Atari STFM CVS out with MC1377 chip

NikiforosST

RetroActive
Joined
30 Νοέ 2008
Μηνύματα
275
Αντιδράσεις
2
Ανοίγω το θέμα αυτό σχετικά με ενα project που εχει τον ατελειωτο! :p :p επειδή λοιπον στον STFM εχει καει το TV modulator το ξηλωσαμε και βρηκα τι εξαρτηματα εχουν χαλασει! δλδ ενα πηνιο και ενα RF chock που ανοιξε!! επειδη δεν το χρειαζομαι το βγαλαμε εντελως και ακομα δεν εχω σημα CVS! ετσι αλλαξα το τρανζιστορ στο κυκλωμα επανω στον ST και παλι δεν παιζει! πηρα απο εξωτερικο ενα νεο τσιπακι και εινα να το αλλαξω συντομα να δουμε! επισης παραλληλα δοκιμαζω την κατασκευη ενως εξωτερικου κυκλωματος επισης με το ιδιο τσιπακι που παιρνει σημα RGB και βγαζει σε CVS! με μερικες μετατροπες μπορουμε να παρουμε σημα SVIDEO αντι CVS που ειναι ακομα καλυτερο! ο σκοπος μου ειναι να μπορω να συνδεσω τον ST στην εισοδο της καρτας video στο pc μου! και μερικες φωτος :

Προβολή συνημμένου 71172

Προβολή συνημμένου 71173

Προβολή συνημμένου 71174

Προβολή συνημμένου 71175

Προβολή συνημμένου 71176

Προβολή συνημμένου 71177

Προβολή συνημμένου 71178

και το εξωτερικο κυκλωμα ειναι παλιες φωτος τωρα εχει περισσοτερα εξαρτηματα επανω!

Προβολή συνημμένου 71181

Προβολή συνημμένου 71179

Προβολή συνημμένου 71180

και εδω βλεπουμε μερικα απο τα επισημα σχεδια του ST αν και καποια νουμερα δεν ειναι ακριβως ετσι στον δικο μου εχω βρει τις ακρες ομως :

Προβολή συνημμένου 71162

Προβολή συνημμένου 71163
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή επιτυχία! Έχει ξαναγίνει ή είναι δική σου ιδέα?
 
Δεν ξέρω για το project, αλλά πολλά thumbs up για το documentation!....

Εξαιρετικές φωτός, schematics (να μην ψάχνονται όσοι θέλουν να κάνουν την ίδια δουλειά) και υπομονή!

Τι να πω - καλή επιτυχία! :)
 
οχι μην μπερδευεστε! το ενα σχημα ειναι αυτο που φτιαχνω! κανονικα εχει και κειμενο (το εχω εκτυπωσει) αλλα η σελιδα εχει πεσει πλεον....το κυκλωμα ειναι παλιο! επισης για να παιξει σε pal θελει εναν αλλον κρυσταλλο με αλλη συχνοτητα, τον εχω αλλαξει εγω. Τα αλλα τα σχηματα τα εδειξα γιατι σκοπευω να αντικαταστησω το τσιπακι αυτο μεσα στον αταρι με ενα νεο που πηρα γιατι σε μετρήσεις που κάναμε δειχνει να ειναι καμμενο! τα εξωτερικα κυκλωματα πλεον γινονται καλυτερα και ευκολοτερα με το γνωστο τσιπ AD725 που μπορει ευκολα να βγαζει και σημα SVIDEO καθως δουλευει και στα 5volts αντι τα 12 του MC1337! αν δουλεψει το κυκλωμα μεσα στον ST ξανα δεν χρειαζεται το εξωτερικο αλλα αφου το ξεκινησα πρεπει να το τελειωσω! και 2 νεες φωτος τα υλικα για το κυκλωμα και το κυκλωμα με νεοτερα εξαρτηματα επανω! επισης το τσιπακι που θα αλλαχθει μεσα στον ST θα μπει σε βαση πλεον....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως και να 'χει, περιμένουμε κι άλλες λεπτομέρειες! :)

Είναι εξαιρετικό σαν project και αξίζει την ανάλογη προβολή!

