bonjour et avec nous

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Bonjour, Bonjour, Bonjour ... Bonjour et avec nous!!!

Έτσι μας υποδεχότανε ένας γάλλος διοπτροφόρος κιθαρωδός συντροφία με τις μαριονέτες του στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ το 1986. Το θυμάται κανείς???
 
Dominion είπε:
Bonjour, Bonjour, Bonjour ... Bonjour et avec nous!!!
Έτσι μας υποδεχότανε ένας γάλλος διοπτροφόρος κιθαρωδός συντροφία με τις μαριονέτες του στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ το 1986. Το θυμάται κανείς???
Όχι, αλλά μόλις θυμήθηκα τα μαθήματα αγγλικών, που είχε σχεδόν καθημερινά, στις 5 το απόγευμα !
 
Ναι, ναι! Και έπαιζαν και 2 παιδιά, Βανέσα και Ούγκο νομίζω (κάπως έτσι)!
 
Αν είναι δυνατόν, τι θυμήθηκε.... Τι καλή που ήταν τότε η Εκπαιδευτική Τηλεόραση, γενικότερα...
 
Αν και παλιό το θέμα το επαναφέρω...

Ο παρουσιαστής ήταν άντρας και έπαιζε κιθάρα νομίζω το τραγούδι Frere Jacques[..dormez-vous? Sonnez les matine...] και είχε και δυο κούκλες αγόρι και κορίτσι[μπορεί να με απατά και η μνήμη μου].Και παρακολουθούσες τη ζωή μιας οικογένειας ή κάτι τέτοιο....δεν ξέρω εάν εννοούσατε αυτό :cool:

Δυστυχώς δεν έχω βρεί κανένα απόσπασμα ..το μάθημα ιταλικών μας κάνει?http://www.greektube.org/content/view/69349/2/
 
stam1370 είπε:
Αν είναι δυνατόν, τι θυμήθηκε.... Τι καλή που ήταν τότε η Εκπαιδευτική Τηλεόραση, γενικότερα...
Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση ξεκινούσε με ένα βιβλίο που πετούσε (σε μορφή πουλιού) αν θυμάμαι καλά;
 
Και καταργηθηκε. Στη θεση της, τα παιδια πλεον - σε αυτη τη ζωνη προγραμματος - μπορουν να παρακολουθουν αγνωστους να εξομολογουνται προβληματα αλκοολισμου, ναρκωτικων, μοιχειας, φυλακων κτλ ή ημιγυμνες κορασιδες να σχολιαζουν με σακατεμενα Ελληνικα τα τηλεοπτικα πεπραγμενα της προηγουμενης τηλεοπτικης ημερας στα διαφορα καναλια.

ΤΙ ΜΥΑΛΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!?

EDIT: (sorry για το ξεσπασμα)
 
Η λέξη "μυαλά" είναι άγνωστη για αυτούς φίλε.

Μετά απορούν για την κατάντια τους και τον οικονομικό τους ξεπεσμό. Δεν πειράζει......

Τα παιδιά σήμερα, πρέπει να εκπαιδεύονται κατάλληλα για να γίνουν καλοί καταναλωτές και στρατιωτάκια του οικονομικού συστήματος. Δυστυχώς, η αθωότητα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης τότε, αλλά και η παιδική αθωότητα γενικώς, έχει αρχίσει να γίνεται αντικείμενο χλευασμού και αποδιοπομπής. Κανείς δεν τη θέλει.

Αντί για εκπομπές εκπαιδευτικές σε λίγο θα παρακολουθούμε αμερικανιές για τη βίβλο του καλού ψώνιου, ή πως να γίνετε ο καλύτερος και τα λοιπά.

Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά, και η κατάσταση θα γίνει ακόμα χειρότερη.
 
Τα είπατε όλα παιδιά.....
 
Αγγλικά στην εκπαιδευτική τηλεόραση [1988-89?]

exetlaios είπε:
Όχι, αλλά μόλις θυμήθηκα τα μαθήματα αγγλικών, που είχε σχεδόν καθημερινά, στις 5 το απόγευμα !
Κι εγώ τα θυμήθηκα. Μαθήματα αγγλικών. Ήταν με ήρωες κινουμένων σχεδίων: Ο Μάζι, η όμορφη Σίνθια (ή Σίλβια), και ο κόρακας ο Κόρβαξ, που έλεγε με σαρκαστικό και ύπουλο τρόπο: Χε χε... Number 14! (ή κάτι τέτοιο).
 
Αυτή η σειρά με τα γαλλικά λεγόταν Viens jouer avec nous (ελάτε να παίξετε μαζί μας). Ο κύριος που την παρουσίαζε, με την κιθαρίτσα του, είχε δυο κούκλες, αγοράκι και κοριτσάκι, τον Marc και τη Sarah, ενώ τα παιδάκια στα σκετς ονομάζονταν Vanessa και Barthelemy. Από εκεί έμαθα τις πρώτες μου λέξεις στα γαλλικά. Το πρόγραμμα αυτό εντασσόταν στην ενότητα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης, τότε που προσπαθούσαν να μας μάθουν ξένες γλώσσες (αν και πιο πολλά μάθαμε από τα σίριαλ παρά από τα εκπαιδευτικά προγράμματα).
 
mtav είπε:
Αυτή η σειρά με τα γαλλικά λεγόταν Viens jouer avec nous (ελάτε να παίξετε μαζί μας). Ο κύριος που την παρουσίαζε, με την κιθαρίτσα του, είχε δυο κούκλες, αγοράκι και κοριτσάκι, τον Marc και τη Sarah, ενώ τα παιδάκια στα σκετς ονομάζονταν Vanessa και Barthelemy. Από εκεί έμαθα τις πρώτες μου λέξεις στα γαλλικά. Το πρόγραμμα αυτό εντασσόταν στην ενότητα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης, τότε που προσπαθούσαν να μας μάθουν ξένες γλώσσες (αν και πιο πολλά μάθαμε από τα σίριαλ παρά από τα εκπαιδευτικά προγράμματα).
να σαι καλα mtav που μας ειπες τον τιτλο!! εψαξα στο ΥΤ και επιτελους μετα απο πολλα χρονια μπορεσα να ξαναδω το βιντεακι με το τραγουδι,ηταν το μοναδικο πραγμα που θυμομουν απ τα μαθηματα γαλλικων της εκπαιδευτικης τηλεορασης


images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak... δάκρυσα ... με πήγε 25 χρόνια πίσω :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα