Bibi-bo & Barbie: Ιδέες & σχέδια της Mattel που έγιναν έμπνευση για την Εl Greco

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
Απο καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το θρεντ για να μπορουμε να βρισκουμε ευκολοτερα καποιες πληροφοριες σχετικα με το πως η αγαπημενη Bibi-bo Εl Greco εμπνευστηκε απο την Barbie της Mattel.

Δεν προκειται παντοτε για απλη εμπνευση, αλλα καποιες φορες και αληθινη ξεπατηκοσουρα! :D :D

Παραδειγματος χαρη εχουμε δει καποια ρουχαλακια τα οποια ειναι ιδια ακριβως και στις δυο κουκλες. Σε αυτην την περιπτωση για να καταφερουμε να καταλαβουμε ποιο ειναι τι πρεπει να κοιταξουμε τα κουμπια και τα κλεισιματα.

Φυσικα αυτα ειναι χωραφια των αγαπημενων κουκλομανων και κουκλοπατεραδων αξεσουαρομαζωχτρων που τα ξερουνε καλυτερα απο εμενα. Θα σας παρακαλουσα λοιπον, οταν εχετε χρονο και ορεξη να μας δωσετε τα φωτα σας και σε αυτο το θρεντακι, ετσι να τα βρισκουμε περιποιημενα και ταχτοποιημενα. :flower:

Ξεκιναω λοιπον απο κατι που επεσε ανελπιστα στα χερια μου. Το Ρολερ της barbie! :D

Εχουμε δει μεχρι τωρα το Ρολερ της Bibi-bo, εδω απο την MytinyWorld μας
attachment.php


Το ρολερ (Twirly Curler) λοιπον πρωτοκυκλοφορησε απο την Ματτελ για την Barbie Twirly Curls 1982. Εδω βλεπεται την ispanic ρατσας κουκλα.

Προβολή συνημμένου 27827

Αυτο που βρηκα εγω στο παζαρακι της συμφορας γραφει επανω Taiwan Mattel 1982, και ειναι ιδιο και απαραλαχτο με αυτο της Bibi-bo, ακομα και η πολυθρονα της ειναι ιδια!

Σας ποσταρω και φωτο με μια αγαπημενη και πολυ βασανισμενη μπαρμπι μου για να δειτε τι ομορφα μαλλια που κανει αυτο το μαραφετι.
 
Αναστασάκι μου να 'σαι καλά για το καινούριο θρεντ!! Σε ευχαριστούμε πολύ!!

Πού το πέτυχες βρε θηρίο το ρόλερ?? Φοβερό ντοκουμέντο!!΄Επίσης κάνει και φοβερή δουλειά!! Και είναι και η πρώτη φορά που το βλέπουμε να λειτουργεί!

Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις στο παρελθόν για αυτό και υπάρχουν και πολύ καλά ποστ διάσπαρτα όμως. Να περάσω και εγώ ένα ρουχαλάκι ξεπατικοτούρα. Πρόκειται για το περίφημο νυχτικό της ΒΙΒΙ ΒΟ μάλλον από τη σειρά φωτεινό όνειρο?? Με τη ρόμπα και το μπούστο της νυχτικιάς που φωσφορίζουν. Από κάτω το σετ της Barbieαπό τον κατάλογο του 1988. Η διαφορά είναι στο χρώμα που μοβίζει στης Barbie ενώ της bibi bo είναι λευκό με ροζ.

attachment.php


attachment.php
 
barbie & bibi-bo Αστροναυτης

Μπραβο Soufle μου!!! :flower: Ειναι πολυ ομορφο!!!

Ρε μαμωτο το θυμαμαι οτι υπαρχουν πολλα ποστ απο τα παιδια για αυτο το θεμα της ξεπατικοσουρας, και θελω να κατσω μια μερα να τα βρω να τα βαλω ολα μαζι εδω. Θυμαμαι ενα φουστανακι απο την Φραουλιτσα, καθως και καποια αλλα αξεσουαρ απο τον Bibi-bo!

