Boot disk

Spectrumas

RetroN00b
Joined
21 Ιουλ 2007
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Προσπαθω να φτιαξω ενα boot disk για dos 6.xx. Εχω κατεβασει καποια απο το νετ το θεμα ειναι οτι σε ολα δεν βλεπει τον σκληρο. Συνεχεια λεει invalid drive. Το lastdrive το εχω βαλει στο z αλλα και παλι τιποτε..

Καμια ιδεα..??
 
Μήπως ο σκληρός είναι σε fat32 ή ntfs; Το DOS διαβάζει μόνο fat16 partitions. Αν ο σκληρός είναι άδειος δοκίμασε να τον προετοιμάσεις με το FDISK.
 
μηπως να τον εκανες format (ή και Fdisk ) μεσα απο το Dos6 .

Btw τι μεγεθος εχει ,το Dos 6 σηκωνει μεχρι ~504ΜΒ
 
Nemo είπε:
το Dos 6 σηκωνει μεχρι ~504ΜΒ
Οντως ισχύει αυτό;

Oταν είχα αγοράσει τον '386 μου (με MSDOS 5), είχα ακούσει ότι μπορούσε να δεί μέχρι το (εκπληκτικό για την εποχή) μέγεθος, των 2 gb. (?)
 
tempdos.JPG

Ναι μέχρι 2 GB είναι το fat16.
 
Οk !! :)

Ισως ο Nemo να αναφέρεται σε κάποιον πιθανό περιορισμό στο μέγεθος λόγω παλιού BIOS... (*αν* ισχύει κάτι τέτοιο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O σκληρός έχει τα W98 και είναι 4 GB. Βασικά προσπαθω να έχει τρια λειτουργικά Dos , W3,11 kai W98 και ανάλογα το παιχνίδι να ειμαι και σε άλλο λειτουργικό.

Με την δισκέτα του W98 πάντως βλέπει κανονικά τον σκληρό..
 
Αν είναι 4GB partition, τότε ειναι FAT32 και το DOS 6 δεν τον βλέπει. Το DOS 6 μπορεί να δει <=2GB, εκτός κι αν το σύστημα είναι πολύ παλιό 486 ή ακόμα χαμηλότερο, όπου εκεί πλέον σε περιορίζει το BIOS στα πρώτα 512ΜΒ (αν και υπήρχαν λύσεις να δεις όλο το δίσκο). Για να κάνεις αυτό που λές, τότε πρέπει να σβήσεις το δίσκο ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ dos, να φτιάξεις ενα partition 2GB (το μέγιστο δηλαδή), εκεί μεσα να βαλεις DOS ή αν δεν έχεις την εγκατάσταση του DOS, να τρέξεις ενα SYS C: και να κοπιάρεις τη BOOT DISK σε ενα φακελο c:\DOS πειράζοντας τα paths στα config.sys και autoexec.bat να βλέπουν στο φακελο αυτό, μετά στο ίδιο partition να εγκαταστήσεις Windows 3.11 και τέλος από πανω να βαλεις Windows 98, ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ το partition ως FAT16. Οπότε μετά το υπολοιπο 2GB το δίνεις στα Windows 98 ως FAT32 ή ως FAT16 για να το βλέπει και το dos.

Μια αλλη παρόμοια λύση είναι να φτιάξεις ενα μικρό σε μεγεθος partition, π.χ. 512ΜΒ, να έχεις εκεί μεσα τα DOS/Win311 και μετά να ξεκινήσεις εγκατάσταση Windows 98, ορίζοντας όμως ως φάκελο εγκατάστασης το 2ο ανεκμετάλευτο partition, το οποίο θα φορμάρεις ΜΕΣΑ από την εγκατάσταση των Win98 ως FAT32 για να το δουν όλο. Στην περίπτωση αυτή, το DOS θα βλέπει μονο τα 512MB που του ορισες.

Ελπίζω να σε κατατόπισα.

ΥΓ. Υπαρχουν και 3rd party λύσεις, όπως π.χ. το παλιό κλασσικό System Commander, αλλα δεν είναι επί του παρόντος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για partition θα χρησιμοποιησω το fdisk να υποθεσω η κατι αλλο ?
 
Το fdisk μέσω DOS για το FAT16 partition και, αν ξεκινήσεις με boot δισκέτα των 98, το αντίστοιχο fdisk για να φτιάξεις το 2ο FAT32 partition και μετά να κάνεις εγκατάσταση εκεί μεσα. Η φτιάχνεις το partition μεσα από τα 98, αλλά εχω τόσα χρόνια να τα βαλω που δε θυμάμαι καν πώς το φτιάχνεις από την εγκατάστασή τους :D .
 
Πίσω
Μπλουζα