Barbie η αγαπημένη... Ζητώ τη βοήθειά σας!

Lne

RetroActive
Joined
29 Απρ 2011
Μηνύματα
291
Αντιδράσεις
4
φωναζω σε ολους κ ολες sos!! καταρχην καλησπερα! ειμαι νεα στο φορουμ κ τρελη fαν της barbie. εχω καποιες οι οποιες αντεξαν στον χρονο κ γλυτωσαν απ τα χερια της μικροτερης αδερφης μου...!

καταρχην συγχαρητηρια για τις συζητησεις σας, οι πληροφοριες-φωτογραφιες, ολων ειναι απιστευτες. κ παλι συγχαρητηρια! θα ηθελα λοιπον, αν εχετε την ευγενη καλοσυνη, να σας στειλω φωτο των δικων μου, να μου τις εκτιμησετε, μοντελα κλπ οτι χρειαζεται να ξερω. τοσο καιρο τις κραταω κ τις προσεχω κ νομιζα οτι θα με κοροιδευουν για τη συλλογη μου...!

επισης θα ηθελα μια ακομα βοηθεια. σημερα μολις, σκεφτηκα να ψαξω στο ιντερνετ να αγορασω καποιες παλιες barbie.καινουριες βρισκω ανετα κ σε καλες τιμες αλλα αλλη συναισθηματικη αξια εχουν οι παλιες.θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου προτεινεται καποιες σελιδες. μου ειπαν πως οι αγορες στο ιντερνετ με προπληρωμενη καρτα, ειναι ασφαλεις...

αυτα για αρχη κ ευχαριστω!! :cool:
 
lne καλώς όρισες στην παρέα μας.

Αν θέλεις να μοιραστείς μαζί μας φωτογραφίες της συλλογής σου θα χαρούμε πάρα πολύ. Φαντάζομαι θα υπάρχουν άτομα που θα μπορέσουν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Να σου τις εκτιμήσουμε όμως δεν γίνεται :)
 
Καλώς όρισες Ine στην παρέα μας!! Θα χαρούμε πολύ να μοιραστείς μαζί μας την υπέροχη συλλογή σου και θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να σε βοηθήσουμε να βρεις τα ονόματα και την ημερομηνία κυκλοφορίας τους. Προσπάθησε να βάζεις σε κάθε κούκλα τα ρούχα με τα οποία είσαι σίγουρη ότι αγοράστηκε. Θα χρειαστούν επίσης φωτό που να δείχνουν το σώμα τους καθώς και οι ημερομηνίες στο σώμα και το κεφάλι και η χώρα κατασκευής. Η εκτίμηση τους είναι υποκειμενική και κρίνεται από την ημερομηνία κατασκευής και τον τόπο, το αν είναι ακόμη στο κουτί της αλλά κυρίως τη ζήτηση τους μέσω δημοπρασιών. Υπάρχουν συνδρομητικά sites που υποστηρίζουν ότι μπορούν να σου υπολογίσουν την τιμή αλλά δεν έχω προσωπική πείρα. Αν θέλεις να αγοράσεις μέσω διαδικτύου, να προτιμήσεις πολύ γνωστά site δημοπρασιών, να μη δίνεις ποτέ τα στοιχεία σου και να κάνεις τις πληρωμές μέσω των ειδικών μεσολαβητικών οργανισμών και πάντα με χρεωστική και με μικρό υπόλοιπο σε ένα λογαριασμό που θα τον χρησιμοποιείς μόνο για αγορές (π.χ. ποτέ λογαριασμό μισθοδοσίας). Να ελέγχεις πάντα την ανάδραση του πωλητή και σε όσους δεν είναι100% να ελέγχεις πάντα τα αρνητικά σχόλια που εξηγούν τους λόγους.

Στο νήμα ''Η ιστορία της ευρωπα'ι'κής Βarbie'', θα βρεις πολλές πληροφορίες και παραπομπές σε ιστοσελίδες που σου δείχνουν πως μπορείς να υπολογίσεις την ημερομηνία κυκλοφορίας τους. Μπορείς να βάλεις εκεί και τις φωτογραφίες σου αν θέλεις. Αυτά από εμένα ελπίζω να σε ξαναδούμε σύντομα!!
 
καλως σας βρηκα!!ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! θα ανεβασω τις φωτογραφιες μου κ θα προσπαθησω να φαινονται οσον το δυνατον περισσοτερα.το μονο κακο ειναι οτι μαλλον δεν εχω τα αρχικα τους ρουχα....παντως εχω διαβασει το νημα η ιστορια της ευρωπαικης barbie κ θα φροντισω να το διαβασω πιο προσεκτικα για να μαθω οτι χρειαζεται.
 