Επισης υπαρχει η στολη αστροναυτη απο την Ματελ. Εδω και στις τρεις εκδοσεις της

(πηγη φωτο απο barbiecafe.blogspot.com)

Η πρωτη απο το 1965, η δευτερη απο το 1986 και η τριτη απο το 1994.

attachment.php


Κι εδω η ελευθερη μεταφραση της στολης αστροναυτη της Ελ Γκρεκο απο την αγαπημενη Ραπουνζελ, που μας λειπει πολυ και την περιμενουμε να επιστρεψει!

attachment.php


barbie astronauta.jpg
 
Πολύ χρήσιμο thread Αναστασία μου! :D Είχαμε πει και για την οικογένεια Bo που είναι αντιγραφή της happy family της mattel! Επίσης η bibi-bo ρόκερ έχει πολλά στοιχεία από τη barbie rocker! Και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κάποια στιγμή είχα δει κάπου μια show barbie μπαλαρίνα με την ίδια βάση με την bibi-bo show! :xm:
 
Χαίρετε κι από εμένα! Πολύ χρήσιμο το thread Αναστασία μου, συμφωνώ με τη Mytinyworld μας! :) Πολύ περιληπτικά, έχουμε ήδη αναφέρει ακόμη πως

-- η Bibi-bo Star(1984) είναι αντιγραφή της Crystal Barbie του 1983

-- η Bibi-bo Show είναι αντιγραφή της Dream Dancer από την εταιρεία Tomy

-- η Bibi-bo Φωτεινό Όνειρο είναι ίδια με την Dream Glow Barbie του 1985

-- έχει βγει ένα φόρεμα για τη Bibi-bo παρόμοιο με της Loving you Barbie του 1983

Σε αυτά να συμπληρώσω κι εγώ:

-- η Bibi-bo με το χρυσό μαγιώ του 1985 είναι εμπνευσμένη από την Sun Gold Malibu Barbie της προηγούμενης χρονιάς

Προβολή συνημμένου 28028

-- αυτή η φορεσιά της Bibi-bo: http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=20142&d=1274007245 είναι εμπνευσμένη από την φορεσιά "Designer Collection. Afternoon Party" του 1982 της Barbie.

Προβολή συνημμένου 28029

Αν θυμηθώ και τίποτε άλλο θα συμπληρώσω... :)
 
Πω πω fraoulitsa!! Για την τελευταία δεν είχα ιδέα!!!

Σε όλα τα παραπάνω που πολύ σωστά παρέθεσε η fraoulitsa προσθέτω και την Fruhlingsgauber Barbie όπως γράφει πάνω στο κουτί, αν το βλέπω καλά, και παραθέτω τα 2 αναλυτικότατα post από το φίλο bibi bo που δείχνουν όσα προαναφέρθηκαν.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3000-Bibi-bo-%CC%DD%F1%EF%F2-3%EF&p=218460&viewfull=1#post218460

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3000-Bibi-bo-%CC%DD%F1%EF%F2-3%EF&p=218471&viewfull=1#post218471

Εδώ επίσης είναι οι bibi bo rockers και στα συνημμένα φωτό 1 της Mattel.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3000-Bibi-bo-%CC%DD%F1%EF%F2-3%EF&p=219237&viewfull=1#post219237

Στο παραπάνω post κάτω από τους rockers υπάρχει το οπισθόφυλλο από τα κουτιά Β περιόδου. Στην τρίτη εικόνα από το τέλος υπάρχει το σύνολο ''Δυναστεία''. Αφαιρέστε το γουνάκι και κάντε το ροζ. Τι βγαίνει?? Η Barbie άρωμα!!!

attachment.php


attachment.php


Περνάω επίσης το φόρεμα που μοιάζει με εκείνο της loving You Barbie (συνημμένα φωτό 2)

attachment.php


Και τέλος την Angel face Barbie (συνημμένα φωτό 3) και παρακάτω το πουκαμισάκι που μου απέμεινε από το συνολάκι της bibi bo που συνοδευόταν και από μία ροζ με ψιλές λευκές γραμμές φουστίτσα μέχρι το γόνατο έτσι φουσκωτή όπως αυτή της Barbie παρακάτω σε στυλ 60s.

attachment.php


Οι φωτογραφίες στα συνημμένα είναι από το

http://figurinemania.forumfree.it/?t=38513628

angel face barbie.JPG

barbie rockers.JPG

Loving you Barbie.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω!!!! Υπεροχες και χρησιμοτατες πληροφοριες παιδια!!! :flower:

Ειδατε; Ηξερα εγω που το ανοιξα το θρεντ, εχουμε εδω κουκλομανες και κουκλοπατεραδες και αξεσουαρομαζωχτρες να ποσταρουνε να το γεμισουνε!!!