Όσο για όλα τα σχέδια που παραθέτεις, ας υπάρχουν βρε αδερφέ και ας μην τα χρειαστείς ποτέ! :biglaugh:
 
Ξεχασα να πω οτι το παραπανω κυκλωμα μαζι με ενα RF modulator το εχει το amiga A520! (εξωτερικο amiga tv modulator με εξοδο σηματος composite) μαλιστα πιστευω αν τροποποιησουμε το καλωδιο μπορει να παιξει και σε atari ST!
 
Thumps up για το project.

Μια παράκληση μόνο. Ανέβαζε τις φωτογραφίες σε άλμπουμ ή συνημμένες και όχι από το photobucket. Επίσης στο προτελευταίο σου ποστ οι φωτογραφίες δε φαίνονται :)
 
DSC07451_zpscfa7929d.jpgαλλαξα την θεση τους στο album! τις ανεβαζω εδω τωρα ξανα! σορρυ το διόρθωσα! απο δω και περα θα ανεβαζω τα αρχεια αυτο δεν εννοεις?

cauldron είπε:
Καλή επιτυχία! Έχει ξαναγίνει ή είναι δική σου ιδέα?
thanks! καποιος το εχει σχεδιασει το κυκλωμα οποτε δεν ειναι δικια μου ιδεα! οπως ειπα εξαλλου παρόμοιο ειναι το εσωτερικο στους atari STFM, καθως και ο Amiga A520 RF TV Modulator!

DSC07450_zpsf0963c15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Offtopic mode on:

Θέλω σε παρακαλώ ν' ανοίξεις ένα θέμα εδώ και να δώσεις πληροφορίες για την Red Hat πιστοποίηση!

Pleeeeeaaaseeeee?

please.jpg

/Offtopic mode!
 
NikiforosST είπε:
αλλαξα την θεση τους στο album! τις ανεβαζω εδω τωρα ξανα! σορρυ το διόρθωσα! απο δω και περα θα ανεβαζω τα αρχεια αυτο δεν εννοεις?
Ναι έτσι όπως τις ανέβασες τώρα :) Kαι για να μην φαίνονται thumbnails δες εδώ ;)
 
Ενα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των σημερινών χρηστών ST. Η ΠΑΝΤΕΛΗΣ απουσία ενός (αξιοπρεπούς) scandoubler. Ευχομαι να σου παίξει το κύκλωμα που φτιάχνεις.
 
Rygar είπε:
Ενα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των σημερινών χρηστών ST. Η ΠΑΝΤΕΛΗΣ απουσία ενός (αξιοπρεπούς) scandoubler. Ευχομαι να σου παίξει το κύκλωμα που φτιάχνεις.
Δες εδώ... :p

Κατά τα άλλα, It's all Greek to me, καθώς το hardware δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο...

Νικηφόρε, καλή τύχη στο project!
 
Kambia είπε:
Ναι έτσι όπως τις ανέβασες τώρα :) Kαι για να μην φαίνονται thumbnails δες εδώ ;)
δεν τα καταφερνω! κατι κανω λαθος!

το κυκλωμα θα παιξει σιγουρα πιστευω, αυτος που το ειχε φτιαξει ομως ηταν για να παρει NTSC σημα και εξωτερικο τετοιο κύκλωμα δεν έχει δοκιμαστει σε PAL! για να γίνει PAL ήθελε αλλαγη ο κρυσταλλος απο 3.58mhz σε 4.43mhz αν θυμαμαι καλα και ήταν λίγο σπάνιος αλλα τον βρηκα και ενα ποδαρακι στο τσιπακι θελει γεφυρωμα ή το αναποδο φαινεται στο σχεδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα! το κυκλωμα αυτο το παρατησα γιατι πηρα scart to hdmi upscaler! τι να λέει το composite video???
 
Πίσω
Μπλουζα