Barbarian (Palace)

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.268
Αντιδράσεις
107
Σε ποιόν δεν άρεσε η εποχή (να την διαβάζει τουλάχιστον) που η τιμή και η ανδρεία σήμαινε το παν και το ψυχρό ατσάλι ήταν το μοναδικό μέσο επίλυσης των διαφορών;Κατευθείαν από την θεματολογία του Conan του βάρβαρου έρχεται από την βρετανική Palace αυτό το παιχνίδι. Δέχτηκε τότε δριμεία κριτική για το αμφισβητούμενης ηθικής εξώφυλλο του και την υπερβολικά ωμή βία του ,αλλά σίγουρα σε καμιά περίπτωση δεν πέρασε απαρατήρητο. Ο δαιμονικός μάγος Drax έχει απαγάγει την κοπέλα του εξωφύλλου (δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί... :rolleyes: ) που ονομάζεται Mariana!

Ο Βάρβαρος μας καλείται να αντιμετωπίσει τους πιο ικανούς πολεμιστές του κακού μάγου (Που δυστυχώς είναι πολύ βάρβαροι) και να ελευθερώσει την Mariana θέτοντας τέλος στα ανίερα σχέδια του ! Το παιχνίδι γνώρισε τεράστια επιτυχία και έγινε port στα περισσότερα formats των home computers.Στις 16bit εκδώσεις όμως το παιχνίδι είναι άλλο πράγμα! Ο ήχος παραμένει ακόμα και σήμερα σημείο αναφοράς για το πώς πρέπει να ακούγεται ένα παιχνίδι! Αγωνιώδεις κραυγές πόνου, πολεμικές ιαχές και κρυστάλλινης ποιότητας κλαγγές όπλων βγαίνουν από τα ηχεία σας και σχίζουν τον αέρα.

Αλλά από πού ήρθε αυτό το τέλειο ηχητικό αποτέλεσμα; Μια προσεκτική ακρόαση των ηχητικών της ταινίας Red Sonja με τον Arnold Schwarzenegger θα σας κάνει να χαμογελάσετε με σιγουριά και κατανόηση! Στην ιστορία επίσης έχει μείνει και η θεαματικότατη κίνηση του αποκεφαλισμού που κατά την επιτυχή εκτέλεση της κάποιος θα χάσει το κεφάλι του μέσα σε ένα πίδακα αίματος! Το κερασάκι στη τούρτα είναι ένα παράξενο κοντόχοντρο πράσινο πλασματάκι που έχει χρεωθεί την υποχρέωση να καθαρίζει την αρένα από τα πτώματα παίζοντας ακόμα και ολίγον ποδόσφαιρο με το κομμένο κεφάλι του όποιου άτυχου πολεμιστή! Εκπληκτικό!

barbariantheultimatewarcf3.jpg


All time clasic!

barbarian1xk4.jpg


Αποκεφαλισμός συνοδευόμενος από τον ανατριχιαστικό ήχο του ατσαλιού


που συνθλίβει σάρκα και κόκαλα!


barbarian034yj2.jpg


Ο πράσινος φίλος μας που θα οδηγήσει τον ηττημένο στον Krom!

barbarian024uw2.jpg


Ταπείνωση μπροστά στον μάγο....

barbarian033wd2.jpg


Στιγμές χαλάρωσης μπροστά στη Mariana...

barbarianpalace1qy6.jpg


barbarian001uk9.jpg


Η εισαγωγική οθόνη. Από εδώ μπορούμε να διαλέξουμε μουσική και να


απενεργοποιήσουμε τα ηχητικά εφέ.
 
Επιτέλους ένα review του barbarian όπως του αξίζει,και σε μια ενότητα λίγο παραμελημένη.Μπράβο Turrican περιμένουμε και άλλα τέτοια ωραία reviews!!!!
 
Πώ! Πώ! τι έπαθα! Νομίζω ότι τώρα είναι ok παιδιά thanks! :blush:

Χμμμ! Mariana Whittaker ;;; Τον David Whittaker τι τον είχε άραγε; Βγάλατε "λαβράκι"!!
 
