Ati Tray Tool... υπάρχει κάτι αντίστοιχο για NVIDIA?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ κάρτες της Αti και το συγκεκριμένο προγραμματάκι μου έχει γίνει τελείως απαραίτητο (http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/ATI-Tray-Tools.shtml). Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Βρέθηκε στα χέρια μου μία κάρτα γραφικών της NVIDIA η οποία είναι αρκετά καλύτερη από την δική μου και μιας και ο 2ος υπολογιστής μου έχει PCI Express, σκέφτηκα ότι καιρός είναι να τον φτιάξω και να τον κάνω το main PC μου. Δεν μπορώ όμως να κάνω χωρίς τις ευκολίες που μου προσφέρει το Ati tool και αυτές είναι οι εξής:

1. Μου επιτρέπει να φτιάχνω profiles για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να δίνω στο καθένα διαφορετικά settings για antialiasing κλπ. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί το ίδιο υπάρχει και στους drivers της NVIDIA οπότε το προσπερνάμε.

2. Υποστηρίζει HOTKEYS για διάφορες λειτουργίες. Εγώ τα χρησιμοποιώ για να ανεβάζω το Gamma, για να το φέρνω στα default και το σημαντικότερο, μπορώ να κλείνω την οθόνη με ένα απλό συνδυασμό 2 κουμπιών. Αν και υπάρχει ξεχωριστό προγραμματάκι για να κλείνω την οθόνη, στο ati tray tool υπάρχει ήδη, οπότε δεν χρειάζεται να κάνω install και άλλο πρόγραμμα για να μου γεμίζει το tray bar.

3. Refresh Lock system with ability to set separate refresh rates for each resolution. Το refresh Lock σύστημα που έχει είναι το καλύτερο που έχω δει. Μπορείς να ορίσεις πόσα hertz θες να έχει η οθόνη σου ανάλογα με την ανάλυση. Πχ εγώ έχω ορίσει όταν βάζω ανάλυση 640Χ480 να πέφτει στα 60hz αυτόματα, χωρίς να το κάνω mannually και όταν ξαναβάζω την ανάλυση του desktop, να επανέρχεται στα 85, πάλι αυτόματα. Έτσι έχω ορίσει τους περισσότερους console emulators να τρέχουν σε 640X480 και με αυτόν τον τρόπο όλα τα NTSC games να συγχρονίζονται απόλυτα με την οθόνη και να απολαμβάνω scrolling πεντακάθαρο, super smooth, χωρίς μικροσπασίματα ή θολούρες (εννοείται ότι έχω CRT οθόνη). Μόλις κλείνω τον Emulator, η ανάλυση επανέρχεται στην default και τα hz στα 85 αφού δεν μπορώ να δουλέψω με 60hz. Μπορείς να ορίσεις ότι refresh rate θες και αν για κάποιο λόγο δεν θες να αλλάξει αφού αλλάξεις ανάλυση, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, έτσι απλά, και μετά να το ενεργοποιήσεις πάλι και να θυμάται όλα τα settings σου.

4. Διάφορες άλλες ευκολίες όπως ότι κάνεις save τα icon positions στο desktop, βλέπεις το frame rate στα 3D games, κάνεις overclock (με Artifact Tester) και βλέπεις την θερμοκρασία της κάρτας.

Αν λοιπόν γνωρίζει κανείς καποιο πρόγραμμα για NVIDIA που να τα κάνει όλα αυτά ή όσα περισσότερα από αυτά γίνεται (δεν θέλω να γεμίσω το tray μου με 3-4 διαφορετικά προγράμματα) κυρίως όμως το νούμερο 3, θα με βοηθήσει να έχω ένα καλύτερο PC γιατί ο μόνος λόγος που κρατάω το παλιότερο είναι το Ati Tray Tool, δεν μπορώ χωρίς αυτό :p

Edit: Δοκίμασα ήδη κάποια όπως το Powerstrip και το NVTray αλλά δεν έχουν καμία σχέση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα