Bloodsport (1988)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά πρόσωπα με πρωταγωνιστή τον άσσο των πολεμικών τεχνών Φρανκ Ντουξ. Στο Χονγκ Κονγκ διοργονώνονται επί αιώνες οι αγώνες πολεμικών τεχνών Κούμιτε οι οποίοι είναι απαγορευμένοι λόγω του ότι δεν υπάρχουν κανόνες και είναι full contact. Ο Φρανκ (Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ) από μικρός έκανε παρέα με τον Σίνγκο του οποίου ο πατέρας, ο κύριος Σέντζο Τανάκα, δίδασκε τον γιο του πολεμικές τέχνες και τον προετόιμαζε για το τουρνουά. Τα πράγματα όμως δεν είναι ρόδινα καθώς ο Σίνγκο πεθαίνει. Ο Φρανκ, για να τιμίσει την φυλή των Τανάκα επιμένει να εκπαιδευτεί από τον Σέντζο και να λάβει μέρος στο τουρνουά. Ο Φρανκ υπηρετεί τον στρατό κι όταν οι ανώτεροι του μαθαίνουν ότι ετοιμάζεται για το Χονκ Κονγκ προσπαθούν να τον συλλάβουν με την κατηγορία της λιποταξίας, σε σημείο να πάνε και οι ίδιοι στο τουρνουά. Στο τουρνουά ο Φρανκ θα αντιμετωπίσει πολλούς διαφορετικούς αντιπάλους, όπως και το μοχθηρό νυν πρωταθλητή Τσονγκ Λι, θα κάνει και φίλους όπως το Ρέι Τζάκσον αλλά και θα ερωτευθεί μια δημοσιογράφο που ήρθε να καταγράψει το σκοτεινό αυτό τουρνουά.

Προσωπικά λατρεύω αυτή την ταινία και την βλέπω άνετα κάθε στιγμή. Η εκπαίδευση του Φρανκ, κάθε αγώνας μοναδικός, τον Φρανκ με τον Ρέι να παίζουν Karate Champ σε video game, τα κόλπα του Ντουξ, το Ντιμ Μακ και όλο το σκηνικό στους βρώμικους αυτούς αγώνες είναι πραγματικά μαγικό. Αξέχαστο επίσης και το μουσικό θέμα από τον Stan Bush.

Προβολή συνημμένου 99636


Stan Bush - Fight to survive

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη είχε δείξει αμέτρητες φορές το Mέγκα, στα 90ς. Και όποτε έπεφτα πάνω της στο ζάπινγκ, καθόμουν και την έβλεπα...
 
Γενικά, έχω μια αδυναμία στον Βαν Νταμ. Παρεπιπτόντως, η πρώτη ταινία που είδα στα αγγλικά, χωρίς υπότιτλους, μόλις στα 13 μου, ήταν του Van Damme (το "Cyborg" συγκεκριμένα).

Η ταινία είναι αρκετά καλή, κρατάει την προσοχή μου κι έχει -τι άλλο!- μπόλικη δράση!

Όλες του οι ταινίες έχουν τη "συνταγή" που θεωρώ ικανοποιητική για τα σινεφίλ γούστα μου: καλό vs κακό, μπόλικο ξύλο, ωραίες λαβές, happy end. Α! Και φυσικά έναν καταπληκτικό Van Damme, του οποίου τις κλωτσιές θα ήθελα να μπορούσα να μιμηθώ, αλλά τα "ανοίγματα" αυτού του ανθρώπου, είναι εξωπραγματικά! :(
 
Πάνω στον κινηματογραφικό Frank Dux, βασίστηκε και ο χαρακτήρας Johnny Cage, που ενσαρκώθηκε ψηφιοποιημένα από τον Daniel Pesina
 
Πίσω
Μπλουζα