Begotten (1990)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
Begotten (1990, E. Elias Merhige)

http://www.imdb.com/title/tt0101420/

Όπως και να βιώσεις τη συγκεκριμένη ταινία, είτε ως ένα έργο καθαρής τέχνης, είτε ως ένα εξεζητημένο, δήθεν προϊόν ενός διεστραμένου και αυτάρεσκου μυαλού, ένα είναι σίγουρο, το Begotten είναι φιλμική εμπειρία. Προσωπικά, αν και η ταινία μου άρεσε, δεν νιώθω την ανάγκη ούτε να δικαολογηθώ γιατί μου άρεσε, ούτε όμως και να κατηγορήσω κάποιον οτι δεν κατάλαβε κάποια υψηλή σημασία της τέχνης επειδή δεν του άρεσε. Η προσέγγιση σε μια τέτοια ταινία είναι καθαρά υποκειμενική και προσωπική. Τέλος πάντων, το Begotten είναι ένας σουρεαλιστικός εφιάλτης που αφορά την δημιουργία και το τέλος της ζωής, μια παραβολή για τη γέννηση και τον θάνατο, γεμάτη με στοιχεία βιβλικών και παγανιστικών μύθων. Τα πρόσωπα της ταινίας, οι καταστάσεις που περιγράφονται, οι εικόνες που επιλέγονται είναι σύμβολα που βοηθούν την εξέλιξη του συγκεκριμένου θέματος. Ο Merhige, που έγινε αργότερα γνωστός με το σχετικά πετυχημένο Shadow of the Vampire, χρησιμοποιεί ιδιαίτερη και τραχιά ασπρόμαυρη φωτογραφία, συμβολικές εικόνες, ενοχλητική βία και μια ψυχωτική, νοσηρή ατμόσφαιρα και δημιουργήσει ένα προσωπικό, πειραματικό στυλ κινηματογράφησης που τουλάχιστον οπτικά είναι αποτελεσματικό. Δεν ξέρω αν μπορώ να την περιγράψω διαφορετικά, αλλά η ταινία μου έβγαλε την αίσθηση ενός υβρίδιου μεταξύ των ταινιών μικρού μήκους του David Lynch, του avant garde κινηματογράφου και του transgression cinema του Richard Kern και του Nick Zedd. Οπτικά η ταινία είναι εντυπωσιακή, καθώς οι εικόνες της λειτουργούν με τέτοιο τρόπο που υποβάλλουν και στοιχειώνουν τον θεατή. Σίγουρα η απουσία διαλόγων, οι συνεχόμενοι ήχοι από έντομα, η πειραματική προσέγγιση και η βία, μπορεί να κάνουν αρκετούς να κουραστούν, αλλά είναι σίγουρο πως πρέπει να αναγνωριστεί το θάρρος του σκηνοθέτη που αποφάσισε να δώσει ένα τέτοιο κινηματογραφικό αποτέλεσμα.

Trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έχω αγοράσει εδώ και χρόνια από Αμερική. Μολονότι μου άρεσε, δε θα την πρότεινα σε κάποιον να την δει. Εννοείται πως δεν την παρακολουθείς εάν δεν έχεις διαβάσει κάποιο info νωρίτερα για να καταλάβεις τι παίζει, ή έστω να διαβάσεις τους τίτλους των chapters, εάν είσαι κάτοχος του DVD! Από κει θα πάρεις μια πρόγευση, αλλιώς δεν έχεις ιδέα τι παρακολουθείς. Την περίοδο που την παρήγγειλα, δυστυχώς δεν υπήρχε στο διαδίκτυο και θυμάμαι με κάποια παιδιά που συζητούσαμε στο διαδίκτυο να μου λένε πως την κατέβασαν με τα χίλια ζόρια μετά από πολύ καιρό στο Πανεπιστήμιό τους, από ένα και μοναδικό torrent που υπήρχε! Δεν είχε κυκλοφορήσει καν στην Ευρωπαϊκή ζώνη σε DVD. Ελπίζω σήμερα να βρίσκεται σχετικά εύκολα, για όσους αρέσκονται σε πειραματικά φιλμ.
 
Κι εγω συμφωνω πως για να τη δει καποιος πρεπει να ειναι ενημερος για το περιεχομενο της.Προκειται για πολυ δυνατη εμπειρια στα σιγουρα.Επισης θεωρω ακατορθωτο το να την καταταξεις καπου ακομα και ο ορος avant-garde πιστευω πως την περιοριζει.Παντως δεν ειναι για να βλεπεται και συνεχεια.Αρκετα ακραια.
 
Πίσω
Μπλουζα