Turrican είπε:
Πώ! Πώ! τι έπαθα! Νομίζω ότι τώρα είναι ok παιδιά thanks! :blush:
...τέλεια. :thumbup: Εξαιρετικό το review σου Turrican, και με πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Tα περι ηχητικών εφφέ απο την "Ρεντ Σόνια" ("Κάλιντορ ο Μονομάχος" το έλεγαν εδώ, αν δεν απατώμαι) δεν τα γνώριζα καν !! (δεν είχα παίξει ποτέ τις δεκαεξάμπιτες εκδόσεις... :( ).
 
billy είπε:
...τέλεια. :thumbup: Εξαιρετικό το review σου Turrican, και με πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Tα περι ηχητικών εφφέ απο την "Ρεντ Σόνια" ("Κάλιντορ ο Μονομάχος" το έλεγαν εδώ, αν δεν απατώμαι) δεν τα γνώριζα καν !! (δεν είχα παίξει ποτέ τις δεκαεξάμπιτες εκδόσεις... :( ).
Σε ευχαριστώ billy μου για τα καλά σου λόγια! Για αρκετό καιρό νόμιζα ότι τα ηχητικά εφέ το παιχνίδι τα είχε δανειστεί από τα Conan. Άλλα μια φορά που η TV έπαιζε το Ρεντ Σόνια και εγώ απλώς άκουγα κάνοντας κάτι άλλο , ξαφνικά πετάχτηκα επάνω σε κατάσταση συναγερμού! Ήμουν σίγουρος ότι είχα ακούσει την ιαχή του αποκεφαλισμού!Και μετά από 10' παρακολούθησης ήμουνα βέβαιος!

Πολύ εύστοχα χαρακτήρισες την μουσική Πολειδουρίστικη. Ακόμα και τώρα πολλές φορές μπερδεύομαι και νομίζω ότι είναι δική του, και μάλιστα από το Conan! :thumbup:
 
Έχει κάτι το πολύ αρχέγονο!
 
Παιδιά μη χάνουμε τον προσανατολισμό μας! Το ατσάλι είναι το πάν! Το ατσάλι!!!

conanbs8.jpg
 
Ατσάλι όπως οι MANOWAR..


manowarnx6.jpg



 
Ατσάλι! Ατσάλι!!!!

conanthebarbarianconanie0.jpg


Αλλά για να μην κάτσει και καμιά στραβή....
conan9zf3.jpg


conan3pa3.jpg
Chicks!!! Chicks!!!
 
keropi είπε:
turrican, turrican! exei atsali kai auto! kai manowar!
Χά! Χά! Μη ξύνεις πληγές εσύ!!!

Κάπου πήρε το μάτι μου ένα remake του Barbarian στο PC άλλα μάλλον σαν ιεροσυλία μου φάνηκε.....(Και πιο αργό και από το Replay!)

Barbarian Returns....

clipboard02ep5.jpg


clipboard012wb5.jpg
 
Αν θυμάμαι καλά είχε και ένα ωραίο "εύρημα"! Αν δεν κινούσαμε το Sprite για μερικά δευτερόλεπτα , ο βάρβαρος γυρνούσε προς το μέρος μας και χειρονομούσε γεμάτος απορία!!!
 
Χά! Χά! Καλό το φλασάκι ! Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι στον ήχο το original παιχνίδι της Palace κρατάει ακόμα τα σκήπτρα! :clap:
 
Η Μαρία πραγματικά προσέφερε πολλά στον τομέα των computer games!Το πρώτο Strip Poker που έπαιξα ήταν το Maria Whittaker's X-Mas Strip Poker ! Το ξέρατε αυτό ότι υπήρχε ; Μήπως σας ξέφυγε;;;; :rolleyes:
 
Turrican είπε:
Η Μαρία πραγματικά προσέφερε πολλά στον τομέα των computer games!Το πρώτο Strip Poker που έπαιξα ήταν το Maria Whittaker's X-Mas Strip Poker ! Το ξέρατε αυτό ότι υπήρχε ; Μήπως σας ξέφυγε;;;; :rolleyes:
Θέλουμε review Turrican! :D

pic1.png
 
Δεν μπορώ βρε παιδιά γιατί έχει...Τζόγο!!! :rolleyes:
 
Το Barbarian είχε κυκλοφορήσει στην Αμερική με τον τίτλο Death Sword ;

Απίστευτο!!! Δεν το ήξερα.....

deathswordpz1.jpg


deathsword2wy0.jpg


covergirlpokerly0.jpg


:nervous: ΣΣΣΣσσστ!!!Βρήκα κι άλλο! Πάνω δεξιά ντάμα!!!!!:animrolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα