Babybel

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.738
Babybel.jpg


θυμάμαι απο μικρός αυτά τα τυράκια. Εντύπωση μου έκανε πάντα η συσκευασία τους, με το τυρί και ο τρόπος που ξεφλουδίζει και ανοίγει, και φυσικά το μικρό στρογγυλό σχήμα και η μαλακή υφή τους. Παρόλο που μικρός δεν μου άρεσε το τυρί, χαιρόμουν να τα βλέπω και αγοράζαμε καμια φορά (κι ας έτρωγα με το ζόρι :Ρ)

Όσο για το κερι (wax), ήταν εύπλαστο σαν πλαστελίνη και έπαιζα με αυτό. Μια φορά το είχαμε τυλίξει γύρω απο μια κλωστή και το ανάψαμε, και όντως έκαιγε σαν κεράκι (candle) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει ακομα και με την ιδια συσκευασια. Μαλιστα βγαινει και σε Εμενταλ.

Η "επιμενων Ελληνικα" μανια μου, με αποτρεπει συνηθως απο το να τα ψωνιζω (θεωρω πραγματικα βιτσιο οταν εχουμε τοσο καλα τυρια, να αγοραζουμε εισαγωγης) αλλα το γουσταρουν τα πιτσιρικια.
 
μιαμ μιαμ....

Μόλις έφαγα ένα με ψωμάκι :)

Πολύ ωραίο τυρί!!
 
παλιότερα είχαν βγει και άλλες "γεύσεις"; ρωτάω γιατί έχω δει μια διαφήμιση (μάλλον παλιά αλλά δεν είμαι και σίγουρος) όπου δείχνει και άλλα χρώματα από την οποία θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα μωβ...
 
Και εγω κρατουσα τα 'κερακια' μικρος... Για τα παιχνιδια μου...
 
Yπαρχουν και σε κιτρινα (τσενταρ) και μωβ
 
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο παλιά.Νόμιζα ότι βγήκαν τα τελευταία 5 χρόνια.
 
...δεν ήξερα κι εγώ ότι τα τυράκια babybel κυκλοφορούν από παλιά...δεν είχα φάει ποτε γιατί δεν μου αρέσει το τυρί (ωμό!!!)
 
Rakeesh είπε:
Yπαρχουν και σε κιτρινα (τσενταρ) και μωβ
Στην Ελλάδα μόνο τα κλασικά κόκκινα θυμάμαι από παλιά, δεν έτυχε να δω άλλα. Εδώ βέβαια έχω δει κανονικά και τα συγκεκριμένα, μόνο που το μωβ είναι το τσένταρ και το πορτοκαλί γκούντα. Υπάρχουν και σε γαλάζιο που είναι τα κλασικά light. Τα έχω δοκιμάσει όλα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν και πολύ.
 
Πίσω
Μπλουζα