Οχι τιποτε αλλο, αλλα θυμαμαι οτι εχει τυχει να παρει καποιος ρουχο μπαρμπι και να το εχει πληρωσει για μπιμπιμπο! :xm:

Α πα πα...αμα μπλεκεις με ρουχα πρεπει να ριχνεις πρωτα το δεκαπλασιο διαβασμα πριν κυκλοφορησεις στην αγορα!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύο νέες κατά τύχη ανακαλύψεις και εκκρεμεί και το χρυσό σετ θαλάσσης του Τζον Τζον.

1)To γνωστό φούξια σμόκιν του Τζον Τζον με το μοβίζον παντελόνι εδώ από τον κατάλογο της Mattel φορεμένα από τον Ken.

a45df574.jpg


2) Το φόρεμα με τη λαμέ φούστα και το ροζ μπούστο φορεμένο από τη my first Barbie

του1989

5026a5d1.jpg


και εδώ από την καλή μας mytiny μαζί με το προαναφερθέν σμόκιν

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14056-Bibi-bo-%C2-%F0%E5%F1%E9%EF%E4%EF%F2-%28%F1%EF%F5%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%E1%F1%29&p=223506&viewfull=1#post223506

Οι εικόνες είναι από το site

http://www.webalice.it/pisapia/;ςε.JPG
pencil.png


χωρίς τίτλο.JPG
 
Καταπληκτικές ανακαλύψεις! Ευχαριστούμε soufle!
 
soufle είπε:
1)To γνωστό φούξια σμόκιν του Τζον Τζον με το μοβίζον παντελόνι εδώ από τον κατάλογο της Mattel φορεμένα από τον Ken.

a45df574.jpg



Πρώτα από όλα να διορθώσω ένα λαθος, αυτός είναι ο Todd ο καλός φίλος της Tracy και όχι ο Ken όπως έγραψα παραπάνω...

Σήμερα συνεχίζω με μερικά ακόμα και Ευχαριστώ πολύ τη Fraoulitsa :thanx2: :thanx2: που μου έδωσε τα ελεύθερο να χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες της για αυτό το post!!! Όλες όσες παραθέτω που περιέχουν bibibo είναι από το προσωπικό της άλμπουμ.

1) Εδώ είναι η bibibo φωτεινό όνειρο.

bibibo Φωτεινό όνειρο 2.jpg

Ξέρουμε πως η Mattel είχε κυκλοφορήσει την Dream Glow Βarbie με ρούχα που φωσφόριζαν. Για την αντίστοιχη σειρά επιφυλάσσομαι να τη δείξω στο επόμενο post. Προς το παρόν δείτε ένα άλλο φουστάνι. Στοιχεία για την κούκλα δεν υπάρχουν. Αναφερόταν ως Barbie green eyes 1966 Mattel maid in Spain (photo από το www.todocoleccion.net).

Barbie green eyes 1966 Mattel maid in Spain.JPG

2)Εδώ πάλι η στολή ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΙΡΟ

bibibi Ριο ντε Τζανέιρο.jpg

Και εδώ η στολή του Κen Masquerade #944 (1963-1964)

(πληροφορίες http://www.fashion-doll-guide.com/Vintage-Barbie-Masquerade.html)

Κen Masquerade #1903 (1964 – 1965).JPG

Θα μου πείτε γιατί του Ken και όχι της Barbie? Τι να σας πω, φαίνεται ότι η αντίστοιχη γυναικεία παραήταν σέξι για τα ελληνικά δεδομένα....

Λόγω έλλειψης χώρου για φωτογραφίες θα τα περνάω σιγά σιγά σε Thambnails υπομονή!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dream Glow Barbie vs bibibo Φωτεινό όνειρο

Ολοκλήρωσα επιτέλους την ''ανασκαφή'' στην Dream Glow Barbie & Ken και σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα. Την έχουμε αναφέρει ξανά και η fraoulitsa και εγώ αλλά βρήκα πολλά ενδιαφέροντα.

Η σειρά Dream Glow Barbie & Ken κυκλοφόρησε από τη Mattel το 1985 και συνοδευόταν και από μία σειρά από συνολάκια τα Dream Glow Fashions: Glamorous by day ,glowing by night που είχαν την ιδιαιτερότητα να φωσφορίζουν το βράδυ.

Η αντίστοιχη σειρά σε μας ήταν το Φωτεινό όνειρο: Γοητεύει τη μέρα και λάμπει τη νύχτα.