λοιπον αρχικα ανεβασα αυτες τις 2.η μια ειναι η ποκαχοντας. δυστυχως καμια απο τις 2 εχει το δικο της ρουχο (τα ρουχα τα εφτιαξα εγω...)η ποκαχοντας στο λαιμο της γραφει disney κ στη μεση της mattel.inc.1966 indonesia. η barbie στο λαιμο γραφει mattel.inc 1976 κ στη μεση της 1966 china.

Προβολή συνημμένου 32212

Προβολή συνημμένου 32211

IMG_7144.jpg

IMG_7146.jpg
 
Kαλησπέρα!! Είναι πανέμορφες και οι 2 και να της χαίρεσαι!! Και μπράβο για τα υπέροχα ρούχα που τους έραψες!! Η ποκαχόντας πρέπει να κυκλοφόρησε το 1995. Για την Barbie είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα και χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Αν θέλεις να αναγνωρίσεις μία Barbie και δεν έχεις τα γνήσια ρούχα της κούκλας είναι καλύτερα να βάζεις μια γυμνή φωτό διότι το σώμα της βοηθάει περισσότερο. Ξέχασα επίσης να αναφέρω πως χρειάζεται και μία κοντινή φωτογραφία στο πρόσωπο διότι τα μάτια και το βάψιμο βοηθούν πολύ. Επίσης αν φαίνεται να φορούσε σκουλαρίκια και δαχτυλίδι. Χοντρικά μπορώ να πω ότι είναι μία 80s Barbie. Το 1976 στο κεφάλι δηλώνει την περίοδο Superstar. Η ημερομηνίες αυτές δυστυχώς δηλώνουν τα καλούπια της Mattel και όχι την ημερομηνία κυκλοφορίας της κούκλας. Οι superstar κυκλοφορούσαν ως το 1994 περίπου, η συγκεκριμένη μοιάζει περισσότερο με μέσα 80s. Αν μπορέσεις να ανεβάσεις και τη γυμνή και κοντινή φωτό θα μπορέσουμε ίσως να βρούμε ποια είναι ευκολότερα!
 
4984124557_cbaf721fd2.jpg


(πηγη : flickr)

Ine εδω βρηκα μια φωτο με ολες τις Barbie Pocahontas που κυκλοφορησαν.

1. Braided Beauty Pocahontas

2. Color Splash Pocahontas

3. Disney Store Pocahontas

4. Spirit of Love Pocahontas

5. Sun Colors Pocahontas

Η δικη σου στο μακιγιαζ μοιαζει με την δευτερη (εντονες χρωματιστες σκιες στα βλεφαρα, τιρκουαζ και μωβ/φουξια). Ομως το σωμα της, αν προσεξεις τα χερια στην φωτο ισια με τις παλαμες προς τα πισω, ειναι διαφορετικο. Μοιαζει με την πρωτη, τεταρτη και πεμπτη που εχουν τα χερια ποιο καλοσχηματισμενα, με τις παλαμες προς τους γοφους. Η Color Splash Pocahontas κυκλοφορησε το 1995 απο την ματελ σε συνεργασια με την Disney. Εδω βρηκα μια φωτο με την ιδια κουκλα αλλα με το σωμα που εχει η δικη σου. Αυτο με κανει να πιστευω οτι η συγκεκριμενη κουκλα κυκλοφορησε την ιδια περιοδο με διαφορετικα σωματα, κρατωντας ομως το μακιγιαζ της και το ρουχο της στανταρντ.

Δεν ξερω αν το ρουχο που φαινεται στις φωτο που ποσταρω σου θυμιζει το οριτζινακ που ειχε η κουκλα σου! Παντως αυτα που εφτιαξες με τα χερακια σου ειναι ακομα πιο τρυφερα και της ταιριαζουν πολυ! :)

H Pocahontas εχει τελεια μαλλια!!!

81eQcyTc8SL._AA1500_.jpg
 
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ κ τις 2!!οσον αφορα την barbie θα φροντισω να την φωτογραφισω γυμνη κ κοντινη κ θα προσπαθησω να ψαξω κ μονη μου καθως οι πληροφοριες που δινεται στο αλλο νημα για την ιστορια της, βοηθουν πολυ.ποκαχοντας ειχα 3 απο τις οποιες εμειναν μονο 2.τις ειχε στειλει ο πατερας μου απ το εξωτερικο (ηταν ναυτικος) οταν κυκλοφορισε η ταινια.η μια που χαθηκε ειχε μελη οπως οι σημερινες facionistas, συνοδευοταν απο κανο κ το αγαπημενο της ρακουν. τελικα αυτη στη φωτο 99% ειναι αυτη που ανεβασες αναστασια στο κουτι. εχει το μακιγιαζ κ ακομα αχνοφαινονται οι ανταυγιες της...! δυστυχως καμια δεν εχει τα δικα της ρουχα κ αξεσουαρ.

ωστοσο θα ανεβασω τις υπολοιπες φωτο μου στο αλλο νημα ''η ιστορια της ευρωπαικης barbie'' για να μη σας μπερδευω ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα