξω η εικονα ειναι απο την αυτοματη εστιαση του κινητου, βλεπουμε οτι σβηνει σε μια φορα το εκανε κοντα κοντα 3 φορες και παιζει καμια φορα προς τα δεξια. Η εικονα εχει πολυ καλη ποιοτητα. Δοκίμασα και αλλο καλωδιο scart παντα με αντιστασεις στο Η+V sync και συνδεση στο Csync του scart. Ναι με κανονικο scart στην 32αρα tv μου δεν το κανει! ομως και το μηχανακι δεν φταιει γιατι εβαλα πολυ ωρα επανω δορυφορικο δεκτη απο εξοδο Scart-RGB και δεν κανει το παραμικρο. Μονο με τον ST γινεται αυτο.

Βεβαια τελικα και με τις δοκιμες που εχω κανει μεχρι τωρα με την βοηθεια του φιλου Anemou αλλά και οσα διαβασα στο atari-forum αλλοι 2 με ιδιο προβλημα, μαλλον δεν φταιει ο STFM μου αλλα κατι δεν ειναι συμβατο με το rgb video του ST. Μετα απο αλλαγες των αντιστασεων με μεγαλυτερες στο Η+V sync και το ξηλωμα των αντιστασεων στο RGB του SCART η εικονα ειναι πολυ ποιο σταθερη σε σχεση με το βιντεο και μονο μαυριζει μερικες φορες και επανερχεται παρα πολυ γρηγορα, θα κανω κατι δοκιμες με κυκλωματα απο H+V sync to Csync να δουμε. Να υπενθυμισω οτι ο STFM μου εχει ζημια στο MC1337 και δεν βγαζει σημα CVS video και Csync, επισης εχουμε ξηλωσει το RF modulator καθως ειχε κανα 2 καμενα εξαρτηματα. Δουλευει μονο σημα RGB και H+V sync. και μερικες φωτος :

Προβολή συνημμένου 89848Προβολή συνημμένου 89849Προβολή συνημμένου 89850
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

βιντεο μετα την επιλυση του προβληματος! :) )))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα