Beggar Prince: Το τελευταίο επίσημο παιχνίδι!

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
399
http://www.beggarprince.com/

Ενα παλιο γνωστο Ταιλανδεζικο RPG, μεταφραστηκε και κυκλοφορησε κανονικοτατα περσυ, εχοντας συμβατοτητα σχεδον 100% με ολα τα mega drive / genesis συστηματα. Μονες εξαιρεσεις, καποια πολυ σπανια οπως το sega aiwa hybrid.

Το επαιξα σε ενα φιλο, εχοντας μεινει με τις καλυτερες εντυπωσεις απο το συνολο του παιχνιδιου, ποσο μαλιστα αν λαβουμε υποψη πως το τελευταιο παιχνιδι κυκλοφορησε το 1998 (frogger)!

Για 43? και τις ωρες και την ποιοτητα του, πιστευω οτι αξιζει τα χρηματα του σε καθε περιπτωση.

Μερικες εικονες μεσα απο το παιχνιδι:

bprince1.gif


bprinceb.gif


beggarprince-3.jpg


bprince6.gif


rainmagic.gif


firemagic.gif


Και δυο εικονες απο την συσκευασια (πρωτη και δευτερη κοπη τουλαχιστον).

beggar_box.jpg


cartboxdocs.jpg


Για τελος, οσοι περιμενουν rom του παιχνιδιου (μεταξυ ολων και εγω), θα πρεπει να ξερουν πως το παιχνιδι εχει διαβολικα προηγμενο συστημα προστασιας, και ολες οι προσπαθιες που γινανε να διαρευση σε ψηφιακη μορφη, τελειωσαν αδοξες. Οι προγραμματιστες τονισαν οτι δωσανε τεραστιο βαρος στην προστασια (περισοτερο απο οτι θα επρεπε μιας και το παιχνιδι μπορουσε να ηταν ακομα καλυτερο :( )
 
Ευχαριστούμε Getta Robo για την πληροφορία σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!
 
Να'σε καλα akmakas.Εχω συχαθει τον ξερολισμο και τον ψευτοεπαγγελματισμο απο πολλα αλλα sites, αλλα εδω περα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το συνολο (λογικο οταν υπαρχουν τοσοι πολλοι sega fans! ;) ).

Επι της ευκαιριας, νομιζω οτι σε μαζικες παραγγελιες (οχι για μεταπωληση) υπαρχει εκπτωση. Αν ενδιαφεροντε αλλοι, ας αφησουν μυνημα μπας γινει κατι μαζικα.
 
Αγαπητέ Getta Robo, καλως ήλθες και καλές δημοσιεύσεις. Όπως θα έχεις δεί το forum διαθέτει ενα (ισχυρό :p ) Sega Fan Club και η φράση σου αυτή ...

Getta Robo είπε:
...λογικο οταν υπαρχουν τοσοι πολλοι sega fans! ;) ..
... φτάνει για να σε κάνει αιώνιο μέλος του :D

Επι της ουσίας, το Beggar Prince είναι ένα πολύ αξιόλογο RPG και πιστεύω θα εκπλαγείς οταν μάθεις οτι είσαι ο δεύτερος που γίνεται κάτοχος του σε αυτό το forum ( πραγμα που με βάζει σε σοβαρές σκέψεις να γίνω ο τρίτος και να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου τώρα που βγαίνει η τρίτη παρτίδα ;) )

Sega Never Dies :thumbup:
 
παιδια ειμαι μεσα και εγω για μια μαζικη παραγγελια
 
Getta Robo μας ανάβεις φωτιές πάνω που έπεσε στα χέρια μου ένα Mega Drive... :diablotin:
 
Οπως ειπα και πριν παιδια, αντικειμενικα ειναι πολυ καλο παιχνιδι. Και εν ζωη της τιμημενης αυτης κονσολας να εβγαινε, παλι φοβερο θα ηταν.

Συν ολων αυτων, ειναι παρα πολυ πιθανο να δουμε ακομα περισοτερες κυκλοφοριες απο την super fighter team, μιας και απο την μια μερια υπαρχουν παρα πολλα καλα και δυστηχως αγνωστα παιχνιδια στην Ευρωπαικη και στην αμερικανικη αγορα, και απο την αλλη εχουν μεινει λιγο αφωνοι οι υπευθυνοι, μιας και ολο το project τους ηταν για μονο μια κοπη, και τρεχουν πλεον και δεν φτανουν ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Κάτι τέτοια βλέπω και σκάω από το κακό μου που πούλησα το Mega Drive μου ... Όσο για την τιμή που το είχα πουλήσει , ντρέπομαι να το πω : 10 χιλιάρικά (τότε ήταν οι δραχμές) ... Αλλά τι να κάνω ; Χρειαζόμουνα ο δόλιος τα λεφτά για να πάρω SEGA Saturn .

Αυτό που μου κάνει πιο πολύ εντύπωση είναι το γεγονός πως η συσκευασία είναι όπως τα εκείνη την παλιά εποχή του Mega Drive !

Αλήθεια , από πού το προμηθεύτηκες ;

Συμπλήρωση : βρήκα το επίσημο θέρετρο και λένε όντως πως γίνονται προπαραγγελίες για την τρίτη έκδοση . Πάντως εγώ και σαν ROM να μου ζητάγανε λεφτά για να το αγοράσω , θα τα πλήρωνα .
 
ενδιαφέρον....
 
Εξι χρονια λοιπον και κατι ψιλα επειτα απο την κυκλοφορια του, πλεον υπαρχει διαθεσιμο ψηφιακα απο υπογειους παικτες και λοιπα υποπτα μερη. Πολυ ομορφος τιτλος, πλεον μπορει να το δει ο καθενας και να το απολαυσει. Ευχαριστω τον Maddog για την ενημερωση!
 
Το παιχνιδι σε λιγο καιρο θα κλεισει τα εικοσι χρονια κυκλοφοριας, και η εταιρια προκειται να κυκλοφορησει μια επετειακη εκδοση γιαυτο το σκοπο. Η τιμη της νεας αυτης εκδοσης, θα κοστιζει 70$ με τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα και προορισμους εκτος των ηπα, και ειναι ηδη διαθεσιμη προς παραγγελια στην επισημη σελιδα της εταιριας εδω:

http://www.beggarprince.com/purchase.htm
 
Πώς και είναι ακριβότερη από τις προηγούμενες εκδόσεις ;
 
Ενας συνδιασμος λογω ζητησης, αλλα και γενικοτερων αυξησεων στην αγορα. Οχι πως και η συγκεκριμενη ομαδα ειναι καποιο φιλανθρωπικο ιδρυμα.. Ειναι οντως ακριβοι. Καπου διαβασα οτι μαλλον αυτη θα ειναι η συγκεκριμενη παραγωγη του παιχνιδιου, αρα πανε για τα τελευταια εσοδα τους.

Παρεπιπτωντος, το παιχνιδι κυκλοφορει σε υποπτα μερη και καταγωγια εδω και καιρο.
 
Πίσω
Μπλουζα