 

 


Dream Glow 2.JPG

Στην πρώτη και δεύτερη σειρά φωτογραφιών βλέπουμε τα σύνολα Φωτεινό όνειρο αριθμημένα για να μη χανόμαστε. Το νούμερο 6 υπήρχε παλιά στη συλλογή μου αλλά εξαφανίστηκε μετά τη μετακόμιση του '96 και πήγε άκλαυτο... πάντως ήταν κίτρινο-μουσταρδί.

Οι 2 πρώτες φωτό από τα κουτιά είναι του μέλους bibi-bo και τον ευχαριστώ πολύ πολύ πολύυυυυυ........... :thanx2: :thanx2:

Στη δεύτερη σειρά φωτογραφιών η Dream Glow Barbie & Ken και Dream Glow Fashions: Glamorous by day ,glowing by night.

Dream Glow 3.JPG

Οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου αλλά προέρχονται από τα sites:

http://w ww.kevinmulligan.com/contemporary_barbie_outfits/dream-glow-2191-back.jpg




http://www.flickr.com/photos/51622057@N04/5422123678/




Λοιπόν έχουμε και λέμε τις αντιστοιχίες:

bibibo 1 - Barbie A

bibibo&Τζον Τζον 3 - Barbie&Ken F

bibibo 4 - Barbie μεταξύ C και D

bibibo 5 - Barbie Ε

bibibo 6 - Barbie Β

Νομίζω πλήρες το ρεπορτάζ...





Dream Glow 1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: Αυτό θα πει εις βάθος έρευνα! Να ΄σαι καλά soufle μου, πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας παρουσιάζεις! :)

Σχετικά με την στολή του πιερρότου έχω μια εναλλακτική "πηγή έμπνευσης", έναν πιερρότο που είχε κυκλοφορήσει από την εταιρεία Furga:

:)
 
fraoulitsa είπε:
Σχετικά με την στολή του πιερρότου έχω μια εναλλακτική "πηγή έμπνευσης", έναν πιερρότο που είχε κυκλοφορήσει από την εταιρεία Furga:

:)
:eek: o_O Νέα στοιχεία δια την υπεράσπιση!!! ::) Έχεις απόλυτο δίκιο Fraoulitsa μου!! Δεν το λες έμπνευση, ''ξεκολλητό'' το λες... Φοβερή ανακάλυψη μπράβο σου!! Εμένα δε θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου να ψάξω τη Furga ευχαριστούμε πολύ!!!

Συνεχίζω με δύο νέες εμπνεύσεις, δεν είναι απόλυτα ίδια αλλά μια ομοιότητα τη βρίσκεις...

Εδώ βλέπουμε τον Allan κούκλο της Mattel που κυκλοφόρησε το 1961

(η photo του Allan από το ακόλουθο site)

http://www.vectis.co.uk/Page/ViewAuctionLots.aspx?AuctionId=14&DayNo=2&Section=346

Τζον Τζον ριγέ.JPG

Και εδώ ένα συνολάκι του Τζον Τζον από την Candy4ever που είχε την καλoσύνη να μου δανείσει αυτή και την επόμενη φωτό του Τζον Τζον (THANK YOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Ακολούθως, ο Sun Sensetion Ken του 1991 (κυκλοφόρησε και σε μελαχρινό με ασημί λεπτομέρειες...) και το αντίστοιχο ''χρυσοποίκιλτο'' συνολάκι του Τζον Τζον.

(η photo του Κen από το ακόλουθο site)




Τζον Τζον παμε Δια&#9.JPG

1991 Sun Sensation Ken.JPG

Allan Mattel 1964.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Soufle μου, έχω την αίσθηση πως κάποια από τα πρώτα ρούχα της Bibi-bo θυμίζουν λίγο Furga γενικά... Πχ για δείτε το νυφικό.. http://www.flickr.com/photos/dolldaze/2766726521/

Επίσης... νομίζω πως η ομοιότητα με τον Sunsensation Ken είναι μάλλον συμπτωματική, μιας και ο δικός μας με αυτα τα ρούχα βγήκε το 1985 (μαζί με τη Bibi-bo με το χρυσό μαγιώ), ενώ ο Ken το 1991. ;)

Και μία ακόμη... έμπνευση: Τα ρούχα της κούκλας που διαφημίζει την κρεβατοκάμαρα της β περιόδου μοιάζουν πολύ με της Garden Party Barbie του 1988. :)

Η δική μας: Προβολή συνημμένου 31473

Η Barbie:

 
Φοβερές ανακαλύψεις fraoulitsa μου!! Ειδικά αυτό το Β περιόδου με της Garden party είναι ολόιδιο εκτός από το λευκό που χρησιμοποιήθηκε για το κεντρικό φόρεμα!!

