Basic Tutorials - Εισαγωγή στον προγραμματισμό

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Ξεκινάμε μια σειρά από μικρά Tutorials που σκοπό έχουν να μας πάνε λίγα χρόνια πίσω στο πως γράφανε προγράμματα τότε.

Το πρώτο από αυτά θα το βρείτε εδώ

Καλό είναι να μην αρχίσουμε να γεμίζουμε περιτά posts και να μείνουμε μέσα στα πλαίσια των ερωταπαντήσεων / προσθηκών και αλλαγών.

Κοινώς δεν θέλω να δω posts σαν τα παρακάτω

"Πολύ ωραίο"

"Μπράβο"

"Μας κατέστρεψες"

"Μας εκτέλεσες" και άλλα τέτοια

Αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον μπορώ να το προχωρήσω όσο θέλετε. Θα πάμε και σε assembly με απλά παραδειγματάκια αλλά και σε 386 με watcom VGA chunky παιχνιδάκια από τα νιάτα μου.

Επίσης ο σχολιασμός καλό είναι να γίνεται εδώ και να κρατήσουμε το άρθρο προς το παρόν καθαρό ώστε να είναι ευανάγνωστο
 
Εγώ θέλω το ζουμί :D
 
Χωρίς πολλά συγχαρητήρια, γλειψίματα, σάλια κλπ, έχω να πω τα εξής:

1) Ψήνομαι

2) Shock μήπως, λέω μήπως, όλοι οι «μαθητές» σου να χρησιμοποιήσουμε την Qbasic που είναι μια χαρά εύχρηστη και πρόχειρη στα Pcάκια μας, και να αφήσουμε τους emulators; Γενικά η όλη «φάση» να μετακινηθεί προς τα PCs.

3) Συνέχισε να είσαι αναλυτικός και όσο πάρει. Προς Θεού μην αρχίσεις να τρέχεις και σε χάσω. Έχω κάνει και εγώ το tour μου σε basic, c, fortran στο ελληνικό «πανεπιστήμιο» αλλά δε βλέπω τον λόγο για βιασύνη. Ούτε η συνέλευση της σχολής θα αποφασίσει κατάληψη, ούτε καμιά εξεταστική τρέχουμε να προλάβουμε, ούτε θα σου χτίσουμε το γραφείο με τούβλα, χεχε…

4) Ευχαριστώ.
 
Shock,

θα συνεχίσεις τα περί προγραμματισμού σε Locomotive Basic;

Ανέσυρα εναν CPC 6128 από την αποθήκη, τον έφτιαξα (ήταν χαλασμένος) και περιμένω.

Βρήκα και μερικές υπορουτίνες της εποχής. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπαίνω κι εγώ στο παιχνίδι, μόλις "φρεσκάρω" την μνήμη μου.

Δεν είμαι πολύ τακτικός στο να μπαίνω στο forum (το κάνω στον χώρο εργασίας "όταν ο λύκος δεν είναι εδώ"), αλλά θα προσπαθώ να δίνω το παρόν

Ευχαριστώ και περιμένω
 
Μα φυσικά και θα συνεχίσω.

Όσο για τον 6128 δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείσαι, μου τον δίνεις και κατεβάζεις τον caprice32.

Πάντα δίνω λύσεις :)
 
Φίλε Shock,

Τον 6128 τον έχω δίπλα από το PC και πρόκειται να τον κρατήσω μέχρι να πάψω να βλέπω τον κόσμο τούτο. Ότι πρόκειται να κάνω, θα το κάνω με αυτόν, όχι μέσω emulator σε PC. Έχω αρκετές δισκέτες των 3'' με καλό υλικό μέσα τους, και ένα AM-DRIVE των 3.5'' από τον pontium (αυτός μου επισκεύασε τον 6128 ).

Μετην σειρά μου, πιστεύω κι εγώ πως έχεις δίκιο (πρέπει να είσαι αναλυτικός) για όσους beginners, αλλά και γιά όσους "πιστους" στην Locomotive Basic της εποχής. Επιμένω σε αυτήν την γλώσσα, γιατί έτσι θα κρατηθεί ο "Retro" χαρακτήρας του forum, αλλά και γιατί είναι πιό "original" και κατανοητή στους πιθανούς "αρχάριους".

Επίσης, θα μπορούσες να προχωρείς και σε "παράλληλα βήματα" με QBasic, για να μην δυσαρεστηθεί και ο φίλος Οmenforever, που έχει δίκιο με την σειρά του.

Αναμένω απάντηση
 
Πίσω
Μπλουζα