Πω πω γκάφα έκανα!! Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι είμαι ανεπίδεκτη με τις ημερομηνίες!! Λες τελικά να έχουμε αντίστροφη αντιγραφή και να εμπνεύστηκε η Mattel από την el greco? :eek: :D:D Εντάξει το παραδέχομαι αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Το αποδίδω στη μόδα των 80s όπου τα σιθρού μπλουζάκια για άντρες έκαναν θραύση!! Κάτι τόσο in στη μόδα δεν θα μπορούσε να λείπει και από την γκαρνταρόμπα των κούκλων... απλά το χαίρομαι που αυτή τη φορά τους την ''κάναμε'' ::) :D :D
 
Μπραβο στα κοριτσια για τα καταπληκτικα ντοκουμεντα!!! :flower: Ποσο γελασα με το σιθρου του Τζον Τζον και το απιστευτο πρασινο καπελακι του! Σαν βενταλια ειναι, σαν παγωνι! :D
 
Αχ παιδιά μου με έχει φάει η δουλειά και δεν προλαβαίνωνα γράψω!!! Πάντα όμως ξεκλέβω λίγο χρόνο για να δω τις υπέροχες καινούριες σας φωτο που με θαμπώνουν κάθε φορά!!!!! Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Σήμερα που κάθησα λιγάκι και χαζολογούσα στο flickr πέτυχα αυτή τη φωτο που σαν κάτι να μου θύμησε... :eek: Πρόκειται για μία Superstar Barbie που κυκλοφόρησε το 1980 μόνο στον Καναδά και το φορεματάκι της μου θύμισε το φόρεμα ουράνιο τόξο, όπως το λέμε, της β περιόδου

1980CanadianBarbiesuperstar.jpg


attachment.php


Πηγή φωτο


 
Πού είσαι φίλη σουφλέ? σε χάσαμε και μας έλειψες, ο μακίσιμος ακόμη φωνάζει το όνομά σου. Χαίρομαι που σε ξαναβρίσκουμε και σου εύχομαι κι εγώ Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση και σε σένα. Έχεις απόλυτο δίκιο για τα 2 φορέματα μοιάζουν υπερβολικά αλλά και πάλι εγώ προτιμώ της μπιμπιμπό νομίζω είναι πιο όμορφο...
 
soufle είπε:
:eek: o_O Νέα στοιχεία δια την υπεράσπιση!!! ::) Έχεις απόλυτο δίκιο Fraoulitsa μου!! Δεν το λες έμπνευση, ''ξεκολλητό'' το λες... Φοβερή ανακάλυψη μπράβο σου!! Εμένα δε θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου να ψάξω τη Furga ευχαριστούμε πολύ!!!
Συνεχίζω με δύο νέες εμπνεύσεις, δεν είναι απόλυτα ίδια αλλά μια ομοιότητα τη βρίσκεις...

Εδώ βλέπουμε τον Allan κούκλο της Mattel που κυκλοφόρησε το 1961

(η photo του Allan από το ακόλουθο site)

http://www.vectis.co.uk/Page/ViewAuctionLots.aspx?AuctionId=14&DayNo=2&Section=346

Προβολή συνημμένου 31358Προβολή συνημμένου 31355

Και εδώ ένα συνολάκι του Τζον Τζον από την Candy4ever που είχε την καλoσύνη να μου δανείσει αυτή και την επόμενη φωτό του Τζον Τζον (THANK YOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Ακολούθως, ο Sun Sensetion Ken του 1991 (κυκλοφόρησε και σε μελαχρινό με ασημί λεπτομέρειες...) και το αντίστοιχο ''χρυσοποίκιλτο'' συνολάκι του Τζον Τζον.

(η photo του Κen από το ακόλουθο site)




Προβολή συνημμένου 31356Προβολή συνημμένου 31357
Καλά ο Τζόν- Τζόν είναι πολύ λαπάς μπροστά στον Κεν. όχι οτι ο Κεν είναι ωραίος με τόση ντεκαπάζ στο μαλλί...αλλά έχει κορμάρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα